"Ние сме много социална компания, която се грижи не само за хората, които работят в нея, но и за общностите в държавите, в които оперираме. Основната цел на програмата е, да приобщи хора от аутистичния спектър и да им даде перспектива за работа в IT сферата. Това се случва чрез определени иновативни действия, екипи и като цяло структура на подкрепа", каза Благоев.
Първата част от програмата е започнала още през март 2023 г., а някои от момчетата, които се обучават са успели да получат и сертификати. По думите на Сапунджиева адаптацията включва много компоненти. За да се случи тази интеграция, самият човек с аутизъм трябва да е наясно със своите особености, трудности и своите изисквания как да бъде организиран деня му.
"Съветваме хората, които общуват с нашите стажанти да не очакват, че с тях ще могат да водят социален разговор, такъв, който е много непринуден и неформален. Поне в началото тяхната нагласа е, че ще говорят по същество", отбеляза тя.
Процесът на кандидатстване е удължен до 8 октомври, а хората, които имат желание да участват трябва да са над 18 години. Английският език на добро ниво е задължителен, както и мотивацията. В момента се търсят още 7 човека, но за отворените 7 позиции ще бъдат наети само най-подходящите. След крайния срок ще има информационна сесия, както и предварителна оценка на кандидатурите. Следващата стъпка е подборът, който ще трае 4 дни, на който подбор участниците ще бъдат информирани за програмата.
"Процесът на подбора е създаден и развит по начин, който да е максимално щадящ и предразполагащ кандидатите да покажат своите умения. Първо трябва да се справят със задачи, които изискват логическо мислене и комбинативност за това, доколко са чувствителни към детайли. Но също така и как протича процесът на комуникация при тях и доколко са способни да работят в екип", отбеляза Сапунджиева. Тя добави още:
"Така организиран щадящ процес по подбор няма развит никъде, като стандарт. Обикновено интервюто за работа протича под формата на разговор. Изискват се твърде много и добре развити социални и комуникативни умения, което е слабостта на тези хора. А пък тези, които се нуждаят от защитена среда, в която да полагат труд се сблъскват те и близките им, че няма разкрити подобни работни места."
Желаещите могат да кандидатстват на страницата на програмата.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
Адв. Иван Демерджиев е с приза "Кантора на годината": "Много по-ценно е да получиш колективна награда, отколкото индивидуална. За съжаление има опити да бъде превзета и адвокатурата. Тя често е последна преграда. Политическата криза изглежда като фарс за сметка на хората. Ситуацията в Парламента отслабва държавата. Промените в Конституцията показаха..
Нина-Никол Хамилтън и Зий Ребело за поредна година организират Националните правосъдни награди и Благотворителния бал на юристите: "Делото на годината е изцяло про боно. За пръв път имаме сделка на годината, която е сред най-големите в Европа, милиард и половина. За пръв път имахме и категория за ЧСИ. Благодаря от сърце на художниците, които..
Поли Кинова е дизайнер, носител на приза Златна игла, с дългогодишно отношение към Благотворителния бал на юристите: "Преди повече от 20 г. започнах да експериментирам с материи. Осъзнах, че модата изразява емоции и това е начинът да комуникирам със света. Работата на дизайнера е креативна, но има неизвестност и несигурност, които са част от..
Кои са наградените в 12-те Национални награди за правосъдие „Темида – цената на истината“? Каква е мисията на благотворителния бал на юристите тази година. Говорим за предизвикателствата пред юридическата гилдия в България. В първия час на Радиокафе разговаряме с адв. Христиан Митев – носител на приза "Адвокат в медиите": "Тази година имаше..
Юбилейна изложба на ректора на Националната художествена академия проф. Георги Янков със заглание „Нео Ренесанс“ може да бъде видяна в столичната галерия „Райко Алексиев“. Инсталации, плакати и нови произведения от художника са включени в експозицията. Повече за нея и за изкуството ще чуем от самия Георги Янков: "В изкуството времето е..
Пренасяме се в света на Захарий Зограф - един от прочутите майстори иконописци от периода на Българското Възраждане. Личност, която полага основите на светското изобразително изкуство у нас. Прави го с безспорния си талант, проникновение, със смайващи изкусност и изразителност на образите. Неговият характер и житейски събития обаче продължават да..
Стара София в спомени от Златния фонд на БНР, записани от актьори. Както и записки на софиянци. Началото е с дошлата в столицата от Пазарджик г-жа Рада Киркович, след нея слушаме спомени на Христо Златарев. Разбира се, не пропускаме и тези на Михаил Тенев, Тодор Влайков, Иван Вазов и Елисавета Багряна. Какво е мислел Дондуков за джамиите и какво е..