Ето и някои конкретни цифри – 39% от европейците имат представа за проектите, които се финансират от ЕС, което е с 5 % повече от 2011 година. От тези, които знаят за европейското регионално финансиране, 79% смятат, че то има положителен ефект върху техния град или регион, като най-висок е процентът на доволните в Полша (95%) а относително най-нисък – в Италия (56%) и Нидерландия (62%). България е със средните за ЕС 81 %.
Интересни са мненията по отношение на това дали ЕС трябва да инвестира във всички райони или само в по-бедните – общата европейска картина е 63 % за инвестиции навсякъде и 33 % - само за бедните райони. Нагласите в България са различни – 55 процента у нас смятат, че трябва да се инвестира само в по-изостаналите райони, а 42 процента са за влагане на средства във всички региони на Европа.
Каква е ситуацията с кохезионните фондове и изобщо развитието на регионите в България към този момент, в края на предния програмен период, който закъснява (води се 2014-2020) заради сериозните кризи (пандемия, война) и промяната на приоритетите. Както знаем, девет милиарда и половина евро ще получи страната ни за следващия период + 1.295 милиарда от Фонда за справедлив преход за най-засегнатите и зависими от въглищната индустрия региони (ключова тема в момента за страната ни). Над 20 000 ще бъдат засегнати и разпределението на тези средства за преквалификация и други форми на подпомагане трябва да стане наистина умно и справедливо.
Усвояването на средствата от сегашния период (7.5 милиарда + 576 милиона по ReactEU) e 75 процента, при 83 % среден показател за ЕС. По кризисната ReactEu средствата са усвоени в три посоки – за здравеопазване (43.8 %), за подпомагане на бизнеса (34.8 %) и за социални мерки (21.4%). Поглед към усвояването на ReactEUв други държави показва, че те са отделяли средства и за инфраструктура като Чехия – 18% от 1.151 милиарда и Румъния – 16% от 1.540 милиарда.
Средствата за справедлив преход в други държави със засегнати от прехода към по-зелена енергия са следните – 2.1 милиарда за Румъния (за 6 региона), 1.64 милиарда за Чехия, 3.8 милиарда за Полша (21 процента от целия Фонд за справедлив преход).
България се представя добре в контекста на NEB (Новия Европейски Баухаус) – образователния проект Danube Design Lab в Русе спечели една от наградите тази година и получи 30 000 евро; с европейски средства отвори врати Центъра за изкуство "Кристо и Жан-Клод" в Габрово, а Бургас спечели сериозно финансиране за проекта RelaunchToWin.
Нека не забравяме, че кохезионните проекти са навсякъде около нас – от обновени детски площадки до нови електробуси, от градинки, през управление на отпадъците до трамваи, очаква се и първия хеликоптер (и още 5 по Плана за възстановяване и устойчивост). И, разбира се, софийското метро. През следващия програмен период по-скоро ще се влагат средства в множество по-малки, но важни проекти.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
След бягството на две деца от столична детска градина, на персонала ще бъдат наложени административни наказания. Това съобщи за БТА Десислава Желязкова, директор на дирекция "Образование" в Столичната община. По-рано днес момче и момиче от детска градина "Звънче" бяха открити от полицията, в близост до светофар в кв. "Хаджи Димитър"...
Лятото продължава, а с него и високите температури, които ни карат да се крием под дърво и камък от слънчевите лъчи. Но не берете грижа! Ако имате дори и няколко свободни часа ето къде бихте могли да ги прекарате в спокойна и хладна атмосфера. Това са три предложения за пътеки близо до София. Пътеката Бели Искър Тя е едно много..
Българската асоциация на професионалистите в мениджмънта на хотели (BAHE), организира в края на юни традиционното национално допитване до мениджъри и собственици на хотели. Резултатите показват, че само една трета са хотелиерите, които виждат подобрение спрямо миналата година. Също при една трета от тях заетостта е без промяна спрямо миналата година,..
Паркинг с капацитет над 130 автомобила би могъл да бъде обособен на мястото на незаконните гаражни клетки, които районната администрация на “Овча купел” премахва в последните месеци. Работата продължава, но е необходим финансов ресурс от страна на Столичната община. Пред Радио София кметът на "Овча купел“ Ангел Стефанов съобщи, че през последните..
Младата надежда на Клиниката по кардиология в УМБАЛ „Света Екатерина“ д-р Бояна Бързашка, постигна изключителен успех, като получи Европейска диплома по кардиология. Признанието се присъжда от Европейското кардиологично дружество след преминаване на много сложен изпит по специалността. Придобиването на Европейската диплома е свидетелство за висока..
Цените на едро на основните хранителни стоки се запазват почти без промяна от два месеца насам, обявиха от Държавната комисия по стоковите борси и тържищата. Нейният председател Владимир Иванов коментира борсовата търговия: "Към момента пазарът се държи добре. И пак казвам, взаимодействието е плод на търсене и предлагане, а не на външни..
Как да направим месец Юли незабравим и полезен за живота на нашата планета? Каква е мисията на глобалната инициатива Plastic Free July (Юли без пластмаса) и как насърчава да се спре използването на пластмасови опаковки за еднократна употреба - отговорите на тези въпроси дава в предаването “Радиокафе” Рада Бонева, екоактивист, автор и блогър в Thrift..