Актьорът Юлиан Вергов гостува в предаването "Радиокафе" за да разкаже за сериала "Фауда" и постановката "Хага".
Разговорът акцентира върху заобикалящата сложна обстановка – войните в Украйна и Близкия Изток, където се погубват човешки животи – можем ли ние да влияем върху тези процеси през социалните мрежи?
Социалните мрежи са поле на изява на всякакви хора, днес те са и поле на пропаганда на "Хамас", които качват свои клипове със отвлечени израелски граждани и това, което се случва с тях. Пропагандира се и безнаказаността на терористите за тяхното поведение, споделя актьорът.
"А това рефлектира върху по-младото поколение, които мислят, че и те могат да правят същото и някак така се заражда агресията – на вербално ниво и след това се реализира", отбеляза той.
По думите му, съдържанието на нещата които се качват в публичното пространство трябва да бъде филтрирано, редуцирано.
"В много точки по света открито започват действия в посока на военни конфликти. Хората трябва да си дадат сметка, че войната е близо до всеки един от нас и това трябва да бъде преустановено. Независимо на чия страна си, какво е твоето мнение, това трябва да бъде преустановено на секундата. Войната е най-лошото нещо, независимо в коя част на света се случва", подчерта Вергов.
Войната през ракурса на изкуството:
В постановката "Хага" на Галин Стоев, Вергов играе ролята на Пригожин.
"В каналите "Телеграм", намерих неща за Пригожин, които ги няма никъде. Независимо какво пропагандират, винаги можеш да намериш нещо по-различно", посочи актьорът. Той се позовава на интервю, в което лидерът на Вагнер обяснява, че от голямо значение за войната в Украйна имат интересите на олигархичните кръгове.
Разказът му можете да проследите в разговора.
"Хага" показва много от аспектите на войната. В представлението има много комични ситуации, които умишлено са представени така. Но любопитен факт е, че украински зрители, които са присъствали на постановката, не са разбрали и не са приели този вид хумор, коментира Юлиан Вергов, като посочи и тиражирани примери на дезинформация свързани със спектакъла.
Представлението може да се гледа на сцената на НТ "Иван Вазов" на 17 октомври 2023 г. Ще има и предстоящо гостуване в чужбина.
Още аспекти от интересния разговор, чуйте в звуковия файл.
С актьора Юлиан Вергов разговаря Даниел Ненчев.
Актрисата Каталин Старейшинска за пиесата "Малки красиви неща" в Театро: "Пиесата е съставена от документални истории от една анонимна рубрика, поета в 2010 от нов човек под името "Шугар". Отговорите са доста откровени, свързани са с лични истории и това прави пиесата доста достъпна, всеки би се припознал с нещо в нея. Историите текат на принципа..
Стефан Драгостинов за предстоящия спектакъл по случай годишнината на Драгостин фолк национал: "Създали сме 11 диска с фолклорни песни и инструментална музика с безброй турнета по цял свят. Песните са свързани с фолклорните традиции на много региони освен шопския, една от тях е родопската Рофинка. Марияна Павлова, най-ниският глас в света си дойде от..
Кауза за бебе със злокачествено заболяване събира на благотворителен фестивал , представен ни от Мая Цанева от "Безопасни детски площадки": "Ще бъдем в отоплената тента пред стадион "Академик" и ще съберем лепта от хората, за да може бебето да порасне. Там ще има и детска площадка на закрито. Много красиви и вкусни неща, изработени от доброволци...
"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.
Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..
Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..
„О(б)твързан“ – премиера в Театър Възраждане – Тери Фишър, режисьор на спектакъла и част от трупата на театъра: "Изключително умна комедия с много прости средства. За героя не е лесно, той е над нещата, колебанията му го спират. Предизвикателство е да не се плузгаш по повърхността. Опитали сме се да уцелим театралния език, съчетание на танц и текст,..