„Големият проблем не е стабилността на правителството, защото на този етап не се задават дестабилизиращи тенденции, а по скоро разделението сред политиците и сред обществото. Линиите на разделение са няколко. Първата от тях е свързана с войната в Украйна. Не трябва да подценяваме и това, че в последно време имаме сериозни проблеми с поскъпването на цените. Сега последно и показатели като инфлацията. Най-общо казано – проблеми по отношение на политическата стабилност няма, но големият проблем е тази поляризация, която се наблюдава вътре в обществото между гражданите и между политиците, и не ни позволява адекватно да защитаваме нашия национален интерес“, каза Искрен Иванов.
По думите му, големият проблем с политическата реторика в България е, че много често политиците говорят по начин, който дразни хората.
„За популистите няма да говорим, но ще ви дам два примера. Да вземем левите партии, които постоянно говорят за връзките на България с Русия и какви трябва да са нашите отношения с Русия. Левите партии трябва да се занимават с всичко друго, но не и с Русия. Тяхната задача е да се занимават с качеството на живот на гражданите, правата на трудещите се, социалната справедливост, здравеопазването, социалното осигуряване. По същия начин стоят нещата и с десните партии, които от Костово време насам имат една много рязка реторика, която често е концентрирана основно към хората, които живеят в големите градове, което прави много лошо впечатление на хората, които живеят извън големите градове“, добави преподавателят от СУ „Св. Климент Охридски“.
По отношение на управляващите партии, Искрен Иванов обясни, че думи като „сглобка“ или „коалиция“ не са коректни.
„Тук трябва да говорим с думи като „консенсус“. В българския политически елит има траен консенсус за това, че нашата страна трябва да продължи своя път към още по-засилена интеграция в Евроатлантическото пространство“, каза политологът.
Цялото интервю на Лъчезар Христов с Искрен Иванов можете да чуете в звуковия файл.
Фондация "Първите 3 минути" стартира кампания за закупуване на автоматичен дефибрилатор в Столичната библиотека. Пред Радио София председателят на фондацията Мариана Манушева каза, че единственият начин, по който може да се помогне на човек със сърдечен арест, е в първите минути да се направи сърдечен масаж, изкуствено дишане и използването..
Общо 1500 домакинства от ж.к. "Надежда“ 1 са включени в проекта на Столичната община "Зелени острови“ от 2019 г. до момента. "Зелените острови“ са ограждения, в които са поставени отделни контейнери за различните видове отпадъци - опаковки, хранителен и остатъчен отпадък. При стартирането на проекта в него се включват 300 домакинства от..
Множество сигнали за бомби бяха подадени тази сутрин в различни училища в няколко града на страната. Става дума за учебни заведения в Стара Загора, Враца, Варна, Перник и София. От пресцентъра на МВР информираха, че полицейски екипи незабавно са реагирали и съобщенията се проверяват. Злоумишлените съобщения са били получени на служебните електронни пощи..
Полицията в София задържа двама младежи, откраднали 11 модула от зарядни за електромобили. Стойността на откраднатото е над 20 хиляди лева, научи БНР. Престъплението е било извършено в началото на месец януари. Арестуваните са на 19 години. Част от откраднатите модули на зарядни станции са били открити в трети човек, на когото са..
В сутрешните часове, когато температурите ще са малко под нулата, в Западна България ще има условия за поледици. Ще бъде почти тихо, съобщиха от НИМХ. Минималните температури ще бъдат между минус 4° и 1°, в София – около минус 2°. Преди обяд облачността ще се задържи значителна, но ще започне да се разкъсва и намалява и към края на деня над по-голямата..
Тази вечер седмичните коментатори във "Форум", предизвиквани от Константин Лавсов, обсъждаха горещи новини и по-дълготрайни проблеми: Инаугурацията на Тръмп Прекалено ли беше вниманието на българските медии и дали не е резултат на политическа поръчка? Какво (не) каза новият американски президент в речта си след клетвата? Мощните, богати..
Ново изследване, водено от природозащитната организация WWF, сочи, че жизненоважните услуги, с които дивата природа осигурява ежедневния ни живот, не получават нужното обществено внимание . Експертите предупреждават, че този пропуск може да има пагубни последствия както върху околната среда, така и върху нас – хората. Изследването,..