Инициатива на сдружение "За Земята" - за качествена промяна в политиката за развитието и състоянието на велосипедната инфраструктура в София беше повод за разговор със събеседниците по темата - Драгомира Раева от сдружение "За Земята" и велокметът на София Милен Ангелов от международната гражданска организация “Велокметове“, която е базирана в Амстердам. В нейната философия е залегнало ускоряване в преоформянето на градовете припознаването на велосипеда като сърцето на една градска мобилност и основно средство не само за мобилност, но и за много други активности в които той намира приложение, сподели Милен Ангелов.
Той посочи примери за специализирани велосипеди – линейки за по-леки случаи или такива, използващи се за гасене на пожари. В много държави в приложение влизат и карго-велосипеди, които служат за по-бързи доставки.
„Определено това трябва да се осъществи в София съвсем скоро, тъй като потенциалите за градската икономика са огромни с товарните велосипеди, допълни Драгомира Раева.
За промените и предизвикателствата в средата на придвижване
„Инициативата “За свързани, удобни и безопасни велоалеи в София“ стартира преди дни - на 18 септември.
„Акцията започна с покана към хората да подкрепят шест искания, които избрахме заедно с велосипедната общност“, каза Раева.
- За изграждане на велосипедни алеи свързани в мрежа, за нормално комфортно придвижване до всяка точка на града.
- За безопасни кръстовища, обозначени със специални вело-ленти, вело пътеки за колелета, които в момента има на няколко места.
„Никъде на кръстовище няма обособено място, където велосипедистите да изчакват, няма означени места на повечето от по-големите кръстовища по какъв начин трябва да направиш ляв или десен завой, които понякога са изключително трудни, особено на кръстовище като „Орлов мост“, допълни Раева.
В препратка уточняваме, че на някои места в Европа левият завой за велосипедисти е забранен, а в държави като Австрия, десният завой е винаги “зелен“ за велосипедисти – т.е. имаш право на десен завой, дори когато всички светофари за останалите превозни средства са червени.
Искането на сдружение „За Земята“ за поддръжка на съществуващите велоалеи също не бива уважено, разказва Драгомира Раева.
„Нямаме средства, намерения, планове за поддръжка. Имаме само за нови велоалеи“, пишат в отговор до тях от различни институции.
“То е част от едно по-голямо искане – да се установят не само велосипедните политики, но и регулация за велосипедите изобщо в София, както е в повечето развити европейски държави“, допълни Милен Ангелов.
„Ние много бихме искали от следващите управляващи на града да припознаят ролята на велосипеда, в преоформянето на нашия град към един по-чист, по-уютен град, да бъде оформено чисто административно и като стратегия, която да включва не само изграждането и поддръжката, но и изграждането на конкретни политики“.
Петиция, свързана с инициативата и исканията на сдружение „За земята“ може да откриете и подкрепите на тяхната интернет страница.
Още детайли чуйте в разговора на Боян Бочев в звуковия файл.
В столицата ще се проведе конкурс за създаване на визуални арт инсталации, свързани с опазването на софийските реки, тяхното минало и възможното им бъдеще като пространства за среща между природа и култура. Инициативата се организира от фондация "Колективът“. Поканата е част от подготовката за шестото издание на фестивала "Реките на София“ , който..
През 2025 година Българската стопанска камара отбелязва 45 години от своето учредяване. “Към днешна дата над 22 хил. български компании членуват в БСК. Над 120 браншови организации, регионални структури в цялата страна, БАН, и др. 45 години е един доста дълъг период, в който една организация има възможност да покаже това, което може. Какъв е..
Специалистите по здравни грижи да станат пълноправен договорен партньор на здравната каса, като бъде въведен и стандарт за такива дейности, които да гарантират качество на услугите. За това настояват от Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи (БАПЗГ), които искат спешни промени в Националния рамков договор и Закона за..
Коментатори във "Форум" тази седмица са юристът Мими Шишкова и експертът от "Екипът на София" Жоро Пенчев. Заедно с водещата Елена Пъневска, обсъдиха различни теми, сред които и: Докладът на БХК - цифровите права; България изостава с прилагането на европейското цифрово законодателство, по-конкретно Акта за цифровите услуги, Акта за свободата..
Какво означава “Иновативно училище“ и как учениците в едно такова училище обменят опит и добри практики със свои връстници от други училища? Столичното 6-о ОУ “Граф Игнатиев“, е иновативно училище, което участва в Националната програма „Иновации в действие“ в екип с още четири училища от София, Враца, Стара Загора и дори Прага. Повече разказаха..
Малко над 2 милиона лева отпусна правителството на четири общини, за да се платят компенсации на семействата с деца от 3-годишна възраст до приемането им първи клас заради липсата на места за тях в общинските и държавните детски градини и училища. Средствата са за месеците януари и февруари и са за 1 щ977 деца от Столичната община, 51 от община..
От много години коментираме началния етап в българското образование и установихме, че преминаването на бърза скорост от 1. до 4. клас и с едно лишено от смисъл външно оценяване, не е най-доброто структуриране на образованието в този етап. Имали сме много предложения от цялата страна и затова решихме да направим последното проучване. Водещото тук е..