В световен мащаб в последното десетилетие се отчита нарастване на случаите на диагностицирани психични разстройства сред децата и младежите, както и нарастващо използване на услуги в сферата на психичното здраве. Подробности по темата разказа Албена Дробачка, ръководител на Младежка къща "Скрити лайкове" и председател на Сдружение за прогресивна и отворена комуникация, които са организатори на конференцията.
По думите й все още липсва единност на мненията увеличават ли се психичните разстройства при младите хора, или те са по-крехки и по-чувствителни. Тя посочи, че според статистиките психичните заболявания се увеличават, защото днешните деца са засипани от страшно много информация от всякакъв тип медии, които по някакъв начин ги правят по-уязвими.
"Отделно тук като прибавим и българските специфики, народопсихологията да ги обгрижваме, да внимаваме да не им е трудо, да не им се случи нещо проблемно, да не е прекалено стръмен баирът на живота, по който те се изкачват... Това са някакви елементи, които допринасят към тази крехкост при младите хора и тази уязвимост към психични заболявания и разстройства", отбеляза Дробачка.
Освен това добави, че трябва да се научим да приемаме мащабната информация, която ни залива и тук е ролята на родителите, организациите и училището. Те трябва да подготвят младите хора да бъдат достатъчно критични към разчитането на информацията.
"Твърде оптимистично ще бъде да кажа, че родителите търсят услуги, когато детето или младият човек е с психично разстройство. Иска ми се много по-висок да бъде процентът на родителското активизиране да търсят подкрепа и помощ още в първите моменти, когато психолог или психиатър констатират, че детето има психичен проблем. Много са причините да не го правят. При нас стигмата и автостигмата са много силни, даже на ниво Европейски съюз", посочи Дробачка.
Организацията Младежка къща "Скрити лайкове" има клонове в различни държави и повече от 12 години работи по въпросите на психичното здраве. Поради бързото развитие на света проблемите също се изменят, което налага търсенето на нови решения. На конференцията предстои да бъде представена Младежката къща, да се проведат разговори за по-леките проблеми от характера на депресия, тревожност, хранителни разстройства и употреба на психоактивни вещества, както и за по-сериозните проблеми от характера на шизофрения, ОКР и личностнови разстройства. Всеки един от лекторите, които са от трети държави ще представи своите визии и предложения по отношение на национални и европейски реформи в сферата на услугите и рехабилитацията за млади хора с психични проблеми.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
Невена Николова и Данаил Конов са имена от екипа на радио София - той идва от Враца в София в 2015, тя идва от радио Шумен. Още за техния път към и в радиото - в звуковия файл: Може ли по обява да намериш призвание и има ли значение какво казват родителите? Кои са най-сладките позиции, каква е разликата между новинар и водещ, както и репортер -..
Гостува ни актрисата Маргарита Костова. Надежда Герова разговаря с нея относно призванието актьор и всичко, което заобикаля един човек на изкуството. За работата на актрисата в куклени и драматични постановки и как предава занията си на деца и младежи нека чуем повече сега.
Какви са предизвикателствата пред младите хора в България? Каква е ролята на активните граждани за преодоляване на разделението в обществото? По темата ни гостува Мирослав Цеков, председател на Форум гражданско участие: "Отвореното ни писмо до НС бе провокирано от насочени срещу НПО призиви от политически сили в НС. Това е откровена заплаха и опит..
Албена Димитрова от Американския Университет в Благоевград представя състезанието по социално предприемачество "Станция Иновация": "Аз съм втори семестър в първи курс, следвам два бакалавъра. Клубът ни за по-добро общество организира благотворителни базари и в "Станция Иновация" парите също ще отидат при лица в неравностойно положение. То се..
В месеца на любовта търсим формулата за здрава връзка в примерите около нас. Книгите събират ли хората? Събеседници: Темз Арабаджиева и Антон Биров: "Вчера вечерта много исках да затворя вратата и да си чета книга. Любовта не е един конкретен ден. Нямам нищо против празника, стига малките прояви на любов да не са само един ден. Същото е с..
Как интересът на децата към книгите оформя читателските нагласи в бъдеще и какво има и трябва да има в списъка с книги до 12 клас? Събеседникът ни Борис Илиев е учител по български език и литература в Националната природоматематическа гимназия (НПМГ) „Акад. Любомир Чакалов“, която завършва като ученик: "Моите ученици много обичат да четат, но..
Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..