"Те нямат представа от нашия начин на живот. Има такава голяма разлика между Запада и Изтока и за нас те нямат много голяма представа." Освен това изрази надежда филмът "Аромат на липа" да покаже на американците разликите в начина на живот. Героят Стефан (Иван Бърнев) се премества в българския анклав в предградията на Тенеси, където комични съперничества, подозрения и изцепки си заговорничат да застанат между него и неговата американска мечта. Участват още: Албена Колева, Тончо Токмакчиев, Йоана Буковска-Давидова, Албена Михова, Рени Врангова. Процесът на снимките, по думите на Бърнев е бил забавен:
"Това, за което най-много се радвам е, че цялото това приключение, забавление, хубав дух между нас се отрази по най-положителен начин на филма, защото можеше и да е обратното. Хората накрая като гледат продукта не се интересуват те как са изкарали, а искат да видят хубав филм. Много често екипът, артистите изкарват страхотно, после гледаш нищо и си викаш добре де, ама мен това много не ме занимава."
За да усетят духа на Америка, актьорите са се потопили в американския начин на живот.
"Може би аз бях най-големият щастливец, защото като човек и актьор опознавах Америка всеки изминал ден. Същевременно и със самият ми герой се случваше това нещо. Най-хубавото е, че на мен самият като човек и като актьор толкова много ми допадна и ми хареса това място, на което бяхме. Реално това се случва и със Стефан, той се адаптира по може би възможно най-добрия начин в тази среда, която е свързана с човек, на когото му се работи, предлага му се работа и той работи и би могъл да печели пари", сподели Бърнев.
"Това микро общество, което представяме с голяма група актьори е измислено нарочно. Защото исках да покажа тази общност символично, както е навсякъде. Даже когато показахме филма на Cinequest Film & VR Festival, американската ни премиера в Сан Хосе, Калифорния, българското общество дойде на прожекцията и те казаха, че всичко е едно към едно и е вярно за тях", каза Денкова. Тя поясни, че екипът е първата публика на филма.
По думите на Бърнев градът на Елвис Пресли Мемфис се свързва с тези, които са мечтаели за свобода, реализация, място на доста от големите музиканти. По темата се включи и Йоана Буковска-Давидова:
"Аромат на липа" е онази емоционална нотка, която всеки един от нас има нужда да съпреживява, да се сети кой е, откъде е тръгнал и кое е важното в живота за нас като българи. Няма значение къде по света се намираме, "Аромат на липа" ни обединява и ни прави значими. "Аромат на липа" е комедийна драма, чийто сюжет ще ви върне към най-важните неща в нашия живот. Нашият, като българи, нашият, като човеци и нашият, като общност, независимо къде по света се намирате. Вървете, за да ви стане топло на душата."
Сиси Денкова сподели, че филмът ще бъде представен освен в България и в други държави. Относно промяната на киното през тези 30 години Бърнев каза, че това е нормално, тъй като светът вече не е същият. От бягството на Запад през комунизма заради свободата, сега хората бягат по икономически причини.
"Когато останеш тук, ти с тези идеи, с мотивацията и амбицията си, не само има една еволюция на собствената ти кариера и собствената ти личност, но и на атмосферата и на околността около теб. Наистина вярвам, че тези, които са останали са тук, за да може по този начин да се подобри нещо около нас. Това са хората, които инвестират цялата си енергия и време за да стане България и да бъде това, което искаме да бъде", каза Денкова.
"Аромат на липа" е много специален филм. Защото това е филмът, който подобно на Мария Бакалова превзе Америка. Само че в обратен контекст на това, което се случва в "Ню Бояна София", където пристигат големите американски продукции с големия американски каст, а българите сме само подправка. Там българите отидохме в Мемфис с американски пари да заснемем една чисто българска история за диаспората в Мемфис на българите, където американците са подправка. Така че няма безплатен обяд", заяви Йоана Буковска-Давидова.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Повече от 20 екипа извършват текущи ремонти по пътните платна и тротоари в София - фрезоване, почистване и асфалтови дейности върху пътните настилки, както и обновяване на тротоарите, съобщиха от Столичната община. От днес започва ремонт на отделни неравности по основни и локални платна на бул. "Скобелев" в участъка от кръстовището "Петте..
Все по-често през летните месеци се отправяме на почивка и в чужбина. Важно е, когато я предприемаме, да сме организирани и предпазливи, защото винаги нещо може да се обърка. Една от защитите при пътуване извън страната е именно застраховката. Какво представлява и какво включва една такава полица, колко може да ни струва тя, какви са..
България е на 61-во място по щедрост в света, а българите са склонни да подценяват своята щедрост , сочи Световният доклад за дарителството ‘2025 (World Giving Report ‘2025) - представително проучване на британската фондация КАФ (CAF), което обхваща повече от 50 000 души в 101 държави. У нас Фондация BCause заедно с КАФ е..
Столичният общински съвет (СОС) малко изненадващо одобри доклада, с който се позволява завършването на бул. "Тодор Каблешков" . Той се внася за втори път за гласуване, като ресорната комисия по архитектура даде отрицателно становище по казуса. Според несъгласните със заложените изменения в подробния устройствен план, които ще позволят да се..
"Вещицата Мара и Проклятието на Абоминус" е първият издаден комикс на илюстраторката Цвета Петрова и ни разказва една история за приятелство, приключения, семейство, и какво става, когато нещата се объркат. "Мара всъщност е базирана на моя приятелка, която се казва Мара и даже и визуално наподобява нея. Този герой е създаден преди доста време, преди..
В предаването "Добър вечер, София" гостува младият, драматург и сценарист – Нера Бойкова , която завършва специалност “Кино и телевизия“ в Нов Български университет и вече работи в няколко кино и телевизионни продукции. Нера Бойкова разказа как творческия път който избира я превръща в човек на изкуството, решавайки да се реализира на..
Какво е състоянието на сградния фонд в столицата от гледна точка на безопасността при земетресение, обяснява в БНР- Радио София инж. Георги Кордов . “Считам, че едропанелните жилищни сгради са добри сгради от конструктивна гледна точка. За времето, когато са проектирани и построени, са спазвани абсолютно всички нормативни документи. Мога да кажа дори,..