Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Импро театър" срещу бърнаут

Ивайло Рогозинов
Снимка: Радио София

Последно проучване потвърждава информацията, че т. нар. "импро театър" или импровизационен театърпомага за справяне с бърнаут – психологическо състояние, което може да прерасне във физическо и с което се сблъскват все по-голям процент от хората.

Помага ли импро театърът за намаляване случаите на бърнаут и може ли да въздейства положително, за да не се стига до такива?

Пред Радио София разказа повече Ивайло Рогозинов от "Ха-ха-ха Импро Театър".

"Много често хората питат какво представлява импро театърът, а ние отговаряме – просто трябва да дойдете и да пробвате. Аз съм актьор, който се занимава с това от 2009 година, ние сме компания "Ха-ха-ха Импро Театър", които от тогава експериментираме в импрото и се учим. Класове правим от 2010 г., постоянно експериментираме върху хора, които не са актьори, отзивите са добри, хората продължават да идват, да пращат приятели, полезно е за всички", разказва той.

"В това, което правим, ключът е забавлението. При нас хората идват не толкова да се развиват и да учат, но това се получава на подсъзнателно ниво", допълва Рогозинов.

"Като всяко ново нещо, което започвате да правите, в началото вие сте зле, освен ако не сте роботи, или не се подготвяте тайно вкъщи, но в импрото това не е възможно. Подготовката става на момента, с групата, чрез опит. Колкото повече го практикувате, толкова повече го разбирате и ставате по-добри", уверява актьорът.

"Първото нещо е доста смешно и хората се смеят. Това което им казваме е, че при нас няма грешки – каквото и да се опитвате да направите, няма да сгрешите. По-добре да опитате нещо да направите, отколкото да се страхувате и да заемате отбранителна позиция", поясни още той.

Импро театърът е посещаван от всякакъв вид работещи хора, а програмистите са най-честият таргет, разкри Рогозинов.

"По принцип всички хора имат нужда да разпуснат и нашият клас е точно за това – идвате да разпуснете и същевременно научавате полезни неща, които ще ви помогнат в реалния живот.

Импро театърът развива уменията да слушаш, да подкрепяш, работим върху това да успяваме да  реагираме на всичко, което се случва и да не се отказваме. Това води до себе опознаване в срещите с различни хора, помага за работата в екип", изтъкна Ивайло Рогозинов.

"Решаването на проблеми, стои в основата на импровизацията. Това, което правим е, да се опитваме. Понякога става, понякога не, но ние на това учим хората – те да се справят и когато не става", казва Ивайло Рогозинов.

Групи за импро театър се организират всеки вторник и четвъртък. Подробности за включване може да видите на интернет страницата на "Ха-ха-ха импро театър".

Още интересни аспекти, чуйте от разговора на Александра Илиева в звуковия файл.

По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Над 10 000 работодатели вече дават електронни ваучери за храна

От началото на следващия месец ваучерите за храна ще бъдат само електронни. От Нова година насам течеше преходният 6-месечен период, в който работодателите можеха да дават на служителите си и хартиени талони. Данните показват, че в България ваучери за храна ползват около 20 хиляди работодатели и  над 750 хиляди души . Размерът на месечната..

публикувано на 07.06.24 в 18:32
Снимки: Ratio

Цяла събота популярна наука в пролетния форум на Ratio

Ежегодният пролетен форум за популярна наука Ratio ще се проведе в София Тех парк на 8 юни , събота. В целодневната програма (от 10 до 17 ч.) международни лектори ще търсят обитаеми светове и далечни хабитати, ще разговарят за киберсигурност през погледа на въображаемите герои от приказките. Организаторите са подготвили дискусионен панел..

публикувано на 07.06.24 в 17:35

Студенти ще продължат да учат в StudyHub – денонощно

Единственото у нас денонощно пространство, в което студенти могат да учат и да споделят идеи - StudyHub, ще продължи да работи. В навечерието на своята пета годишнина, мястото, в което много учащи намираха спокойствие, приятели и възможност да се съсредоточат върху учебния материал, беше изправено пред опасността да затвори врати...

публикувано на 07.06.24 в 16:59
Яница Петкова

Яница Петкова: Избирателната активност ще даде много отговори

Очакваната избирателна активност на изборите на 9 юни е 40,2% и е съизмерима с предишните избори за Народно събрание. В сравнение с началото на предизборната кампания няма драстично разместване на партиите като възможност да участват в българския парламент и като численост на своите представители. Това показват електоралните нагласи според..

публикувано на 07.06.24 в 16:10

Седмицата в САЩ: указ за имигрантите, репродуктивни права, опасностите от ИИ

В началото на седмицата американският президент Джо Байдън обяви указ за спиране на достъпа до САЩ на имигранти в случи, в когато имигрантският поток е прекалено голям. До тази негова стъпка се стигна в момент, в който законодателни мерки за контрола на границата са блокирани от републиканци. Toва се случва на фона на наближаващите избори, когато..

публикувано на 07.06.24 в 15:05

"Как се сприятелих с един комар или разкази от пандемията" - от едно изречение до 7-8 страници

"Как се сприятелих с един комар или разкази от пандемията" е новият сборник с разкази от Иван Димитров. Писателят бе гост в предаването "Радиокафе", където разказа за своята книга.  "Мисля, че пандемията е много важен период от нашето съществуване, който бележи 20-те години на този век" - отвърна той, попитан защо е трябвало да издава..

публикувано на 07.06.24 в 14:53

Нео-пънк групата "Каке?" представят своята музика

Група "Каке?" представиха музиката си пред Радио София. Кети Мартинова, Мартиан Табаков, Мартин Пенев, Андрю Андерсон и Стефан Прохоров разказаха подробности. По думите на музикантите "Каке" на старобългарски означава "какво става с твоето нещо". "Всички мислят, че е "кейк", отбеляза Табаков. "Каке?" е нещо повече от музикална група. "Каке?" са..

публикувано на 07.06.24 в 14:45