Първото гостуване на Министрингс (Les Ministrings) в България. Едни чудесни деца от музикалната Консерватория в Лозана - Швейцария. Техните изпълнения са уникални, весели и цветни. Гостуват ни Надежда Малчева, Деница Казакова - българска цигуларка, която живее и преподава в Лозана, Тина Стрининг, създателка на формацията и професор в консерваторията в Лозана по цигулка, виола и педагогика, Бейджу Бат - цигулар-джазмен:
"Започнахме в 2001 в Консерваторията в Лозана. Започнах да развивам способ "Танцуващите цигулки" - използване на стъпките като способ за научаване на инструмента. Децата са между 8-10 годишни. Тогава се обърнах и към традиционните ритми, те са по-лесни за децата, те ги заобичаха. Но това бе преди 20 години. Тогава не знаех как това ще се приема от Консерваторията и от родителите. Първото им представяне пред публика си ми припомни, че трябва да ги науча да следват диригент. От дъното на залата видях щастливи деца да се справят сами с ансамбловото свирене. Това ми бе подаръкът.
От 15 години всяка година пътуваме, питат ни - къде отиваме следващия път? Семействата на децата много участват, Министрингс е голямо семейство. 30 деца с родителите си са тук - концертът е на 18 октомври в залата на Централния военен клуб. Ще има и български участници. Винаги Министрингс свирят с деца от съответната държава. Започват в България с Плевен - 17 октомври. На 20 октомври сме в Пазарджик, на 22 сме в Пловдив като част от Есенния салон на изкуствата.
Движението е фактор за сплотяване. Приемаме децата след прослушване, има много желаещи. Не само нивото е важно, персоналност, характер, да са будни - това е важното! Трябва да могат да работят - това са 30 концерта годишно. Има 6-7 годишни, оито влизат в ансамнъла, в момента са между 7 и 14 годишни." (Тина)
"Тина ме помоли да направя суинг-пиеса за децата. Казах си, че е прекрасно, искаше ми се така да съм учил цигулка. Най-впечатляващо за мен бе радостта на децата да са точно там и да свирят както за публиката, така и за себе си. Това ни мотивира. Повечето ще станат прекрасни професионалисти." (Бейджу)
Коментарното предаване на БНР-Радио София "Форум" се завръща. На осмия ден след изборите за 51-во Народно събрание, разбира се първата тема е обусловена от преживяното. Коментаторите Манол Глишев и Тодор Терзиев правят своите следизборни разсъждения и прогнози : Купуването на цяла парламентарна група никога досега не е..
Започна Европейската седмицата на фертилността , която се организира ежегодно в началото на месец ноември. Тази година целта е да се повиши осведомеността по отношение на донорството на гамети (полови клетки), както и да се подчертаят належащите нужди от законови разпоредби. Повече по темата разказа в предаването "Ритъмът на столицата"..
Форматите стават съществени като място за комуникация и послания на автори на съдържание и рекламодатели. Аудио и видеоподкастите се променят като специфика, позициониране и дължина. Сравнително нова за България е възможността, която дава Тик-Ток форматът. Това коментира пред БНР-Радио София Александър Хинков – изпълнителен..
Българознайко е проект, който с времето е намерил път към сърцата на децата. Но той не е сам в този път - зад детските книжки с българска история стои писателката Виктория Петкова, техните родители и учители, които разпознават Българознайко не просто като част от учебния процес, но и като начин, по който децата научават за българската..
Младата изпълнителка Елия Тодорова - Eliya, кани всички на първия си самостоятелен концерт в София на 5 ноември. На сцената с нея ще бъдат Даниеле Феббо (бас и аранжименти), Кристиан Желев (барабани), Николай Костадинов (пиано), Jeko (китара), Иван Йорданов (алт саксофон), Тодор Бакарджиев (тромпет), Гален Николов (баритон саксофон). Певицата казва,..
Девет фундаментални цели с хоризонт от 4 години, които са напълно постижими и биха повишили значително възможностите за развитие и качеството на живот в България, предлагат от Института за пазарна икономика (ИПИ) в Бяла книга „Отключване на растежа: пътят напред след изборите“ . "Напоследък постоянно ни връхлитат някакви кризи, от 3..
Националната галерия провежда безплатна образователна програма с фокус към деца, младежи и семейства . Целта на „Форми, изкуство в публична среда“ е приобщаване към визуалните изкуства чрез поредица от ателиета в “Квадрат 500”. Изкуствоведите от Националната галерия прилагат нестандартни и иновативни подходи за обогатяване знанията на..