Радиокафе гостува на Държавното спортно училище "Генерал Владимир Стойчев". Започваме с директора, световният шампион по самбо Борис Борисов:
"Навършваме 50 години и сме правоприемник на "Олимпийски надежди". Имаме 10 олимпийски медалисти (изброява ги - б.р.). От учебната 2022/3 сме иновативно училище. Обучението е двуразово - учебен процес и тренировки. Кандидатстването е в два етапа. След завършването, може да се работи като помощник-треньор. Имаме студенти в НСА, СУ, МУ. Дипломите ни са като на НПМГ или Втора немска. Трудно е, има и деца, които не издържат натоварването и напускат, но тези, които остават, се справят много добре."
Оказва се, че проблем е намирането на спортна база за всички дисциплини, изброени от директора. Според него, дългосрочно решение би било прехвърлянето на спортните бази към училището. Г-н Борисов разказва и за своята спортна кариера, и за достойнствата на патрона на училището, Генерал Стойчев. Стремежите на директора:
"Искам да променя мотивацията на служителите, а и децата да получат достойно образование, това им е калявка. Цената на успеха е висока."
Следва зам-директорката по спортната дейност Виолина Симова:
"Основната ми дейност е да контролирам учителите по спорт и треньорите. Следим всичко свързано с тренировъчния процес. На родителските срещи говорим за дисциплината и успеха. Смея да твърдя, че спортът много помага учениците да се държат добре и да проявяват самоинициатива.
Възстановява се олимпийското звено. Навлязоха нови дигитални методи на обучение, което помага учениците в националните отбори, които непрекъснато пътуват. Спортът е продължителен натоварващ процес, който изисква силна мотивация."
Мила Кьосева е шампион и учител по волейбол:
"Израсла съм в друго време, точността и отношението към работата е много важно. Не съм тръгвала с план да ставам шампион. Една тренировка тогава беше 2-3 часа. Шампион не се става лесно, не може да се предвиди. Няма рецепта. Васил Симов е треньорът, който ми е дал много и в спорта, и в живота.
Опитваме се да предадем от нашия опит. Първо е комуникацията. Първо - убеждения, после - наказания. Ако стигна до там, то е групово. От 15-16 годишни става по-лесно. Детето само ще си намери пътя."
Мариета Александрова, учител по история, поема щафетата:
"Всички работят тук с удоволствие и страст. Стажът ми е към 30 години. Децата имат изострено чувство за справедливост и понасят наказанията, като са заслужени. Те са със спортен дух. Ще се учудите как спортисти могат да рисуват и моделират хубаво. Всяка година рисуват поздравителни картички с образа на генерал Стойчев. Той е създател и на бойните изкуства в България, малко хора го знаят. Доживява до 98 години. Казва "човешкият дух може да победи съдбата.
Тази година работим по съвместен проект с МО, НВИМ и Съюза на ветераните - надявам се за изнесени уроци, които са трудни при нашия дневен режим. Тестовете малко ограничават нещата и не дават възможност учениците да разказват."
Финалът е с учениците Асен Банков и Марая Иванова:
Асен е 10 клас, джудо и самбо: "Много съм щастлив, че съм тук. Трябва да си много дисциплиниран, имаш ли желание, има и начин. По-уверен си, отиваш да печелиш и да мачкаш! Учителите много добре ни разбират и помагат, градим само нагоре и напред. При мен баща ми бе главният фактор да дойда тук. На НВО по български имах 88 точки, по математика - 93. Важно е спортистите да са интелигентни. Има клише, че са тъпи, ама не е така. Искам да стана олимпийски шампион и след това да завърша право. Желая да стана адвокат - много ми харесва как защитава хората. Щастието е да имаш хора, които обичаш, останалото е бонус."
Марая е 11 клас: "Ако си в друго училище, тренировките отиват на заден план. Винаги има нови трудности. Приятно е да се учи тук. И при мен баща ми бе причината да дойда тук. Треньорите много ми помогнаха. Мисля да продължа в НСА. Много е важно да имаш мотивация и постоянство. Мечтая за истински успехи."
Преди дни от ГЕРБ внесоха в Народното събрание законопроект за брокерите на недвижими имоти. Той предвижда да бъде създаден Национален регистър, солени глоби за фалшиви обяви на недвижими имоти, задължителни обучения, както и всеки брокер да има досие, а всяка агенция – партида. Целта е да бъде предоставена публична информация за брокерите като..
През следващия месец Федерацията по фелинология организира първата по рода си в България Международна изложба на котки. За два дни (17 и 18 май) София ще се превърне в столица на красотата, обаянието и любовта към животните. Ще се съберат най-елегантните и впечатляващи котки от целия свят, твърдят организаторите. Пред БНР-Радио София..
Техническият университет в София организира тридневен форум "Стажове 2025" . Днес той се провежда в София, на 9 април - във Филиал Пловдив, а на 10 април - в Инженерно-педагогическия факултет и Колеж Сливен. За участие са се регистрирали над 110 работодатели. Форумът беше открит в 10.00 часа във фоайето на учебен блок 12 на Техническия..
Серия от маслени платна, акварелни рисунки и графики от Валентин Ангелов събуждат очите ни за това, което ни е липсвало през зимата – празникът, пъстротата, музиката на цветовете и светлината. Това е неговата 13-а поредна експозиция , по думите му "нещо като годишен отчет". Названието на изложбата е по името на едно от платната,..
Документалният филм "Гец" е посветен на големия български актьор Георги Георгиев - Гец – един от най-сниманите актьори в киното и сред стожерите на Народния театър. Във филма историята на Гец е разказана от неговия син – Данаил Георгиев, който е известен композитор на филмова музика и живее в САЩ. Данаил се доверява на екипа и предоставя личен..
В Кюстендилско са сериозни пораженията по овошките, нанесени тази нощ от студа. Според специалисти минусовите температури са унищожили цъфналите на места дървета. Най-критични са часовете в ранната сутрин за овощните дървета. Щетите са повсеместни, каза проф. Димитър Домозетов - дългогодишен директор на Института по земеделие край Кюстендил, сега..