Моноспектакълът на Христо Мутафчиев "Боже мой" ще има четвърта премиера на Камерна сцена в Народния театър на 21 ноември.
Зад спектакъла стои много силен творчески екип: режисьор е Стоян Радев, драматург - Мирела Иванова, начело с Христо Мутафчиев в главната роля.
В предаването „Радиокафе“ гостува писателката Теа Денолюбова, за да разкаже за своята работа върху драматургичния текст, написан специално за актьора, както и за останалите си творчески и добротворчески проекти.
„Идеята се роди преди 2 години, когато прочетох романа „Жажда“ на Амели Нотомб, казах си, това е моноспектакъл, трябва някой да го изиграе. Кой ? – Христо. Звъннах му и му казах: Има една книга, трябва да ѝ направим адаптация, трябва да стане моноспектакъл, идвам!“, сподели тя и допълни:
„Той страшно много я хареса и не ме остави на мира, докато не започнах да пиша“.
В процеса на работа писателката успява да внедри своята история.
„Всъщност, от Амели остана един прекрасен цитат, прекрасно вдъхновение, но в крайна сметка текстът ми премина през доста метаморфози, успях да напиша нещо свое, което беше голямата битка, с което много се гордея, до голяма степен, благодарение на Стоян Радев, който ме видя в момент, в който блокирах и си казах, че не мога да работя с този текст“.
„Напиши своята история, това, което ти харесва, искам да пишеш, все едно си влюбена и летиш“, съветва режисьорът. Тези думи дават нов тласък на творческия процес.
И ето, че година по-късно текстът е налице и предстои да се усети дъхът му на сцената“, разказа Теа Денолюбова.
„Мисля, че е много важно един режисьор да уважава живота на текста и неговата чувствителност, Стоян Радев е много отговорен към думите, освен, че ласкае автора, но някак успява и да запази това, което е искал да разкаже преди текстът му да отлети“, твърди писателката.
Тя разкри, че текстът е драматургичен дебют за нея и огромна отговорност, защото е на сцената на Народния театър.
Снимка: НТ "Иван Вазов"
Кога се откъсва от сърцата ни възклицанието „Боже мой!“
„За съжаление, личното ми възклицание Боже мой е почти всеки ден, тъй като светът прилича на една отворена рана, преди години възкликвах от моменти на върховна радост и удивление, но днес по-скоро е отчаян вик – ако може да дойде, да не си тръгва и да ни спаси този Господ“, изтъкна Денолюбова.
Отчаяният вик и молба за помощ се случват в хубава обстановка. "Имаме един герой, който твърди, че е Исус, барман, който твърди, че е Юда, а зрителят предстои да чуе тяхната история", илюстрира тя.
Какъв е героят в моноспектатъла, представен от Христо Мутафчиев?
„Идеята тук е да излезе един много фин и чувствителен човек, който аз знам, че живее в него и сега благодарение на общите усилия ще излезе“, посочи Теа Денолюбова.
Не е лесно да се събудиш сутрин, не е лесно да излезеш навън, влюбваш се – изоставят те, умира родител, детето ти се разболява, да не говорим за тези, на които им падат бомби над главите, искам зрителите да бъдат горди с това, че те се справят, тези аплаузи на края на представлението - те са за хората, каза още тя.
Постановката може да бъде видяна и в „Нощ на театрите“ на 18 ноември.
Още за доброволческите и добротворчески бъдещи проекти на Теа Денолюбова чуйте от разговора на Гергана Пейкова в звуковия файл.
Цвятко Кадийски за представянето на книгата за първия български ротарианец Събо Николов: "В САЩ, само 10 години след основаването на Ротари клуб, той става член на клуба доста преди появата на клуба през 30-те в България. Майка му е сред основателките на Евангелистката църква в Панагюрище. Събо се бори сам в живота, отива в Пловдив, после в..
Актрисата Каталин Старейшинска за пиесата "Малки красиви неща" в Театро: "Пиесата е съставена от документални истории от една анонимна рубрика, поета в 2010 от нов човек под името "Шугар". Отговорите са доста откровени, свързани са с лични истории и това прави пиесата доста достъпна, всеки би се припознал с нещо в нея. Историите текат на принципа..
Стефан Драгостинов за предстоящия спектакъл по случай годишнината на Драгостин фолк национал: "Създали сме 11 диска с фолклорни песни и инструментална музика с безброй турнета по цял свят. Песните са свързани с фолклорните традиции на много региони освен шопския, една от тях е родопската Рофинка. Марияна Павлова, най-ниският глас в света си дойде от..
Кауза за бебе със злокачествено заболяване събира на благотворителен фестивал , представен ни от Мая Цанева от "Безопасни детски площадки": "Ще бъдем в отоплената тента пред стадион "Академик" и ще съберем лепта от хората, за да може бебето да порасне. Там ще има и детска площадка на закрито. Много красиви и вкусни неща, изработени от доброволци...
"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.
Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..
Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..