Програмата е насочена към ученици от 9 и 10 клас от училищата в страната и е финансирана от Бюрото по образователни и културни въпроси на Държавния департамент на САЩ. Младежите ще могат да повишават културните връзки между САЩ и България.
Пред Радио София програмният асистент на Американския съвет за международно образование Кристиян Найденов обясни на какви критерии трябва да отговарят кандидатите. Те трябва да са родени между 01 януари 2007 и 15 юли 2009 до началото на програмата през август 2024, да имат добър или по-висок успех, да владеят добре английски, да отговарят на изискванията за издаване на американска виза, да не са прекарвали повече от общо 90 дни в САЩ през последните пет години.
„Имаме много мотивирани хора, но апликацията, която е онлайн, е много важна. Тя е много кратка. В нея има три кратки есета на английски език, но те са с най-общ характер, не изискват 1000 думи и т.н. Трети кръг е малко по-сложен. Той ще се проведе декември месец и там има интервю с нас. Тогава проверяваме мотивацията – дали един ученик може да се справи една година далеч от семейството, защото това е едно от основните предизвикателства“, обясни Кристиян Найденов.
Той добави, че в трети кръг има и тест по английски и есета. Учениците, които успеят да се преборят получават стипендия.
„Стипендията покрива почти всичко. Единствените разходи, които учениците трябва да покрият са за издаването на паспорт или тук, когато трябва да посетят доктор за различни медицински документи и разбира се всякакви неща, свързани с багажа. Иначе програмата покрива самолетния билет – отиване и връщане, настаняване в американско приемно семейство, което също преминава през интервю, записване в американско държавно училище, има медицинска застраховка, месечна стипендия“, каза Кристиян Найденов.
Кристина Иванова вече е участвала в програмата. Заминава за Чикаго. Пред Радио София тя обясни, че учениците не знаят на кое място в САЩ ще попаднат.
„Аз попаднах в едно прекрасно семейство. Те имат пораснали деца, така че аз бях единственото дете в къщата. Посещавах училище като един нормален тийнейджър. Всичко беше наред. Всички изисквания, които те имат за американските ученици, бяха абсолютно приложими и за мен“, каза Кристина Иванова.
Програмата Кенеди-Лугар е създадена от Конгреса на САЩ през октомври 2002 г.. Оттогава до сега през нея са преминали над 13 000 ученици от 45 държави. Огледалната програма Кенеди-Лугар YES Abroad насочена към американски ученици стартира през 2009 г. До момента 107 български ученици са завършили програмата YES и сега участват като алумни.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
"Разговор с психолог. Разбиране и преработка на детските емоции" - е акцентът на организираната тематична среща от Фондация "За нашите деца", която ще се проведе на 22 ноември с родители на деца от 0 до 7 години. Детето показва своите емоции още в утробата на майката, без да има представа и да осъзнава какви са те, това разказа в..
Макар днес да живеем значително по-дълго от нашите предци, основните причини за смъртност остават все същите социално-значими заболявания - сърдечно-съдови, невродегенеративни и метаболитни нарушения. “Когато говорим за анализ на един сложен процес, какъвто е биологичното остаряване, на клетките, тъканите, органите на човешкото тяло и на всички..
Отбелязваме Световната седмица за повишаване осведомеността за правилната употреба на антибиотици. През тази година темата е: “Антимикробната резистентност е невидима, аз не съм“ и има за цел да повиши осведомеността за въздействието на антимикробната резистентност върху живота на хората, като поставя пациентите в центъра на дискусията. Прекомерната и..
Българският фонд за жените отбелазва своите 20 години, 20 години подкрепа за правата на жените в България. Фондът е основан през 2004година от Станимира Хаджичитова и нейни съмишленички. Международната конференция “Феминизмът е за всички“ събра на 14 ноември представители на организации, подкрепени от Българския фонд за жените (БФЖ),..
Фондация за достъп до права (FAR) се присъедини към 29 организации, за да предупреди, че Пактът на ЕС за миграцията и убежището рискува да не успее да защити непридружените деца на границите на Европа. Въпреки че Пактът на ЕС включва редица гаранции за защита на непридружените деца, на практика той вероятно ще изложи децата на още по-големи рискове...
"Мълчанието на майките" е дългоочакваното продължение на криминалната поредица за инспектор Елена Бланко, от испанската литературна сензация Кармен Мола. Също както в предишните три книги – „Кървавата годеница“, "Пурпурната мрежа“ и "Годината на свинята“, историята е едновременно ужасяваща и съкрушаваща. Преводът и този път е на Анелия..
Даниела Белчева е от Варна, живяла е и е работила в Скандинавските страни и откакто си е в България създава фина, елегантна и стилна музика, най-вече на територията на джаза, но не само. За нея 2024 година преминава под знака на третия й албум “Naïve”. Той беше представен в съпътстващата програма на Международния музикален фестивал „Варненско лято“,..