Заради асоциацията на растението с психоактивните си вещества, конопът е забранен за отглеждане в много държави. Преди да бъде забранен, през 1952 г., той е заемал над 250 хил. декара земеделски площи в България. Индустриалният коноп обаче, съдържа съвсем малка част от активното вещество, което се съдържа в марихуаната, каза пред Радио София авторът на статията Радина Калдамукова, която е част от авторския екип на „Климатека“.
„Не се отглежда с тази цел, а заради своите влакна, като суровина например за производството на биоенергия, за фураж и т.н. Основната цел за отглеждането е доста по-различна от това вещество“, добави Калдамукова.
По думите й, от 2018 г. конопът отново е разрешен за отглеждане в България.
„Проблемът е с преработката. До 2023 г. беше забранено в България да се преработва коноп, което ни поставяше в много неизгодна ситуация, спрямо нашите съседни държави“.
Добавената стойност на конопа е в продуктите, които се произвеждат, уточни Радина Калдамукова и добави, че страната ни е консервативна по отношение на отглеждането на коноп. В други европейски държави са разрешени по-голям процент сортове, изтъкна тя.
„Съществуват над 25 000 продукта, за направата на които се използва индустриален коноп, предимно в селското стопанство. Използва се в автомобилната индустрия, в строителството. Различни части на растението могат да се използват в козметиката, медицината, за направата на мебели, хартия, както и в текстилната индустрия“, обясни Радина Калдамукова.
Конопът има потенциал за устойчивост и се възприема като възобновяема суровина. Освен това, той спестява много вода.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Тази седмица в студиото на "Форум" водещият Лъчезар Христов разговаря с икономиста Георги Вулджев и журналиста Едуард Папазян. Темите в предаването днес са: Провал на шестия опит за избор на председател на Народното събрание - Усещам, че ДБ ще "гласува с отвращение" при следващото гласуване за председател на НС, коментира Едуард..
Трима от пет са музикантите от група Free 4 ALL , които бяха гости на екипа на предаването “Добър вечер, София“ - Тодор Бакърджиев-тромпет, Светослав Миланов – ел.пиано, Георги Попов - перкусии. В групата започнали трима, но разширяващите се музикални търсения на тримата, довели до необходимостта да търсят и нови членове. Днес са петима и не..
Чувството за принадлежност към дадена компания, новите взаимоотношения между работодател и служители, както и най-ценните фактори, с които работодателите задържат своите служители в компаниите си, са само част от темите на еднодневен форум в София. Темата за ангажираността винаги е номер едно в различни конференции. Този път решихме да се фокусираме..
За 12-а поредна година кампанията „Килограм доброта“ на Българска хранителна банка ще подкрепи хора в нужда от цялата страна. Инициативата ще се проведе тази събота и неделя в София. Събраните дълготрайни хранителни продукти ще бъдат използвани за подпомагане на над 60 000 възрастни хора и деца. “В предстоящия уикенд разчитаме на добро време навън,..
Конференция на тема "Виненият образ на България идентичност и послания" и следващо я винено изложение "DiVino" ще се проведат в един ден. Повече за тях пред БНР-Радио София разказа Емил Коралов от Българската асоциация на винените професионалисти (БАВП), организатор на конференцията. "Това е форум за българското вино, в който участват..
Документалният филм "Алцек и българите в средновековна Италия" с режисьор Росица Лазарова-Сбаралия ще бъде показан в Общинския културен дом "Красно село" на 28 ноември с вход свободен. Преди това доц. д-р Тодор Чобанов ще изнесе лекция "Прабългарите в Централна и Западна Европа V-VII век по данни на археологията и палеогенетиката" ...
Диабет тип 2 е основен и независим рисков фактор за сърдечно-съдови и бъбречни заболявания. Според Международната диабетна федерация, половината от възрастните с диабет (240 млн. души в света) не знаят за заболяването си. Годишно диабетът причинява смъртта на около 6.7 млн. души, а над 537 млн. души живеят с тази диагноза. До 2045 г. се очаква 9%..