Оспорвана се очертава да е битката за София. В нея се включват 21 претенденти да седнат на кметския стол. Малцина от тях са професионални политици, повечето идват от бизнеса, от музикалните среди, от медиите, от неправителствения сектор. Големите формации заложиха на нестандартни кандидати, по-малките – на проверени партийни кадри. Тъкмо нестандартните кандидатури предизвикаха най-много въпроси – за връзките власт - медии и на бизнеса със структурите на бившата ДС.
Първи своята номинация обявиха от ПП-ДБ, издигайки IT предприемача и филантроп Васил Терзиев. Зад кандидатурата му застанаха още две формации – наскоро учредената партия „Спаси София“, чийто лидер Борис Бонев оглави листата за общински съветници, и гражданската организация „Екипът на София“.
За изненада на номиниралите го, вместо да ентусиазира младите и бизнес активните, около Терзиев се разшумя заради разкритието, че неговите роднини са заемали отговорни позиции в структурите на ДС – родителите му, дядо му, брата на дядо му, чичо му – от офицери до началници на Трето управление, т.е. Военното контраразузнаване, и на Четвърто, което пък е действало по научно-техническото направление. Част от лидерите на ДБ бяха изненадани от това изобилие. Терзиев трябваше да отговаря на въпроси кой му е помогнал да стартира бизнеса си за милиони. В крайна сметка той се извини заради потеклото си.
От ГЕРБ-СДС пък избраха да обявят името на своя кандидат ден преди крайния срок за регистрация. Обещаха да е нестандартен и така и се оказа. Издигнаха журналиста и доскорошен директор на новините в бТВ Антон Хекимян, той ще води и съветническата листа.
Номинацията му предизвика куп въпроси за скрити зависимости между политици и медии и напрежение между НЕкоалиционните партньори, подкрепящи правителството, заради отказа на ПП-ДБ да обещаят подкрепа за балотажа, ако не стигнат до него.
Нестандартен се оказа и подходът на БСП. След дълго премисляне синдикалистката Ваня Григорова прие поканата да е кандидат за кмет на червените, оглавявайки и листата им за общински съветници. И тримата дадоха заявки за победа, обещаха ревизия на досегашното управление и промяна. Обещаха, разбира се, да почистят града, да спрат презастрояването, да решат въпроса с недостигащите места в детските градини.
На първите двама се готви да е алтернатива бившият десен депутат и бивш общински съветник Вили Лилков – някога знаково лице на СДС и на ДСБ, които сега подкрепят Терзиев. Лилков е издигнат от местната коалиция „Синя София“, в която влизат други знакови сини лица от началото на прехода. Когато обяви кандидатурата си, имаше очаквания, че ще бъде подкрепен от ГЕРБ.
ИТН, „Възраждане”, а и ВМРО заложиха на проверени партийни кадри – съответно сценаристът Ивайло Вълчев, финансистът Деян Николов - и двамата депутати, и настоящият общински съветник Карлос Контрера, който от съюзник в началото на мандата си, се превърна в критик на ГЕРБ.
От ДПС обявиха, че няма да издигат свой кандидат за кмет и няма да подкрепят никого.
За „Български възход“ – партията на експремиера Стефан Янев, на вота в София играе бившата регионална министърка в неговия служебен кабинет Виолета Комитова.
В битката за стола на “Московска” 33 се включи и Красимир Стойчев - познато лице от началото на прехода. Той основава първия мобилен оператор “Мобилтел”, сега се занимава с консултиране на фирми за производство на зелена енергия. В битката отново се включва и популярният певец Светослав Витков.
Коментарите за кандидатурите и фаворитите в битката са разнопосочни – от „проверка на сглобката“, през „опит за флирт с гласоподавателя чрез неполитически лица“ до „отчаян ход“.
Битките по върховете слабо отекват сред избирателите, някои от които още не са решили дали въобще ще отидат до урните. Една промяна обаче е сигурна – след 29 октомври, кметът в София ще е нов, разказва репортерът ни Мария Филева:
Музикантите са заедно повече от 50 години Любовта на Мими Иванова и Развигор Попов далеч не е фойерверк от пръв поглед. Те дълго работят заедно и се уважават като професионалисти преди да се погледнат с други очи. За да се съберат и двамата минават през тежки разводи – Мими с поляка Юрек Рибински, а Развигор с пианистката Теодора. Женитбата им..
Емблематичното чудовище „Франкенщайн“ на Мери Шели оживява в ново издание. Представя ни го Емил Минчев – писател и преводач: „Беше огромно предизвикателство, езикът преди 200 години е доста различен. Франкенщайн въвежда два нови жанра – научната фантастика и хоръра. Да не забравяме, че Мери Шели като го е писала, е била само на 19! За да..
Ролята на псевдонауката в ежедневието ни с , гл. редактор на Българска наука : "Като ученик бях част от недобра образователна система. Идеята ни сега е да има сайт, който да дава достъпна, разбираема научна информация. За съжаление в България сме в челните три места по вяра в дезинформация и споделянето ѝ. Видяхме сериозността с коронавируса...
Game Dev Day 2 , организиран от екипа на Sofia Game Night и Сдружение "Възможности без граници". С подробностите слушаме Хелиана Велинова: "Игрите позволяват грешни решения и виждаш какъв е резултата. Игрите дават възможност да грешим на воля и да видим какво ще стана. Младите играят игри - симулации на човешки отношения. Говорим и за..
Могат ли различията вместо да ни отдалечават, да ни събират и заедно да живеем по-добре? Представяне на детската книжа „Фигури“ от автора ѝ, психологът Слави Стоев: "Идеята за книгата дойде в една хотелска стая, където бяхме карантиниране с детето ми. Рисувахме с него комикси с геометрични фигури. Те са кардинално различни и направих аналогия към..
Двама от култовата група Б.Т.Р. гостуваха в предаването "Добър вечер, София", за да разкажат как протече турнето им из Европа и да съобщят за две предстоящи дати - на юбилейния им концерт “З0 години Б.Т.Р.“ и на премиерата на новата им песен, която вече е факт. За изминалото турне на групата фронтемът на Б.Т.Р Наско разказа, че е минало..
Eксперти, представители на институции и организации от цялата страна участват в Националната младежка конференция „Приобщаващи общества и ролята на младите хора“. Тя се провежда на 31 октомври и 1 ноември 2024 г. в Перник. В рамките на два дни те обсъждат ключови въпроси, свързани с прилагането на Европейската младежка цел №3 „Приобщаващи..