Да направиш възможно невидимото за очите, видимо. Звездните кадри на един от най-добрите фотографи на Млечния път за 2023 година показват именно това.
Астрофотографът Михаил Минков пред БНР-Радио София разказа повече.
Той се е посветил на това да направи видимо невидимото за очите, отскоро е сред 25-те най-добри фотографи на Млечния път в света, а информационни канали като „Гардиън“, „Таймс“ и НАСА, споделиха неговите кадри.
Концептуално се занимава с астрофотография от 5 години, въпреки, че тя го привлича още в ранните му години. Любовта към нощното небе и единственото време, в което има възможност да снима след раждането на дъщеря му - в нощните часове, са обстоятелства, които го насочват към този вид изкуство.
„Когато направих първия си кадър на ядрото на Млечния път беше любов от пръв поглед и това продължи. Чувствам се много добре в прегръдката на нощта“, разкрива Михаил Минков.
Казва, че да направиш невидимото за очите видимо - в цветове и форми чрез съвременната техника, е една магия.
„Този ефект на изненадата, когато натиснеш копчето на камерата и изчакаш момента на експонация 20-30 секунди и после видиш нещо, което не можеш да видиш с очите си или го виждаш реално само 5%, продължава да ме мотивира. Отделно е много трудно и комплексно хоби, защото трябва да се вземат под внимание много фактори“, посочва той.
В разказа на астрографа ще чуете колко време и отделял за неговите първоначално пробни нощни снимки, както и кои са местата на които е снимал.
"Имах огромното желание да натрупам максимален опит, тъй като се учех сам и допусках много грешки, но те бяха най-големите ми учители", споделя още той.
Разрива, че идеята на кадъра е най-важното нещо, каква история искаш да разкажеш с него – дали ще е човешка фигура в интересен преден план, дали църква, или дърво, това е много важно и оттам нататък, когато си наясно с всичко, отиваш на терен и прекарваш минимум 2 часа.
Чуйте още от интересния разказ на Михаил Минков, за да разберете дали Млечният път е най-трудния обект за заснемане, както и за престижната награда в конкурса Milky Way Photographer of The year, в който чрез кадъра заснет от България страната ни заема място на астрофотографската карта на света.
Снимки: Михаил Минков
Цвятко Кадийски за представянето на книгата за първия български ротарианец Събо Николов: "В САЩ, само 10 години след основаването на Ротари клуб, той става член на клуба доста преди появата на клуба през 30-те в България. Майка му е сред основателките на Евангелистката църква в Панагюрище. Събо се бори сам в живота, отива в Пловдив, после в..
Актрисата Каталин Старейшинска за пиесата "Малки красиви неща" в Театро: "Пиесата е съставена от документални истории от една анонимна рубрика, поета в 2010 от нов човек под името "Шугар". Отговорите са доста откровени, свързани са с лични истории и това прави пиесата доста достъпна, всеки би се припознал с нещо в нея. Историите текат на принципа..
Стефан Драгостинов за предстоящия спектакъл по случай годишнината на Драгостин фолк национал: "Създали сме 11 диска с фолклорни песни и инструментална музика с безброй турнета по цял свят. Песните са свързани с фолклорните традиции на много региони освен шопския, една от тях е родопската Рофинка. Марияна Павлова, най-ниският глас в света си дойде от..
Кауза за бебе със злокачествено заболяване събира на благотворителен фестивал , представен ни от Мая Цанева от "Безопасни детски площадки": "Ще бъдем в отоплената тента пред стадион "Академик" и ще съберем лепта от хората, за да може бебето да порасне. Там ще има и детска площадка на закрито. Много красиви и вкусни неща, изработени от доброволци...
"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.
Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..
Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..