В напълно обновената си зала 4 от 1 ноември най-голямата музейна институция у нас - Националният исторически музей, ще покаже експонати от историята на Чипровския край по повод 335 години от избухването на Чипровското въстание.
Тогава населението на Чипровци и католическите села около града се вдигат на бунт срещу Османската власт.
Д-р Михаил Симов – ръководител на отдел „История на България през Възраждането“ от НИМ, припомни накратко предпоставките, довели до избухването на Чипровското въстание.
На първо място той посочи развитието на Чипровския край през предходните десетилетия – един много богат край от българското землище, който освен с икономическо развитие се отличава и с връзките си с Западна Европа и с една доста просветена католическа общност, следяща процесите в европейската политика.
По думите му, конкретен повод за избухване на въстанието е т.нар. дълга турска война, войната на свещената лига и това е преломният момент между Османската империя и Западна Европа, когато за първи път османците търпят много тежко поражение от европейските войски.
Когато войските на Хабсбургската австрийска империя превземат Белград през септември 1688 година, този факт служи като сигнал за обявяване на Чипровското въстание. Надеждата за подкрепа от страна на австрийските войски не се оправдава и оставени на собствените си сили, въстаниците са обречени на неуспех и Чипровският край е разорен. Голяма част от населението се изселва в областта Банат.
Историкът уточни, че НИМ подготвя не временна, а постоянна експозиция, която разглежда историята на България под османска власт в периода от 15. век до Априлското въстание, темата за Чипровци ще бъде застъпена с експонати, които илюстрират стопанския и културен възход в годините преди въстанието – основно произведения на Чипровската златарска школа, някои експонати изключително уникални за България.
На 1 ноември, когато залата трябва да отвори врати, посетителите могат да видят един освежен, обогатен експозиционен разказ, с много нови материали, включително мултимедийни технологии, някои нови експонати с нови акценти, каза още д-р Михаил Симов.
Още подробности чуйте в разговора на Гергана Пейкова в звуковия файл.
Борис Руменов, чиито псевдоним Борю Зевзека е измислен от проф. Иван Шишманов, е легендарна фигура сред софийските интелектуалци и бохеми през първите десетилетия на ХХ век. Името му е нарицателно, и също както за проф. Александър Балабанов, за него се разказват комични и куриозни случки. Хуморът му е свеж, заразителен и незлоблив, автор е на 15..
Шри – Шри Рави Шанкар гостува отново в България – Константин Драгов и Сана Драгова: "Той е основателят на фондация "Изкуството да живееш", тя е в над 180 държави. Учителят ще има лекция с възможност за въпроси и отговори и най-вече, ще има медитация в залата (НДК - зала 1). Ще е като на концерт. Заедно ще преминем отвъд хаоса. Блаженството е..
Филмът „Гунди“ влиза в британската разпространителска мрежа – режисьорът Димитър Димитров с подробностите: "Много е важно, че филмът продължава като част от програмата на британските кина от веригата "Орион". Тя е достъпна в сайта им и те са си направили сметка, че не само българи ще го гледат. Като студент там не съм си и мечтал, че някой ден мой..
Голямата маса: Градски дворове – Божидар Емануилов, зам.-кмет на "Оборище": "Има най-различни работилници за деца и възрастни в един от дворовете, гаражна разпродажба в друг, жива музика. Градските дворове е изчезваща среда, тези, които сме израснали в центъра ги помним. Те са мост между поколенията. Има и хора, които негодуват заради ограничения..
Уикенд с „ Мале-мале“ – второ издание на мини фестивала в Южния парк, гост по този повод ни е Петринел Денев: "Програмата ни е малка, първото издание бе изцяло за деца. Хуморът е подходящ и за възрастните. Предвидили сме и уъркшоп за улична клоунада - така и ние започнахме с "Мале-мале". Уличното изкуство дава свобода - да пробваш, да..
Макар през последните години училищата с природоматематически профил и езиково обучение да запазват челните позиции сред бъдещите осмокласници, тези за професионално обучение, стават все по-предпочитани. Това поясни пред БНР-Радио София Ваня Станчева , старши експерт по организация на средното образовани в Регионалното управление на..
Инициативата "Голямата маса“ се завръща с поредно издание. Тази събота (19 юли), съседи и приятели от столичния район "Оборище“ отново ще седнат една маса. Събитието ще се проведе на ул. "Васил Друмев", в отсечката от ул. "Оборище" до ул. "Русалка", от 11.00 до 22.00 часа. Акцент във второто издание на "Голямата маса“ 2025 е един от..