Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Преходът" през очите на писателката Йоанна Елми

Снимка: Радио София

Писателката и журналист Йоанна Елми разказа пред Радио София за журналистическите си изследвания на младежи и за литературно-дигиталната инициатива "След часовете". Тя говори и за Прехода на България към демокрация и пазарна икономика.

"Като всяко дете на Прехода, аз съм израснала с мантрата "държавата за нищо не става, излизай и се спасявай в чужбина". За цялото ни поколение и за следващите поколения, тъй като аз продължавам да се срещам с ученици, виждам, че всъщност да избягаш, или да отидеш в чужбина е ценност, която не е просто защото имаш потребност от култура, или друг свят, а защото си по-добър от останалите. Тези, които остават тук са по-лошите, а тези, които заминават са по-добрите. Разбера се, това няма как да се се превърне в някакъв импулс. Но по-големият импулс според мен, който съм имала е, че аз от дете много искам да пътувам, много искам да живея на различни места. Винаги ми е било интересно как се случват нещата някъде другаде", сподели тя.  

Елми е завършила френска гимназия и посочи, че системата за образование в езиковите училища е много специфична и е много чужда на чужденците. Освен това каза, че Франция е една от най-добрите държави, в които човек може да учи хуманитаристика. Тя отбеляза, че когато е пътувала с влак й е направило впечатление, че селата през последните 20 години не са се променили. И добави:

"В една такава среда, човек няма как да излезе от този преход, който съществува вътре в него и той все още очаква, че ще му се случи нещо по-добро." Относно демокрацията в две от най-развитите страни - Франция и САЩ, тя каза:

"Като погледнем историята на тези две държави, на които много от нас се възхищават, които често чуваме вече обговаряни с едни почти клишета "демократични ценности, западни ценности", които като че използваме без много да вникваме в това, което говорим виждаме, че всъщност това е една история написана с много кръв и едно леко балансиране по ръба на свободата. На свободата да насилваш, да натискаш, да излъжеш. Има една свобода да бъдеш добър и свободата да не бъдеш добър. Мисля си, че демократичната среда предлага една арена, на която има сблъсъци."

Елми отбеляза, че демокрацията като форма на управление е единственото такова, което позволява на хората да стигнат до човешкото, наранявайки ни възможно най-малко. Писателката се свързва с младежи и деца, за да си говорят за литература през дигиталната инициатива наречена "След часовете".

"Имаме доста какво да си говорим за литература с младите хора, но от една страна ние няма как да променим канона, няма как да променим засега остарелите методики, по които този остарял канон се преподава. Но бихме могли поне да покажем през него какви са ценностите и ценните неща в него, които бихме могли да си вземем и да приложим в нашия турболентен век, който изглежда така далечен от времената на нашите класици", каза тя. Романът й озаглавен "Направени от вина" ще бъде преведен на седем езика.

В Топлоцентрала, тази неделя, 15 октомври 2023 г. Йоанна Елми ще участва в дискусия "Минало не минало" - Как (да) говорим за прехода".

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Владимир Стоянов в розоварната си

В Буново по розобер

Гостуваме на Буново, където преди много години са засадени първите роза дамасцена, а първи пред микрофоните ни е Владимир Стоянов - Председател на УС на Сдружение „Българска розова долина“, от чиято розоварна излъчваме: "Тук е изключително красиво и спокойно, всички сме роднини, Петровския род е най-големият. Хората са дружелюбни. Всеки ще те спре и..

публикувано на 02.06.24 в 10:13

Историята оживява - Трактатът на Петър Богдан

Петър Богдан съставя първият исторически трактат в новата история на България. Той носи заглавието “За древността на бащината земя и за българските дела”. Годината е 1667. Говорим в детайли за изключителната личност на Петър Богдан и неговият основополагащ трактат с д оцент Василев, преподавател по класически езици към Софийския университет..

публикувано на 01.06.24 в 16:00

Софийски разкази - Биографията на Алеко Константинов

Разговорът е с изкуствоведа Иво Милев, автор на книгата “Алеко Константинов - Das Wunderkind”: "Алеко Константинов е част от една моя стратегия за биографии. Задачата ми е да изведа една друга линия. От 90-те се забелязва нарастваща тенденция на "херменевтика на подозрението". Има опити да се демистифицира Алеко Константинов. Той е един от..

публикувано на 01.06.24 в 15:00
Лобното място на Дилинджър

Адресите на любовта - Гангстерска афера - Анна Акълиева

Българска любовница предава гангстера Дилинджър на ФБР Добричлийката Анна Акълиева, известна в САЩ под името Анна Сейдж издава обявеният за национално издирване Джон Дилинджър и прибира наградата за главата му. Един от най-известните гангстери от 30-те години на ХХ век е извършил 66 обира на банки, а бягството му от непристъпен..

публикувано на 01.06.24 в 14:00

Шевицата говори

Фестивалът "Българите, кои сме ние"  в град Сливница, е с  деца и младежи на възраст от осем до 29 години, разделени в категории.  Фестивалът съдържа конкурсна програма, майсторски класове и работилница с лектори от страната и чужбина. Подробности от  организатора: Маргарита Божкова: "Това е труд на децата от сценария до реализирането му. Има..

публикувано на 01.06.24 в 12:00

Лято, кукли и приятели

На 1 юни в 10:30 предстои откриването на шестото издание на  Международния театрален фестивал „Лято, кукли и приятели“ в парк „Асеневци“ на откритата сцена „Арт лято“ до Художествена галерия „Борис Денев“. Събитието ще продължи през трите летни месеца до 31 август, когато ще се връчи и Наградата на публиката. Веднага след официалното откриване,..

публикувано на 01.06.24 в 11:35
Камелия Тодорова - психолог

Да се грижим за детето в себе си

Как да оставим децата да бъдат по-дълго време деца – интервю с психолога  Камелия Тодорова , психотерапевт от “Психологическо консултиране За мен”: "Много от нашите реакции са на базата на това, което сме били като деца. Да се грижим за детето в себе си! Всяко представяне на детето родителят го носи върху себе си. Друг е въпросът, че животът..

публикувано на 01.06.24 в 10:20