Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как възклицанието "Боже мой!" на Теа Денолюбова стана заглавие на моноспектакъл

Представлението с Христо Мутафчиев ще има премиера в НТ "Иван Вазов" след месец

Теа Денолюбова
Снимка: Радио София

Моноспектакълът на Христо Мутафчиев "Боже мой" ще има четвърта премиера на Камерна сцена в Народния театър на 21 ноември.

Зад спектакъла стои много силен творчески екип: режисьор е Стоян Радев, драматург - Мирела Иванова, начело с Христо Мутафчиев в главната роля.

 В предаването „Радиокафе“ гостува писателката Теа Денолюбова, за да разкаже за своята работа върху драматургичния текст, написан специално за актьора, както  и за останалите си творчески и добротворчески проекти.

„Идеята се роди преди 2 години, когато прочетох романа „Жажда“ на Амели Нотомб, казах си, това е моноспектакъл, трябва някой да го изиграе. Кой ? – Христо. Звъннах му и му казах: Има една книга, трябва да ѝ направим адаптация, трябва да стане моноспектакъл, идвам!“, сподели тя и допълни:

„Той страшно много я хареса и не ме остави на мира, докато не започнах да пиша“.

В процеса на работа писателката успява да внедри своята история.

„Всъщност, от Амели остана един прекрасен цитат, прекрасно вдъхновение, но в крайна сметка текстът ми премина през доста метаморфози, успях да напиша нещо свое, което беше голямата битка, с което много се гордея, до голяма степен, благодарение на Стоян Радев, който ме видя в момент, в който блокирах и си казах, че не мога да работя с този текст“.

„Напиши своята история, това, което ти харесва, искам да пишеш, все едно си влюбена и летиш“, съветва режисьорът. Тези думи дават нов тласък на творческия процес.

И ето, че година по-късно текстът е налице и предстои да се усети дъхът му на сцената“, разказа Теа Денолюбова.

„Мисля, че е много важно един режисьор да уважава живота на текста и неговата чувствителност, Стоян Радев е много отговорен към думите, освен, че ласкае автора, но някак успява и да запази това, което е искал да разкаже преди текстът му да отлети“, твърди писателката.

Тя разкри, че текстът е драматургичен дебют за нея и огромна отговорност, защото е на сцената на Народния театър.


Снимка: НТ "Иван Вазов"

Кога се откъсва от сърцата ни възклицанието „Боже мой!“

„За съжаление, личното ми възклицание Боже мой е почти всеки ден, тъй като светът прилича на една отворена рана, преди години възкликвах от моменти на върховна радост и удивление, но днес по-скоро е отчаян вик – ако може да дойде, да не си тръгва и да ни спаси този Господ“, изтъкна Денолюбова.

Отчаяният вик и молба за помощ се случват в хубава обстановка. "Имаме един герой, който твърди, че е Исус, барман, който твърди, че е Юда, а зрителят предстои да чуе тяхната история", илюстрира тя.

Какъв е героят в моноспектатъла,  представен от Христо Мутафчиев?

„Идеята тук е да излезе един много фин и чувствителен човек, който аз знам, че живее в него и сега благодарение на общите усилия ще излезе“, посочи Теа Денолюбова.

Не е лесно да се събудиш сутрин, не е лесно да излезеш навън, влюбваш се – изоставят те, умира родител, детето ти се разболява, да не говорим за тези, на които им падат бомби над главите, искам зрителите да бъдат горди с това, че те се справят, тези аплаузи на края на представлението  - те са за хората, каза още тя.

Постановката може да бъде видяна и в „Нощ на театрите“ на 18 ноември.

Още за доброволческите и добротворчески бъдещи проекти на Теа Денолюбова чуйте от разговора на Гергана Пейкова в звуковия файл.


По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Три комисии в СОС заседават за икономическата рамка на градския транспорт за тази година

Три от комисиите в Столичния общински съвет ще заседават съвместно, за да обсъдят икономическата рамка на градския транспорт за тази година.  Заявка за това обсъждане даде миналия четвъртък председателят на транспортната комисия Иван Таков: "Тъй като от 6 месеца сме я поискали писмено да ни бъде предоставена за предварително гледане, преди..

публикувано на 19.05.25 в 09:59

Метрото продължава да работи с допълнителни влакове по всички линии

Метрото продължава да работи и на 19 май 2025 г., съобщиха от пресцентъра на столичния “Метрополитен”. В понеделник, 19 май т. г, ще продължат движението си допълнителни влакове по линии 1,2 и 4, както и допълнителни мотриси по линия 3. Остават в сила и намалените интервали на движение на влаковете по всички линии на метрото. Общинското дружество няма..

публикувано на 19.05.25 в 09:17
Южният парк в София

Всички паркове и градини в София вече са обработени срещу кърлежи

“Стараем се да използваме възможно най-съвременните подходи. Тази година Столичната регионална здравна инспекция ни даде своите предписания за започване на обработките на зелени площи възможно най-рано, тъй като времето за втора поредна година е сравнително по-топло в сравнение с други години. Всички обработки срещу ларви на комари, кърлежи и гризачи..

публикувано на 19.05.25 в 09:03
Елисавета Станчева

Да намерим времето на нашата свобода

Елисавета Станчева, изкуствовед, за дискусията „На ръба“, в която композиторът Петър Керкелов разказва за създаването на новата си пиеса. Какво се случва, когато музиката премине отвъд познатото и експериментира с нови форми, звуци и идеи? Как се изгражда музикална драматургия, която преплита класическо звучене с електронни елементи? Среща-дискусия..

публикувано на 18.05.25 в 11:49
Три тенора…и още нещо с Михаил Михайлов и Юрий Николов

Три тенора…и още нещо: "непрекъснато си помагаме и предизвикваме!"

Музикалният спектакъл „Три тенора…и още нещо“ на Камерна опера Благоевград с диригент Георги Еленков ще гостува в София на 23 май на сцената на театър „Сълза и смях“. По този повод ни гостуват двама от участващите трима тенори – Михаил Михайлов и Юрий Николов: "Винаги е удоволствието като трима тенора, които са и приятели, са заедно на сцена...

публикувано на 18.05.25 в 11:07

Като засвири оркестър в града, значи идва празник

Мария Карагьозова ни представя Фестивала на училищните и младежките оркестри, организиран от Асоциацията на фестивалите в България и финансирани от Национален фонд Култура: "Оркестрите загубиха част от структурата си по време на пандемията. Фестивалът насърчава отново децата в тези оркестри. Той е трибуна на музиканти-любители. Не съревнование..

публикувано на 18.05.25 в 10:21

Софийски разкази - арх. Пенчо Койчев и Съдебната палата

Как е описвана Съдебната палата в софийската преса в началото на 40-те години на миналия век, къде и кога е имало проекти да бъде изградена тя още в края на 19 век и началото на 20 век?  Още в спомените на Георги Каназирски-Верин, "Шишковия трамвай" за Бали Ефенди, който е тръгвал от мястото на днешната Съдебна палата. Проектът Екс Професо на..

публикувано на 17.05.25 в 16:00