Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Наръчник за тийнейджъри" в помощ на родителите

Яна Алексиева
Снимка: БГНЕС

Асоциация "Родители" издаде "Наръчник за тийнейджъри", който официално ще бъде представен на 27 септември 2023 г. в Национална галерия "Квадрат 500". Четивото съдържа насоки за всички родители, чиито деца преминават през нелекия период на тийнейджърството. Подробности разказа Яна Алексиева, психолог и изпълнителен директор на асоциацията.

"Нашата организация се занимава с подкрепа на родителството и в този смисъл всички възрасти са ни интересни. Но все пак, честно трябва да кажем, че училищната възраст и децата между първи и 12 клас са наистина нашият фокус", отбеляза тя и добави, че този период на съзряване е един от най-интересните.

"Учителите със сигурност биха могли дали в хартиения му вариант, който имаме в момента, дали в онлайн варианта му, който ще намерят на сайта на Асоциация "Родители" да го споделят с родителите. Защото това, което ние през годините виждаме е, че когато учителят предостави на родителя материал и каже това е нещо интересно, което може да погледнете, би било любопитно за вас, родителят има една идея много повече доверие, отколкото ако просто му попадне", посочи Алексиева.

Тя отбеляза, че в наръчника се засягат теми като свободата, партньорството, уважението, разговорите с детето. Те са ключово важни, защото всичко това помага на младия човек да порасне по-успешен. При създаването на четивото са били направени две фокус групи с родители, благодарение на които са конкретизирани темите включени в него.

"Много често излизаше темата за контрола, доколко трябва да контролираме детето си и доколко границите са вече такива, че то може да ни каже, че нещо няма да направи, че ще направи, че има своето мнение и как да реагираме като родители в такива ситуации. Една от основните и първи теми е за бурята от емоции, защото наистина тийнейджърството е съпътствано от всичките тези крайности в емоциите", отбеляза психологът.

По думите й колкото един млад човек е по-ангажиран, чут и зает с любими неща с повече доверие в семейството си, той толкова по-лесно ще премине през това и няма да се чувства сам. Основните послания са доверието, разговорът с младия човек, уважението на неговите искания, свобода и интереси.


Дни преди началото на новата учебна година от Асоциация "Родители" призоваха за въвеждане на едносменен режим в българските училища. Относно предложението Алексиева каза:

"Големият проблем е, че въпреки, че излиза статистика, че вече много от училищата са преминали на едносменен режим, важното е да се замислим колко ученици са на едносменен режим. Не колко училища."

Тя уточни, че качественото образование не се корени само в това да се изучават основните предмети, а включва цялостното преживяване в училище, средата и спокойствието. Ранното ставане поставя децата в състояние на стрес.

"Едносменният режим е ключово важен. И след като го има, е много важно да помислим в самия режим вътре как се структурира качествено процесът на учене така, че да нямаме от същото, но в едносменен режим", каза Алексиева. Тя допълни, че едносменният режим не е само за децата, но е и за учителя.

Относно това, че Министерството на образованието се е отказало от идеята за намаляване на домашните, които се дават на учениците Алексиева каза:

"За мен донякъде отказът е логичен, докато нямаме истински разговор. И още по-логично беше питането и апелът на родителите да се намалят домашните. Не трябва да звучи високопарно, но то пак е до визията и какво искаме от тези деца. Какво искаме те да научат и дали количеството на домашни е гарантиращото равенство на успех след това. За съжаление виждаме наистина претрупани деца, които вместо да си пишат домашното и това да води до някакви невероятни знания имаме демотивация в тях."

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Историята оживява - архимандрит професор Евтимий Сапунджиев

Кой е архимандрит професор Евтимий Сапунджиев? Защо личността и делата му са с толкова съществен принос в развитието на богословието в България? Той  е духовник, учен, апологет, учител, общественик и пламенен защитник на християнството.  През тази година отбелязваме 140 лета от неговото рождение. Архимандрит Евтимий е роден в Копривщица на 25 юли..

публикувано на 28.09.24 в 16:00

Софийски разкази - Изгубените софийски символи

Разговорът е със Здравко Петров от “Исторически маршрути”. Старата централна гара е един от тези изгубени символи - тя служи от 1888, когато железницата стига до София. Кои са архитектите и инженерите ѝ, както и за други символи на града - в звуковия файл:

публикувано на 28.09.24 в 15:00
Юлиян Стоянов и Илко Градев

Пресечните точки като трето течение

Юлиян Стоянов и Илко Градев са членове на септет The Crossing Points Collective. Третото течение в джаза  (The Third Stream) съществува от над половин век и е много хубаво, че в България млади музиканти продължават търсенията на първопроходците ни в него, в лицето на Милчо Левиев, Симеон Щерев и останалите членове на квартет "Фокус". Акордеонистът и..

публикувано на 28.09.24 в 13:39

Когато хората са се събирали да свирят

Наградата за принос към музикалното изкуство акад. Марин Големинов - от Кюстендил се включва Лили Големинова: "Наградата се връчва на рождения му ден, а той е роден в годината на Независимостта. Тогава хората са се събирали да си свирят в камерни състави. Младите от второто поколение български композитори отиват да се учат в чужбина - той..

публикувано на 28.09.24 в 13:20
Кирил Карамфилов

Повдигаме завесата към убиец номер едно

С проф. Кирил Карамфилов говорим за Световния ден на сърцето - 29 септември: "Традиционно това е ден, в който се опитваме да привлечем вниманието към здравословния начин на живот, да познаваме и нормата, и патологията. Повдигаме завесата към убиец номер едно. Ентусиазмът е заразителен от младите към родителите им. Кулминацията на събитието е разходката..

публикувано на 28.09.24 в 13:03

Адресите на любовта - Александър Батенберг

Българка ражда на княз Александър Батенберг три двойки близнаци за 7 години Образован, строен, мъжествен, много красив, с бадемови весели очи, с тънки вежди, бяло лице с алени бузи и черни засукани мустачки, 22-годишният княз Александър Батенберг веднага прави много силно впечатление на всички, които се стичат да го посрещат на българска земя...

публикувано на 28.09.24 в 14:00
Юлиян Петров

Не може да има единен национален стандарт за качество в образованието при толкова различни училища

Над 78% от хората в България смятат, че учебните програми трябва да бъдат опростени като се намали обемът информация и да се наблегне на практически упражнения и формиране на компетентности . Това показва поредното изследване на общественото мнение в системата на образованието, в което участие имат и заинтересованите – родителите...

публикувано на 27.09.24 в 18:36