Ето и някои конкретни цифри – 39% от европейците имат представа за проектите, които се финансират от ЕС, което е с 5 % повече от 2011 година. От тези, които знаят за европейското регионално финансиране, 79% смятат, че то има положителен ефект върху техния град или регион, като най-висок е процентът на доволните в Полша (95%) а относително най-нисък – в Италия (56%) и Нидерландия (62%). България е със средните за ЕС 81 %.
Интересни са мненията по отношение на това дали ЕС трябва да инвестира във всички райони или само в по-бедните – общата европейска картина е 63 % за инвестиции навсякъде и 33 % - само за бедните райони. Нагласите в България са различни – 55 процента у нас смятат, че трябва да се инвестира само в по-изостаналите райони, а 42 процента са за влагане на средства във всички региони на Европа.
Каква е ситуацията с кохезионните фондове и изобщо развитието на регионите в България към този момент, в края на предния програмен период, който закъснява (води се 2014-2020) заради сериозните кризи (пандемия, война) и промяната на приоритетите. Както знаем, девет милиарда и половина евро ще получи страната ни за следващия период + 1.295 милиарда от Фонда за справедлив преход за най-засегнатите и зависими от въглищната индустрия региони (ключова тема в момента за страната ни). Над 20 000 ще бъдат засегнати и разпределението на тези средства за преквалификация и други форми на подпомагане трябва да стане наистина умно и справедливо.
Усвояването на средствата от сегашния период (7.5 милиарда + 576 милиона по ReactEU) e 75 процента, при 83 % среден показател за ЕС. По кризисната ReactEu средствата са усвоени в три посоки – за здравеопазване (43.8 %), за подпомагане на бизнеса (34.8 %) и за социални мерки (21.4%). Поглед към усвояването на ReactEUв други държави показва, че те са отделяли средства и за инфраструктура като Чехия – 18% от 1.151 милиарда и Румъния – 16% от 1.540 милиарда.
Средствата за справедлив преход в други държави със засегнати от прехода към по-зелена енергия са следните – 2.1 милиарда за Румъния (за 6 региона), 1.64 милиарда за Чехия, 3.8 милиарда за Полша (21 процента от целия Фонд за справедлив преход).
България се представя добре в контекста на NEB (Новия Европейски Баухаус) – образователния проект Danube Design Lab в Русе спечели една от наградите тази година и получи 30 000 евро; с европейски средства отвори врати Центъра за изкуство "Кристо и Жан-Клод" в Габрово, а Бургас спечели сериозно финансиране за проекта RelaunchToWin.
Нека не забравяме, че кохезионните проекти са навсякъде около нас – от обновени детски площадки до нови електробуси, от градинки, през управление на отпадъците до трамваи, очаква се и първия хеликоптер (и още 5 по Плана за възстановяване и устойчивост). И, разбира се, софийското метро. През следващия програмен период по-скоро ще се влагат средства в множество по-малки, но важни проекти.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Европейската комисия (ЕК) е предприела преразглеждане правилата за въздушния транспорт, с което могат да бъдат засегнати досега извоювани права на пътниците, сигнализират организации за защита на потребители. Текстовете в действащия и в момента регламент са от 2004 г. В новото предложение се залага по-голямо закъснение на полет, за да..
Писателят Милен Хальов се завръща с нова книга "Общежитие за чудовища - Детето от пророчеството“. Пред Радио София авторът сподели, че третата част на трилогията е финалът на историята. "Който е стигал до финала на втората книга, знае точно къде съм оставил персонажите, че има един тиктакащ механизъм, който ме накара много активно да събера..
"Написана като любовно писмо към невъзможното, "Bravery" е колкото силна, толкова и ранима. Песен за тези, които са се опитвали да поберат целия океан в една чаша", казват в профила си в социалните мрежи IVA за новата си песен. Ива и Елена Тодорови - сестрите от група IVA , представят в ефира на Радио София новата си песен , която е посветена на..
Бъдещето на ядрената енергия, образованието и изкуствения интелект обсъдиха експерти от ЦЕРН и Силициевата долина на специален форум в София (Fusion Future Conference - FFC). Учени, бизнес лидери и представители на институциите дискутираха ключовата роля на ядрения синтез в глобалната енергийна трансформация и възможностите за развитие пред..
Над 50 театрални спектакълаи над 70 филма и филмови етюди могат да видят жителите и гостите на София на 36-часов театрален и кино маратон в НАТФИЗ. Най-мащабното студентско арт събитие за първи път ще продължи 3 дни – на 25, 26 и 27 април. Елизабет Димчева, Николай Тодоров, Крум Царибашев, Алекс Стоянов и Емануил Цонев ще бъдат част от 36-часовия..
Божидара Стоянова следва духовен път, който се базира на баланса и лекотата. Тя среща своя учител, когато вече наистина не може да върви сама, когато е готова. Както гласи и древната поговорка. " Моят ментор ме откри в момент, когато бях "позабатачила нещата" . Бях пооплела конците. Интересното е, че аз срещнах моя учител, чрез друг негов ученик...
След близо 10 години фестивалът "Салона на изкуствата" се завръща в столичния НДК по-вдъхновяващ от всякога, съобщават организаторите. Фестивалът представя различни жанрове от високото изкуство: експозиции на изявени визуални артисти, видни представители на литературата, театъра, класическата и популярна музика. В програмата тази година са предвидени и..