В „Радиокафе“ днес гостува Елена Начева, която години живот в Швейцария, Италия, Португалия и най-дълго в във Флорида (САЩ), се връща в България и създава детско ваканционно селище "Живей с любов".
То се намира в едно почти изоставено село в Осоговската планина – с. Смоличано, община Невестино (Кюстендилско). В него жителите са едва 18-20.
Там Елена Начева е реставрирала къщи и организира детски лагери, на които малчуганите се „връщат към природата“, учат се на изкуства и занаяти, срещат се с творци, сами отглеждат растения и ядливи култури.
Мястото много се оживява през лятото. Идват деца от цяла България - София Бургас, Враца и Видин, дори от чужбина.
Мястото постепенно се облагородява, разказа още Елена Начева. И планира неделно училище към местния храм.
Към плановете е и създаването на Селска академия по кулинария за деца.
Към идеята вече са привлечени шеф Петър Петрушев, шеф Андре Токев, местният майстор хлебар Свилен (който при детска работилница идва и раздава дъхав хляб), както и местните жени местни жени - Севда и Изографка, които могат да покажат как и какво се готви с подница (съд с глинено дъно и метален капак).
„Стремим се да каним хора, които могат да бъдат модел за децата. Всички работят безплатно и самоотвержено. Дават време, труд, любов. Учим ги на елементарни неща - да си отгледат домати, да си приготвят храна, да видят целия процес от посаждането до чинията. Виждала съм децата месят тесто с песен на уста", отбеляза Елена Начева (▲) .
Тази събота – 28.10.2023 г., ще се проведе гурме вечеря за събиране на средства и създаване на Селската академия по кулинария за деца. Тя ще бъде към основаното вече читалище „Пробуждане“ в селото. Към него ще е и кулинарната академия. Предвижда се в края на седмицата и младежки пленер с гост - хайку автор.
Цялата история и идеите за бъдещето на ваканционното селище ще научите от разговора на Лили Големинова.
Разходката по ул. Георги С. Раковски започва от най-високото ѝ място, с паметника на Вазов и витошката морена, от която да гледа към любимата си планина. Наблизо е Палатата Св.София, дело на арх.Парашкеванов (1929). Там е пл.Николай Гяуров, кръстен по инициатива на Гена Димитрова, която също живее наблизо. Следва историята на Военния клуб - коя всъщност..
Веселина Узунова от ИИИ-БАН за Аспарух Лешников: "Басът на групата Роберт Биберти е завиждал и на Аспарух Лешников, и на евреите в групата. Омразата по онова време се е ширила, дори и между членовете на групата. Аспарух Лешников става плячка на Биберти. След 9 септември 1944 на Лешников не е разрешено да напусне България. Писмата му доказват..
Борис Руменов, чиито псевдоним Борю Зевзека е измислен от проф. Иван Шишманов, е легендарна фигура сред софийските интелектуалци и бохеми през първите десетилетия на ХХ век. Името му е нарицателно, и също както за проф. Александър Балабанов, за него се разказват комични и куриозни случки. Хуморът му е свеж, заразителен и незлоблив, автор е на 15..
Шри – Шри Рави Шанкар гостува отново в България – Константин Драгов и Сана Драгова: "Той е основателят на фондация "Изкуството да живееш", тя е в над 180 държави. Учителят ще има лекция с възможност за въпроси и отговори и най-вече, ще има медитация в залата (НДК - зала 1). Ще е като на концерт. Заедно ще преминем отвъд хаоса. Блаженството е..
Филмът „Гунди“ влиза в британската разпространителска мрежа – режисьорът Димитър Димитров с подробностите: "Много е важно, че филмът продължава като част от програмата на британските кина от веригата "Орион". Тя е достъпна в сайта им и те са си направили сметка, че не само българи ще го гледат. Като студент там не съм си и мечтал, че някой ден мой..
Голямата маса: Градски дворове – Божидар Емануилов, зам.-кмет на "Оборище": "Има най-различни работилници за деца и възрастни в един от дворовете, гаражна разпродажба в друг, жива музика. Градските дворове е изчезваща среда, тези, които сме израснали в центъра ги помним. Те са мост между поколенията. Има и хора, които негодуват заради ограничения..
Уикенд с „ Мале-мале“ – второ издание на мини фестивала в Южния парк, гост по този повод ни е Петринел Денев: "Програмата ни е малка, първото издание бе изцяло за деца. Хуморът е подходящ и за възрастните. Предвидили сме и уъркшоп за улична клоунада - така и ние започнахме с "Мале-мале". Уличното изкуство дава свобода - да пробваш, да..