Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

След третото издание на инициативата "Светилник"

Химни ще имат още училища в Бургас, Варна, В. Търново, Русе, Сандански, Сливен, Ямбол и София

Химнът на училището радва деца, учители и родители
Снимка: Музикаутор

"Музикаутор" и партньори дават старт на третото издание на инициативата "Светилник 2023/2024: И мойте песни все ще се четат". То се провежда под патронажа на Министерството на културата и на Министерството на образованието и науката и предвижда създаването на химни за училища от осем града на страната.

За изминалите 2 издания на инициативата творци и музиканти написаха, а и записаха химни на 13 училища.

Сред съмишлениците и партньорите на инициативата са и Българското национално радио и Народния театър "Иван Вазов".

При откриването на учебната година в 112-о училище 900 деца са пели новия си химн, отбеляза като пример за въздействието на проекта и музикалните отличителни песни Иван Димитров, изпълнителен директор на "Музикаутор"

"Музиката е изключително силен инструмент за изпращане на послания и човек може да носи смисъла им през целия живот. Вярвам, че "Светилник" ще носи светлина за българските деца и в бъдеще. Подкрепата от партньорите е сред най-силните мотивации да продължим инициативата".


▲ Милен Митев и Иван Димитров в студиото на БНР-Радио София

"Отговорността на БНР като обществена медия в най-силна степен се проявява към децата, подчерта генералният директор на медията Милен Митев. – Образователната система понесе доста удари в годините на прехода. Има нужда работещите да възвърнат самочувствието си за приноса, който имат към обществото, както и да се подобри атмосферата в тези институции. Там децата не само учат различни предмети, те се формират като личности. Написване на училищни химни е страхотна и устойчива идея".

Димитров уточни, че в настоящата творческо-образователна кампания ще бъдат създадени химни за училища в общините Бургас, Варна, Велико Търново, Русе, Сандански, Сливен, Ямбол и София.

Кандидатстването от страна на школата за участие в инициативата е до 20 октомври.

До края на ноември т.г. трябва бъдат избрани и сформирани творческите екипи.

Следва репетиции на децата от съответните училища, звукозапис и създаване на клип от студенти в НАТФИЗ.

Песните емблеми на школата трябва да са готови през май 2024 година.

Предвижда се на финала – през юни, да има голям концерт, на който училищата да представят своите химни.

Чуйте разговора на Невена Николова.
По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Срещата на френския президент Еманюел Макрон и Доналд Тръмп в САЩ

"Форум", 25.02.25: Срещата Тръмп-Макрон - разговор между двама глухи

В предаването "Форум" тази седмица водещият Лъчезар Христов коментира основните злободневни теми от икономическия, социалния и политически живот с Милен Керемедчиев - дипломат, бивш заместник министър на икономика и външните работи, и адвокат Петромир Кънчев - юрист, част от инициативата „Правосъдие за всеки“. Тримата обсъдиха различни теми, с които и:..

публикувано на 25.02.25 в 18:15
Психологът Екатерина Цанова

Тревожността като симптом на модерния свят

Чуйте повече в разговора с психолога Екатерина Цанова и в анкетата на Мария Илиева в двата  звукови файла . 

публикувано на 25.02.25 в 17:25

С нова рампа хора с увреждания ще стигат до IV етаж на 119-о училище

Съвременна платформа за хора с увреждания бе монтирана в 119. СУ "Акад. Михаил Арнаудов", съобщи кметът на район "Изгрев" д-р Делян Георгиев. Съоръжението ще обслужва учениците и посетителите на училището, преодолявайки стълбищната клетка от партера до четвъртия етаж безопасно, за около 4 минути. "Проектът  за изграждането на достъпна..

публикувано на 25.02.25 в 17:22

Innovation Explorer 2025 с фокус върху геополитиката и светът в ерата на Тръмп

Тази година Innovation Explorer се провежда за 11-ти път. Вече става традиция през февруари да виждаме международната конференция, а основният акцент тази година е върху геополитическите промени, което лесно може да се свърже и с мотото на конференцията “Екстремен свят”, защото събитиято от края на миналата година и началото на тази година държат под..

публикувано на 25.02.25 в 17:18
Яница Петкова

Последните месеци не са оказали особено въздействие върху политическите нагласи на българите

Моментната снимка на електоралните нагласи възпроизвежда в голяма степен резултатите, които имахме на изборите от миналата година. ГЕРБ се запазва като първа партия, с убедително мнозинство от 25.6% от тези, които са участвали в нашата анкета и имат намерение да гласуват, а на второ място е ПП-ДБ с буквално залепени зад тях от “Възраждане” - съответно с..

публикувано на 25.02.25 в 16:48

С поезия събират средства за училищни пособия на деца в Община Самоков

“Кауза облечена в рими“ е музикално-поетична инициатива, която се организира и провежда за четвърта поредна година в град Самоков. Организатор е сдружение “Ти си доброто“. Днес, 25 февруари, от 18 часа, на сцената на Читалище-паметник “Отец Паисий - 1859“ ще се изявят участници от различни професионални сфери, които ще рецитират стихове на..

публикувано на 25.02.25 в 15:55

Дисбалансите в пенсионната система са следствие на спонтанни политически решения

Икономическият и социален съвет представи визия за развитието на пенсионната система в България, включително и за капиталовите стълбове. Това стана в рамките на дискусия за дългосрочното развитие на пенсионната система и обсъждането на изводите, застъпени в доклада "Анализ на действащата пенсионна система и предложения за нейното усъвършенстване",..

публикувано на 25.02.25 в 15:27