"Много беше искрено, беше лично, беше емоционално. На моменти тъжно, в други моменти смешно с истории, които хората припомняха", сподели Радева. Тя допълни:
"Това, което каза дъщеря му е, че това е едно от събитията, на които най-много усеща неговото присъствие и аз наистина съм щастлива ако е било така. Идеята е ние всячески този човек да продължава да живее с нас заради всичко, което той е написал. Най-вече на първо място заради думите му, поезията, но и неговите критически статии. Те са брилиянтни".
В парка на Военна академия е поставена пейка с форма на буквата "Ш". Всеки човек може да отиде там и освен табели със стихове на Бодаков може да се сканира QR код, с който ще може да се слуша неговата поезия.
Маршрутът посветен на Димитър Воев е преминал през важните места свързани с алтерна
"Завършихме в бара, където басистът на "Нова генерация" ни посрещна дори в по-късните часове и изпълни на живо "Арлина", една от любимите песни. Слушахме музика накрая, беше наистина потапяне в тази изключителна музика и поезия. Също много знаков маршрут за фигура, която за съжаление не е сред нас. И това показва колко всъщност имаме нужда от подобни хора, които са изключително силни и честни в творчеството си, а в същото време с това, което правят и пишат са много важни за средата. Обговарят проблемите на съвремието и затова и увличат толкова хора", отбеляза Радева.
Един от последните маршрути, който ще се състои на 4 октомври е посветен на жанра есе. Той ще бъде воден от Биляна Курташева. Есето, по думите на Радева е начин на писане, който е роден от кризата, разрива и загубата и е опит за осмисляне на това, което се случва в момента. То комбинира в себе си литература, наука, философия, политика и по някакъв начин свързва личното със социалното. На 27 септември от 21:30 ч. ще се проведе нощна разходка, която ще бъде водена от философа и писател Тодор Тодоров и ще е озаглавена "Ноктурналиите на града".
"Той ще ни впусне в безпокойствата на нощта, в магьосническите изкуства, по стъпките на бродягите, на пияниците с градските легенди и ужаси дори", каза Радева. Разходката няма да е само с български автори, а също така ще бъде направен паралел между градската и селската нощ.
Останалите два маршрута са: на 30 септември в Политехническия музей, където поезията ще бъде свързана с науката. Също така ще има маршрут в Музея за социалистическо изкуство, като той ще е посветен на писателя Георги Марков. "Литературни маршрути 2023" се провеждат без предварително записване и всички те са със свободен достъп.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
Надежда Йоцова е израснала в музикална къща – баща ѝ е Христо Йоцов, емблематична фигура в българския джаз, майка ѝ е цигуларка в Симфоничния оркестър на БНР, нейният дядо Георги Йоцов е изтъкнат обоист от Софийската филхармония (със сериозен интерес към барока), баба ѝ Рина Ранджева е пианистка…можем да продължим да изброяваме, но Надежда върви по..
Киноконцерт: Романтичните неволи на Чаплин, Кийтън, Линдер - прожекция с музика на живо. Слушаме Еви Карагеоргу – координатор на събитието: "Това е много специална програма с три неми филма с музика на живо, рядко имаме такава възможност да ги видим" Повече подробности за автора на музиката и други неща, които ще ви заведат на прожекцията - в..
Разказът е на Снежана Маринова - краевед, изследовател на историята на Стара Загора и съавтор на книгата “Мозайка от миналото на Стара Загора”: Къде са секвоите в България? Откъде идват тези в Борисовата градина? Кой е В.В.Попов, чийто постамент за паметник откриваме до секвоите там? "Каква е цената, ако иска един човек като родения в Стара..
Разговорът е със Здравко Петров - урбанист и създател на проекта “Исторически маршрути”: "София никога не е била изостанала, минава през много животи. Била е много различна от това, което можем да си представим - с кьорсокаци и малко черкви, някои, като Света София, превърнати в джамии." Какво е съдържал първия градоустройствен план, кои са..
Прожекции на документалния филм „Скритата красота на Севера“ - повече за филма, заснет с дрон от неговия автор Вивиа Ники: "Северът за моето усещане е много мистично място с изключително много култура, оято е неразкрита." Разказът продължава като филм във филма или като изложба за филма - преценете сами в звуковия файл.
Започва третото издание на „Форум за съвременно изкуство и култура WIDE ARТ“ – за него ни разказва Радослав Механджийски: "Представяме съвременното изкуство през най-различни перспективи. Търсят се пресечни точки между технология и изкуство, психоанализа и изкуство и т.н. Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство." Още за поредното..
Визулен тур в изкуствата – Мария Маринова и Евгения Селвелиева от настоятелството на „Читалище-мечталище“ – на живо в студиото: "Това е гражданска инициатива, която събра съвсем случайно единомишленици. Оказа се, че има страшно много хора, които искат да видят културен хъб, а не прашасали и оставени на командно дишане места. Реално има супермного..