"За останалия свят "Хамас" е ислямистка терористична организация, но от 2007 година, откакто тя влезе в управлението на Ивицата Газа след изтеглянето на израелските окупационни войски от 2005 година, всъщност "Хамас" е не само една паравоенна организация. Тя за обикновените палестинци в Ивицата Газа е много повече. Тя подсигурява образованието от най-ранна детска възраст, религия, здравеопазване... Така че в един гъсто населен район, където безработицата е над 50%, а условията са мизерни от гледна точка на снабдяване на най-елементарните нужди - ток, вода, всъщност "Хамас" се явява за голяма част от палестинците не само структура, която се съпротивлява на израелското присъствие и окупация, а по-скоро като надежда за по-добър живот", отбеляза той.
Керемедчиев заяви, че нападението над Израел е дълго подготвяна операция и носи почерка на присъствието на революционната гвардия на Иран. Той посочи, че споразумението между САЩ и Иран за размяна на задържани в ирански затвори американски граждани срещу блокиране на 6 млрд. долара от авоарите на Иран е стъпка, която е дала възможност на Иран да има достъп до свежи пари за да финансира своите милиции.
"Втората причина е, че има определено засилване на желанието за стопляне на отношенията между Саудитска Арабия и Израел", каза той и добави, че действията на "Хамас" са прекратили за момента този процес на сближаване. Относно това, дали събитията имат връзка с войната в Украйна Керемедчиев каза:
"Избухването на конфликта в Израел отмества фокуса на внимание и концентрацията върху войната в Украйна. САЩ изпращат огромна военноморска флотилия в Средиземно море към бреговете на Израел. Вече има разрешение за отпускане на 6 млрд. долара военна помощ за Израел, а тези пари можеха да отидат за помощ на Украйна."
Той посочи, че най-лошият сценарий е сухопътна операция и отново окупиране на Ивицата Газа, което означава дълга и кръвопролитна война с бежанска вълна.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Повече от 20 екипа извършват текущи ремонти по пътните платна и тротоари в София - фрезоване, почистване и асфалтови дейности върху пътните настилки, както и обновяване на тротоарите, съобщиха от Столичната община. От днес започва ремонт на отделни неравности по основни и локални платна на бул. "Скобелев" в участъка от кръстовището "Петте..
Все по-често през летните месеци се отправяме на почивка и в чужбина. Важно е, когато я предприемаме, да сме организирани и предпазливи, защото винаги нещо може да се обърка. Една от защитите при пътуване извън страната е именно застраховката. Какво представлява и какво включва една такава полица, колко може да ни струва тя, какви са..
България е на 61-во място по щедрост в света, а българите са склонни да подценяват своята щедрост , сочи Световният доклад за дарителството ‘2025 (World Giving Report ‘2025) - представително проучване на британската фондация КАФ (CAF), което обхваща повече от 50 000 души в 101 държави. У нас Фондация BCause заедно с КАФ е..
Столичният общински съвет (СОС) малко изненадващо одобри доклада, с който се позволява завършването на бул. "Тодор Каблешков" . Той се внася за втори път за гласуване, като ресорната комисия по архитектура даде отрицателно становище по казуса. Според несъгласните със заложените изменения в подробния устройствен план, които ще позволят да се..
"Вещицата Мара и Проклятието на Абоминус" е първият издаден комикс на илюстраторката Цвета Петрова и ни разказва една история за приятелство, приключения, семейство, и какво става, когато нещата се объркат. "Мара всъщност е базирана на моя приятелка, която се казва Мара и даже и визуално наподобява нея. Този герой е създаден преди доста време, преди..
В предаването "Добър вечер, София" гостува младият, драматург и сценарист – Нера Бойкова , която завършва специалност “Кино и телевизия“ в Нов Български университет и вече работи в няколко кино и телевизионни продукции. Нера Бойкова разказа как творческия път който избира я превръща в човек на изкуството, решавайки да се реализира на..
Какво е състоянието на сградния фонд в столицата от гледна точка на безопасността при земетресение, обяснява в БНР- Радио София инж. Георги Кордов . “Считам, че едропанелните жилищни сгради са добри сгради от конструктивна гледна точка. За времето, когато са проектирани и построени, са спазвани абсолютно всички нормативни документи. Мога да кажа дори,..