Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Започва Европейска нощ на учените 2023

Снимка: Радио София

На 29 и 30 септември 2023 г. в София и в цялата страна ще се проведе Европейска нощ на учените. В столицата локацията на събитието ще бъде в големия търговски център на бул. "Стамболийски", като стартът е от 11:00 ч. Подробности по темата разказа Михаил Илиев, управител на Сдружение за научноизследователска и развойна дейност (СНИРД).

"Това е една много голяма европейска инициатива, която цели да популяризира науката сред обществото и младите хора, понеже е в над 300 града в цяла Европа, а в България в над 30. Всяка година предлага презентации, демонстрации, лекции и срещи със стотици учени от цялата страна, които ще разкажат на малки и големи за новостите в техните сфери в науката и в това, което ни заобикаля", каза той.

Програмата включва щандове с досег до най-тесните научни изследвания и иновации в света на науката. Освен тях ще има две паралелни зали с лекции по научни теми. Фокусът  тази година е върху промените в климата и върху това, как обществото да се адаптира с цел превенция и опазване на околната среда. Основната част от презентациите са:

·  Намаляване на риска от наводнения с помощта на решения от природата;

·  Как зеленото предприемачество може да спаси света и как се създават успешни зелени продукти и услуги;

·  Бъдещето на чистия въздух и водата;

·  Най-новите тенденции в областта на изкуствения интелект и виртуалната реалност;


Вечерта на учените ще продължи в Sofia Tech Park, Техническия университет, Медицинския университеет, няколко от институтите на БАН, Етнографския музей, Агробио институт и др.

"За съжаление науката не е част от нашето ежедневие. Обществото се занимава с далеч по-лесни и лесносмилаеми теми. В същото време науката е в основата на прогреса на цялото човечество. Важно е хората чрез такъв тип инициативи специално за наука и развитие да се запознаят с новостите в различните сфери и така да запалим техния интерес", отбеляза Илиев.

Той коментира, че се наблюдава лек спад при желанието на студентите да изучават чисто научни дисциплини. Записите от лекциите и демонстрациите ще бъдат качени на сайта и социалните канали на проекта, където ще могат да бъдат видяни и след това.  

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Историята оживява - Боян Трайков, предаване първо

Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..

публикувано на 08.02.25 в 16:00

Софийски разкази - квартал Лозенец, част 1

Курубаглар, Лозеница, Лозенец - трансформациите в името са не по-малки от трансформациите на мястото: В първата част се срещаме с "оазиса в степната равнина" по разказ на Вазов от края на 19 век. Защо е била пренебрегната и кога се правят първите стъпки за "охубявяването" ѝ?  Слушаме и спомени на Иван Венедиков за държавната и общинска политика,..

публикувано на 08.02.25 в 15:00
Васко Абаджиев

Адресите на любовта – цигуларят Васко Абаджиев

В "Адресите на любовта" припомняме за един от най-големите цигулкови виртуози на ХХ век, който умира беден и самотен, непознал любов и женска ласка. Един от редките случаи, в които разказваме анти-любовна история. Навремето наричали Васко Абаджиев гениален, но странен. Днес биха го описали с модерното определение „от аутистичния спектър“...

публикувано на 08.02.25 в 14:00

Ана Андреу Бакеро в "Перото"

Ана Андреу Бакеро гостува в България с дебютния си исторически роман „Принцесата от Бухенвалд“ – печалната история на Мафалда Савойска, сестра на Царица Йоанна Българска. Събеседник ни е Деметра Димитрова, редактор на романа: "Тайно се надявахме тя да дойде, имахме интересен диалог с читателите. Инициативата дойде от Институт "Сервантес"...

публикувано на 08.02.25 в 11:44
Екатерина Цанова

Контролираният транс

Лечение чрез хипноза – митове и легенди. Гост по темата е Екатерина Цанова: психолог, който работи с Позитивна психотерапия и Хипнотерапия при паник атаки, повишена тревожност, страхове, фобии, безсъние, депресивни състояния, обсесивно-компулсивно разстройство, хранителни разстройства, житейски кризи и др.: "Хипнозата е състояние на контролиран..

публикувано на 08.02.25 в 11:24

За българското кино в контекст

Започва 29-то издание на София Филм Фест – представя ни го основателят, самият Стефан Китанов: "Особено забележително е присъствието на българския филм - около 60 от 180-те филма са български. Почти 50 са премиерни, Важно е да гледаме българското кино в контекст, да сравним филмите помежду им и със световни.  Темите са многообразни - от исторически до..

публикувано на 08.02.25 в 10:33

Учене чрез преживявания

Започва Мисия „Стани инженер изобретател в Музейко“ – в нея ни въвеждат Александра Димитрова и Валентина Венкова: "Децата учат чрез играта, чрез преживявания. Така усвояват нови знания много лесно. Активират се всички видове интелигентност. С днешните работилници даваме възможност да се докоснат до различни професии, да влязат в обувките на..

публикувано на 08.02.25 в 09:56