В България статистика за вродените сърдечни малформации има от 70-те години на ХХ век, но се смята, че световните проучвания се отнасят и за нашата страна. Според тях честотата е около 1% от живородените деца.
Това отбеляза пред БНР-Радио София проф. Анна Кънева, началник на Клиниката по детска кардиология в Националната кардиологична болница (НКБ) при гостуването ѝ във връзка с предстоящия Световния ден на сърцето – 29 септември.
Проф. Кънева обясни, че сърдечно-съдовата система се формира в 6-8-ата седмица на бременността. В сътрудничество с акушер-гинеколозите могат да се открият сложните сърдечни малформации, при които шансът за качествен живот е много малък и се налагат поредица от операции. Тогава е разрешено прекъсване на бременността по медицински показания.
Ако откритата рано малформацията не е толкова тежка, може да се планира раждане в близост до НКБ и ако се налага, новороденото да бъде лекувано още в първите му дни.
„Една от големите ни болки е, че държавата не позволява да детските кариолози да се грижат за пациентите над 18-годишна възраст и това е за всички педиатрични подспециалности. Благодарение на доброто проследяване голяма част от пациентите, оперирани в детска възраст, преживяват. Има и малформации, при които трябва да работим заедно с кардиолозите за възрастни, да се съветваме един друг в името на здравето на пациентите“, изтъкна специалистът.
Детските кардиолози са дали свое становище в Министерството на здравеопазването и НЗОК всяко дете до 6-месечна възраст да има направено ехокардиографско изследване, за да може достатъчно рано да се разбере дали има структурна вродена сърдечна малформация. Така се прави за бъбреците от нефролозите, но кардиолозите все още нямат разрешение.
Проф. Анна Кънева посъветва хората да водят природосъобразен начин на живот с достатъчно движение и добра храна. Отбеляза, че атеросклеротични плаки са открити и при деца, тъй че профилактиката трябва да започне много рано.
По думите на специалиста, не трябва да отлагаме преглед при кардиолог, ако чувстваме гръдна болка при усилие, имаме главоболие или световъртеж при физически усилия.
Още по темата чуйте в звуковия файл.
Коментатори във "Форум" тази седмица са социологът Елена Дариева и историкът Светослав Живков. Заедно с водещия Константин Лавсов, част от темите, които дискутираха, бяха: - САЩ и Русия на една маса в Саудитска Арабия - подобряване на двустранните отношения и договаряне на край на войната в Украйна - Доналд Тръмп и обкръжението му - Има ли бойкот..
Жители на "Кремиковци“ излязоха на протест заради задръствания на жп прелеза на входа на района. Недоволството на местните е свързано с контрола на бариерата, която често образува "тапа" в рамките на 20 до 40 минути. Христо Недялков е на 47 години. Живее в столичния район "Кремиковци". Казва, че последните 15 години е все по-трудно преминаването през..
С частична политическа подкрепа, изразена от парламентарно представени партии и ангажимент да продължат усилията в осигуряване на достъпна и качествена храна, премина дискусия по темата, която се проведе по-рано днес. Макар сериозен фокус да бе поставен върху ценообразуването на продуктите, участници в събитието коментираха и нужда от..
София възстановява своя 43% дял в националната икономика, сочат последните данни за брутния вътрешен продукт на областно ниво. От тях става ясно, че е налице нормализиране след различните аномалии в енергетиката, селското стопанство и туризма през предходните години. Регионалните неравенства обаче остават големи. Най-голямата регионална икономика..
Националната галерия отново отваря вратите на лабораторията по консервация и реставрация за ценителите на изкуството. Те ще имат възможността да надникнат "зад кулисите" на музея, да видят как се подготвят за експониране произведения на изкуството. Реставратор ще ги запознае с принципите и етиката на съвременната реставрация, както и с..
Успешно приключи проектът "Градска памет: Традиция и Графити", реализиран по Програма "Активни читалища" на Столичната община. Това е поредната инициатива, в която си партнират 2 софийски читалища – НЧ "Иван Вазов – 2014", което е в кв. кв. "Левски В" и НЧ "Васил Левски 1928", което е в "Сухата река". "Това - на фасадата на..
Документалният филм „Скрити белези” на режисьора Георги Тошев и оператора Борис Пинтев е сред селектираните филми за участие във фестивала Master of Art. Лентата разказва за най-успешното българско участие на Биеналето на изкуствата във Венеция. Комисарят на българското участие д-р Надежда Джакова е своеобразен гид на режисьора Георги Тошев..