Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Добрият шофьор" от 3 ноември в кината

Снимка: личен архив

След великолепния прием в киносалоните в Швеция и Финландия и успеха в Рим, където впечатли и актьора на Фелини Джузепе Босио (Roma), "Добрият шофьор" на Тонислав Христов потегля в кината у нас на 3 ноември 2023 г. Филмът вече спечели сърцата на младежката публика във Варна, където получи наградата на Младежкото жури на фестивала за българско игрално кино "Златна роза", както и тази за игрален дебют и поддържаща роля на Герасим Георгиев – Геро.

 

Лентата "Добрият шофьор" е с кауза - да фокусира вниманието върху това да бъдем добри хора в живота и зад волана. Човеци по всяко време, на всяко място, в името на най-голямата ценност – Живота. В главната роля е Малин Кръстев, а участие има Китодар Тодоров, както и известната финландска актриса Алма Пьойсте ("Мъртвите листа" на Аки Каурисмаки, "Туве" на Заида Бергрот, "Четирима непораснали възрастни" на Селма Вилхунен). Режисьорът Тонислав Христов разказа интересни моменти около създаването на филма пред Катя Василева в "Ритъмът на столица".

Той сподели, че по време на снимките на "Пощальонът" (номинация за Европейските филмови награди - европейски Оскар) покрай всички истории е попаднал на историята на шофьора Иван:

"Тази история на този да го наречем "добър престъпник" ме заинтригува. Нямаше вариант да направя документален филм за него, защото той правеше незаконни неща, но в същото време беше много добър и мил човек".  


Верен на документалния си почерк Тонислав Христов включва в него и лични елементи, сцени и истории, инспирирани от истинския живот на актьорите. Сюжетът - Иван (Малин Кръстев) е таксиметров шофьор в един от големите черноморски курорти. Той спестява пари, за да се върне във Финландия, където са съпругата и синът му, и да поправи грешките от миналото. Парите не достигат и Иван е принуден да прояви изобретателност, за да печели по-бързо, което му създава проблеми. Филмът е копродукция между България, Финландия и Швеция, като вече е имал премиера в скандинавските страни.


Тонислав Христов отбеляза, че критиката във Финландия излиза сутринта преди прожекцията.

"Един от най-разпространените вестници в Хелзинки и региона, но и в другите части всички го чакат с нетърпение. Ако те напишат лошо ревю, или дадат малко точки, малко звезди за филма ти това автоматично означава, че много по-малко хора ще ходят по кината", каза той. В същия ден, когато е била премиерата на "Добрият шофьор" е излязъл и новият филм на Спилбърг. Той получава 3 от 5 звезди, а лентата на Христов е отличена с 4 звезди.


"Според мен е много важно в днешните тежки времена да се опитаме да сме по-добри хора. Оттам и тръгна разказът за този добър шофьор. Човек, който не е правил само добрини в живота си, но в някакъв момент решава да се поправи" сподели режисьорът.

Интересни подробности можете да видите на фейсбук страницата на кино продукцията, а целия разговор можете да чуете в звуковия файл.



По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пианото е най-естествено, ние не свирим на него, то свири на нас

Надежда Йоцова е израснала в музикална къща – баща ѝ е Христо Йоцов, емблематична фигура в българския джаз, майка ѝ е цигуларка в Симфоничния оркестър на БНР, нейният дядо Георги Йоцов е изтъкнат обоист от Софийската филхармония (със сериозен интерес към барока), баба ѝ Рина Ранджева е пианистка…можем да продължим да изброяваме, но Надежда върви по..

публикувано на 23.02.25 в 09:42

Нова музика за стари филми

Киноконцерт: Романтичните неволи на Чаплин, Кийтън, Линдер - прожекция с музика на живо. Слушаме Еви Карагеоргу – координатор на събитието: "Това е много специална програма с три неми филма с музика на живо, рядко имаме такава възможност да ги видим" Повече подробности за автора на музиката и други неща, които ще ви заведат на прожекцията - в..

публикувано на 22.02.25 в 16:39
Лесничеят Васил Попов

Историята оживява - Лесничеят Васил Попов, част първа

Разказът е на Снежана Маринова - краевед, изследовател на историята на Стара Загора и съавтор на книгата “Мозайка от миналото на Стара Загора”: Къде са секвоите в България? Откъде идват тези в Борисовата градина? Кой е В.В.Попов, чийто постамент за паметник откриваме до секвоите там? "Каква е цената, ако иска един човек като родения в Стара..

публикувано на 22.02.25 в 16:00

Софийски разкази - Софийска хроника. София след Освобождението (1878-1885)

Разговорът е със Здравко Петров -  урбанист и създател на проекта “Исторически маршрути”: "София никога не е била изостанала, минава през много животи. Била е много различна от това, което можем да си представим - с кьорсокаци и малко черкви, някои, като Света София, превърнати в джамии."  Какво е съдържал първия градоустройствен план, кои са..

публикувано на 22.02.25 в 15:00
Вивиа Ники

Северът със скритите му красоти

Прожекции на документалния филм „Скритата красота на Севера“ - повече за филма, заснет с дрон от неговия автор Вивиа Ники: "Северът за моето усещане е много мистично място с изключително много култура, оято е неразкрита." Разказът продължава като филм във филма или като изложба за филма - преценете сами в звуковия файл.

публикувано на 22.02.25 в 14:49

Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство

Започва третото издание на „Форум за съвременно изкуство и култура WIDE ARТ“ – за него ни разказва Радослав Механджийски: "Представяме съвременното изкуство през най-различни перспективи. Търсят се пресечни точки между технология и изкуство, психоанализа и изкуство и т.н. Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство." Още за поредното..

публикувано на 22.02.25 в 13:40
Мария Маринова и Евгения Селвелиева

Мечталище - културен хъб

Визулен тур в изкуствата – Мария Маринова и Евгения Селвелиева от настоятелството на „Читалище-мечталище“ – на живо в студиото: "Това е гражданска инициатива, която събра съвсем случайно единомишленици. Оказа се, че има страшно много хора, които искат да видят културен хъб, а не прашасали и оставени на командно дишане места.  Реално има супермного..

публикувано на 22.02.25 в 11:35