„Сянката на кукера“ - българският отговор на хитовата поредица „Вещерът“, преплита фолклорни мотиви с мащабен фентъзи свят. Автор на романа е Петър Кънчев:
"Идеята се роди съвсем естествено. Една събота - цял ден мъки, блъскам си главата. Нямаше сянка, нямаше кукер. Буквално си видях сянката в стената. Беше буквално, не метафора. Ако някой ме беше видял. Първо се роди сянката, после събудих кукера. Героят не само иска да пропъди злото. То се връща. Главният ми герой иска да го унищожи веднъж завинаги. Задачата е трудна. Мотивиран е от една своя далечна история.
Идеята е читателят да чувства същото, да играе собствен танц със своята сянка. Присъствието ѝ в българския фолклор е доста мистично. Но исках да е нещо, което се ражда от въображението ми. Сянката е човешката тъмнина, опитваме се да не ѝ обръщаме внимание, крие както тъмнина, така и светлина.
Оставих героите да ме водят. В началото бе най-трудно. Впоследствие се развиха героите около главния. Орисницата, стражарят. Всеки има мотивация, гледа другите с недоверие. И в днешни дни хората се разделят, няма дебат, диалог.
Кукерът Борян е дете на планината, големите градове го притесняват. Той обича да си прави шеги с болярите. Таласъмът Ушатко, помощникът му, също е ценен и важен герой. Диалозите бяха водещи - в началото не знаех какво правя, хората се родиха в диалога. Много се мъчих докато се случи, всички трябваше да говорят по различен начин. Има антагонисти, но една от идеите ми е хората да ги търсят и в себе си, да не ги търсят само навън. Злото е във всички нас и всички трябва да го укротяваме."Биляна Савова извървява дълъг път между план “2В” и план “Да бъда”. “Много интересно как изобщо се появи в живота ми цялата тази концепция за план “Да бъда””, разказва тя и се връща към датата 30 май, когато се отбелязва Денят на хората, които живеят с диагнозата “Множествена склероза”. “Идеята е първо да погледнеш към себе си и да си дадеш сметка..
Свободното къмпингуване в България и Европа от години е тема сред любителите на почивка с кемпер, каравана или палатка. Особен интерес буди темата, след като през януари в Гърция приеха нови правила за свободно къмпингуване. От години то е законово ограничено в южната ни съседка, въпреки че много гърци, българи, румънци и хора от цяла..
Образование, медийна грамотност, четене - каква е връзката между тях разказва в ефира на “Радиокафе” Искра Джанабетска от “Книговище” . Първо обаче фокусът на разговора попадна върху днешната дата - 9 май. “Да не гледаме на Европа само като на комфорт. Аз изпитвам голямо удоволствие от това да разбираш и да разсъждаваш и смятам, че когато..
Това лято педстои шестото издание на Sofia Summer Fest. Ради Георгиев и Борко Чучков гостуваха в предаването “Добър вечер, София“ , за да разкажат за предстоящото шесто изданиe на Sofia Summer Fest, което започва на 4 юли 2025 година, с двудневен музикален маратон. То ще бъде открито отново от певеца Васил Найденов, а на втория ден от..
На 9 май отбелязваме Деня на Европа. На този ден преди 75 години е подписана Декларацията на Роберт Шуман, която полага основите на Европейския съюз, както и проправя пътя за просперитет, мир, демокрация и сътрудничество в Европа. През 2025 г. Денят на Европа се отбелязва в целия Европейски съюз с редица инициативи и събития. В България..
Илина Пенева и Мартина Новакова разказаха пред Радио София подробности да проекта “Метаморфози на работното облекло“, в който участва и Център "Кристо и Жан-Клод“ от Габрово. Европейският проект се осъществява в шест европейски града с голямо индустриално наследство. Градовете са Кемниц, които са европейска столица на културата за 2025..
75 години след подписването на Декларацията на Роберт Шуман, която полага основите на Европейския съюз, Европа продължава да изглежда като основния остров на свободата, на демокрацията и хуманизма, коментира пред Радио София д-р Катя Христова-Вълчева. Тя e “Жан Моне” лектор и главен асистент по Европейска политика в НБУ. "Европа е естественият..