Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Отпечатъците на Никола Попов

Отпечатъци. Никола Попов (1868 - 1954)

Лаврен Петров и Елисавета Станчева за изложбата, представяща Никола Попов - първият български художник - график, получил академична подготовка след Освобождението, носител на най-високото отличие на Виенската художествена академия - златен Фюгермедал,  единствен представител на България в секцията „Гравюра и литография“ на Световното изложение в Париж през 1900, който обаче потъва в забрава:

Изложбата „Отпечатъци. Никола Попов (1868 - 1954)“ с куратор Елисавета Станчева ще бъде представена от галерия „Лоранъ“ от 24 до 31 октомври в галерия "Контраст".

"Никола Попов се появява във всяко едно обзорно издание, свързано с българска печатна графика. Реално, за него се знае малко, а част от това, което се знае, даже не е вярно. Дори не се знае дали е роден в 1865 или 1868. Доживява 10 години след края на Втората световна. От Стара Загора преминава през Прага и завършва във Виена. В изложбата показваме фиността на работата му, трудно можем да си представим ръката, която прави това.
Още в 1895 след връщането си, почва като учител, работи до пенсионирането си - първо в Пловдив, после в Първа мъжка. Художникът Асен Василев споделя за учителя си: "Не беше успял да се измъкне от клещите на професията, която те изсмуква. Останал учител, се бе отказал от това да е голям художник." Има голяма пауза в дейността му." (Елисавета Станчева)
"Творчеството му е слабо познато. Историята му е изключително интересна. Самата изложба е некомерсиална. Това е първи опит да се остави следа за това, което се случва - ще има книга за него. Колкото повече наближаваше изложбата, се оказа, че успяхме да придобием още няколко негови произведения с документална стойност. Той е изключителен гравьор. Има образци с изящна гравьорска техника." (Лаврен Петров)
"Ще направим дигитален близнак на изложбата, особено впечатляващо ще е с 3-Д очила. Няколко от гравюрите са в различни състояния - първи и втори отпечатък в прогрес. Изложбата е с образователна цел и имаме късмета до нас да са достигнали процесите. Привлечени са произведения от различни места - портрети на Фердинанд, на Мария-Луиза, много красива и изящна творба, въпреки че не е била съхранявана добре. Изложбата се нарича "Отпечатъци" и защото носи отпечатъка на времето, освен че са негови отпечатъци."
По публикацията работи: Людмил Фотев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Призив да отворим сетивата си за красотата в дебютния албум "Виж" на Uke Duo

„Виж“ е дебютният авторски албум на Петър Терзиев и Вилизар Гичев от Uke Duo. Двамата работят заедно от около 10 години. Пред Радио София те споделиха, че още през 2017 г. са записали албум с укулеле инструментали, но „Виж“ е първият им албум, в който и музиката, и текстовете са авторски. „Музиката, която сега представяме е много различна. Аз..

публикувано на 30.09.24 в 17:46

Втори СТЕМ център отварят в самоковско основно училище

Пет нови високотехнологични и оборудвани и свързани класни стаи отвориха врати с откриването на учебната година в самоковското основно училище „Митрополит Авксентий Велешки“. Те ще служат по различните учебни предмети – математика и информатика, биология и здравно образование, информационни технологии, природни науки. Това е вторият СТЕМ..

публикувано на 30.09.24 в 17:14
Иво Емануилов

България се включва в създаването на Кодекс за поведение в областта на ИИ с общо предназначение

България се включва в създаването на създаването на първия Кодекс за поведение в областта на изкуствения интелект (ИИ) с общо предназначение (general-purpose AI). Институтът GATE към СУ „Св. Климент Охридски“ е част от Работната група . Инициативата е на Европейската служба за ИИ - център на експертния опит в областта на ИИ съгласно..

публикувано на 30.09.24 в 15:54

80 г. история на архитектурното ни образование и неговото бъдеще

Чрез форум, изложба и трансформация на вътрешния двор на УАСГ до 6 октомври може да бъдат разгледани историята и проблематиката на архитектурното образование у нас. Събитието е озаглавено "Education works"  и е инициативата на фондация „Underschool“, която работи за подобряването на архитектурното образование чрез изследвания, намеси и..

публикувано на 30.09.24 в 15:25

“Bartók Gothic” - струнните квартети на Бела Барток през призмата на Готик културата и киното

На 1 октомври, струнни квартети № 1, ор.7 и № 4 на Бела Барток ще звучат на сцената на столичен клуб в изпълнение на Art&Shock String Quartet. Квартетът обединява млади музиканти от Симфоничния оркестър на БНР, камерен ансамбъл “Софийски солисти” и частни артистични организации. Проектът “Bartók Gothic” е посветен на красотата на струнните..

публикувано на 30.09.24 в 15:05

Красотата на камерната музика - тази вечер в Първо студио на БНР

Програмата е интересна и предизвикателна. Интригуваща, защото включва творба от сравнително непознатия у нас немски композитор от полски произход Филип Шарвенка, а предизвикателен – защото първото трио на Брамс (макар и написано, когато той е бил едва на 20 години) е мащабно „като катедрала“ по думите на пианистката Рада Чомакова, дългогодишен..

публикувано на 30.09.24 в 13:54

Случай на западнонилска треска е регистриран в София

Случай на западнонилска треска е регистриран в София. Това сочи справката на Столичната здравна инспекция за седмицата 23-29 септември. Според информацията на СРЗИ през този месец са потвърдени 15 случая на заболяването в столицата. През изминалата седмица са регистрирани и три случая на лаймска борелиоза, 6 случая на скарлатина, 7 случая на..

публикувано на 30.09.24 в 12:31