Да направиш възможно невидимото за очите, видимо. Звездните кадри на един от най-добрите фотографи на Млечния път за 2023 година показват именно това.
Астрофотографът Михаил Минков пред БНР-Радио София разказа повече.
Той се е посветил на това да направи видимо невидимото за очите, отскоро е сред 25-те най-добри фотографи на Млечния път в света, а информационни канали като „Гардиън“, „Таймс“ и НАСА, споделиха неговите кадри.
Концептуално се занимава с астрофотография от 5 години, въпреки, че тя го привлича още в ранните му години. Любовта към нощното небе и единственото време, в което има възможност да снима след раждането на дъщеря му - в нощните часове, са обстоятелства, които го насочват към този вид изкуство.
„Когато направих първия си кадър на ядрото на Млечния път беше любов от пръв поглед и това продължи. Чувствам се много добре в прегръдката на нощта“, разкрива Михаил Минков.
Казва, че да направиш невидимото за очите видимо - в цветове и форми чрез съвременната техника, е една магия.
„Този ефект на изненадата, когато натиснеш копчето на камерата и изчакаш момента на експонация 20-30 секунди и после видиш нещо, което не можеш да видиш с очите си или го виждаш реално само 5%, продължава да ме мотивира. Отделно е много трудно и комплексно хоби, защото трябва да се вземат под внимание много фактори“, посочва той.
В разказа на астрографа ще чуете колко време и отделял за неговите първоначално пробни нощни снимки, както и кои са местата на които е снимал.
"Имах огромното желание да натрупам максимален опит, тъй като се учех сам и допусках много грешки, но те бяха най-големите ми учители", споделя още той.
Разрива, че идеята на кадъра е най-важното нещо, каква история искаш да разкажеш с него – дали ще е човешка фигура в интересен преден план, дали църква, или дърво, това е много важно и оттам нататък, когато си наясно с всичко, отиваш на терен и прекарваш минимум 2 часа.
Чуйте още от интересния разказ на Михаил Минков, за да разберете дали Млечният път е най-трудния обект за заснемане, както и за престижната награда в конкурса Milky Way Photographer of The year, в който чрез кадъра заснет от България страната ни заема място на астрофотографската карта на света.
Снимки: Михаил Минков
Днес (7 май), стартира 18-ото издание на Международния фестивал за съвременен танц и пърформанс "Антистатик" под мотото "Жестове на съпротива". До 21 май фестивалът събира на едно място артисти и теоретици, които прескачат границите на въображението. За "Антистатик" в София пристигат едни от най-интересните имена на съвременната танцова сцена. 18-ото..
През второто полугодие на 2024 година има леко свиване на онлайн търговията в България . "Потребителите са били малко по-предпазливи в своите покупки. Ние го отдаваме на политическата нестабилност у нас, която се отразява и в усещане за икономическа нестабилност", коментира пред БНР-Радио София Галя Гогова от агенция "Маркет линкс", провела..
Георги Маринов-Хорхе бе гост в предаването “Добър вечер, София“ навръх Георгьовден, в качеството си на именик, но преди всичко на музикант от група “Тригайда“. В края на април те направиха концерт, на който представиха пред широката публика своя нов албум, наречен “Полет“. “Винаги е много емоционално, когато един музикант представя нов..
Трима души са леко пострадали при катастрофа между шест автомобила на столичния булевард "Скобелев". Инцидентът е останал малко преди 12.00 часа, съобщиха от МВР. Заради катастрофата, движението в района е било затруднено и на място са били изпратени екипи на пътна полиция. Към момента трафикът е нормален.
В Международния ден на планетариумите – 7 май, в предаването "Радиокафе“ гостува създателят на първия Софийски планетариум "Андромеда" инж. Недислав Веселинов. Целта на днешния ден е да се популяризира дейността на планетариумите чрез изучаването на звездите, космическото пространство и астрономията, както и да се повиши информираността на..
Благотворителна кампания „Месец май в подкрепа на българското образование“ обединява бизнеси и дарители в подкрепа на достъпа до качествено образование за всяко дете. Всички събрани средства ще бъдат вложени в обучението и подкрепата на училищни екипи в цяла България чрез програмата ни „Училища за пример“. “Месец май е толкова значим месец в..
С проекта “Зелени мерки за по-чист въздух в Столична община”, столичната управа инвестира нови 6 млн. лв. в зелена инфраструктура. “Изпълнението е по програма “Околна среда”, като процедурата са зелените мерки в градска среда, свързани с по-чист въздух. Целта на програмата е да допринесем за подобряване качеството на въздуха чрез намаляване на..