11-ата Европейска нощ на театрите през ноември отново превръща градовете в България в големи театрални сцени. Тя се провежда и в десетки държави на Стария континент.
Какво да очакваме в изданието този ноември, разказват в предаването "Радиокафе" Мария Панайотова от екипа на организаторите и актьора Константин Еленков, посланик на Нощта на театрите.
Нощта на театрите ще стартира на 18 ноември, с романтичния слоган "Под властта на театъра, всяка роля е различно царство". Това прекрасно мото разбира се, не е случайно, то е свързано с един фотографски проект.
Мария Панайотова сподели, че именно слоганът на инициативата е едно от най-трудните неща, върху което организаторите трябва да помислят.
"Защото трябва да сме атрактивни, различни и смислени, започваме подготовката на Нощта, още след като свърши предходната. Този слоган наистина е много романтичен, многопосочен, многопластов, по някакъв много магичен начин представя Нощта на театрите и това, което искаме да се случва – не само с хората, които ходят на театър, но и с онези, които се занимават с театър", посочи тя.
Под шапката на този слоган е и фотографският проект "Нощни персонажи", който е част от инициативата още от самото и начало и който представя любими театрални лица по доста различен и неочакван за тях начин, уточни Панайотова. Проектът е дело на фотографите Деяна Флорентин и Цветан Игнатовски. С лицата си зад него застават едни от най-известните имена на съвременната българска сцена, но интересна е съпоставката между ветеранът "Нощни персонажи" и по-младият проект Live cam. В него от 5 години лицата на театъра се събират на различни красиви места, където се срещат с интересни гости и посланици на театъра, който е неизменна тема в дискусиите им, разкриват организаторите.
Актьорът Константин Еленков е посланик на театъра в десетото издание, развълнувал сърцата на публиката с ролята на "Одисей" – постановка на Пловдивския театър.
"Смятам, че всеки един актьор, изобщо всеки, който се занимава с театър го превръща в мисия на живота си, тъй като той е много заразително изкуство", споделя актьорът. Той разкри, че когато е получил предложение да стане посланик на театъра, в пътя си е срещнал именно такива отдадени хора.
"Това много ме привлече, зарадва и стопли и си казах, че няма как да не стана част от това, защото виждам съмишленици в тази мисия, в тази борба за светлото", разкрива още Еленков. По думите му, гениалността на театъра е в това, че той е живо изкуство, че колкото и пъти да се повтаря една и съща роля, вечер след вечер, винаги има нещо, което те изненадва, което те учудва.
Актьорът е участвал в редица постановки на Народния театър сред които "Калигула", "Двубой", "Бурята", "Народът на Вазов". Казвал е, че бунт в изкуството трябва да има, но той винаги е неуспешен, когато се случва рязко и необмислено.
"За мен той трябва да е много добре обмислен, да влезе бавно и постепенно в живота на хората", твърди актьорът.
Хората, които се занимават с това изкуство, трябва да мислят за нещо ново, да се откриват нови хоризонти – то е малко изследователска работа, допълва той. Ще можем да видим Константин Еленков в постановката "Бащата" в Народния театър "Иван Вазов" на 19 ноември.
Единадесетото издание на "Нощ на театрите" е изпъстрено с много инициативи и богата театрална програма, която е поместена в пълнота на страницата на събитието.
Почитателите на театъра могат да си направят целодневна програма – сутринта, следобед, в стандартния час за театър и в малко по-нестандартния час, да поемат една доста сериозна доза театър, уверяват организаторите.
▲Теодора Духовникова, Деян Донков и Юлиан Вергов
Ще можем да се насладим на традиционната изложба "Нощните персонажи" (▲), която тази година в полза на опазването на природата ще бъде изцяло дигитална.
Още подробности можете да чуете от разговора на Гергана Пейкова в звуковия файл.
Тази седмица в студиото на "Форум" водещият Лъчезар Христов разговаря с икономиста Георги Вулджев и журналиста Едуард Папазян. Темите в предаването днес са: Провал на шестия опит за избор на председател на Народното събрание - Усещам, че ДБ ще "гласува с отвращение" при следващото гласуване за председател на НС, коментира Едуард..
Трима от пет са музикантите от група Free 4 ALL , които бяха гости на екипа на предаването “Добър вечер, София“ - Тодор Бакърджиев-тромпет, Светослав Миланов – ел.пиано, Георги Попов - перкусии. В групата започнали трима, но разширяващите се музикални търсения на тримата, довели до необходимостта да търсят и нови членове. Днес са петима и не..
Чувството за принадлежност към дадена компания, новите взаимоотношения между работодател и служители, както и най-ценните фактори, с които работодателите задържат своите служители в компаниите си, са само част от темите на еднодневен форум в София. Темата за ангажираността винаги е номер едно в различни конференции. Този път решихме да се фокусираме..
За 12-а поредна година кампанията „Килограм доброта“ на Българска хранителна банка ще подкрепи хора в нужда от цялата страна. Инициативата ще се проведе тази събота и неделя в София. Събраните дълготрайни хранителни продукти ще бъдат използвани за подпомагане на над 60 000 възрастни хора и деца. “В предстоящия уикенд разчитаме на добро време навън,..
Конференция на тема "Виненият образ на България идентичност и послания" и следващо я винено изложение "DiVino" ще се проведат в един ден. Повече за тях пред БНР-Радио София разказа Емил Коралов от Българската асоциация на винените професионалисти (БАВП), организатор на конференцията. "Това е форум за българското вино, в който участват..
Документалният филм "Алцек и българите в средновековна Италия" с режисьор Росица Лазарова-Сбаралия ще бъде показан в Общинския културен дом "Красно село" на 28 ноември с вход свободен. Преди това доц. д-р Тодор Чобанов ще изнесе лекция "Прабългарите в Централна и Западна Европа V-VII век по данни на археологията и палеогенетиката" ...
Диабет тип 2 е основен и независим рисков фактор за сърдечно-съдови и бъбречни заболявания. Според Международната диабетна федерация, половината от възрастните с диабет (240 млн. души в света) не знаят за заболяването си. Годишно диабетът причинява смъртта на около 6.7 млн. души, а над 537 млн. души живеят с тази диагноза. До 2045 г. се очаква 9%..