Днес в поредицата Историята оживява разказваме за прекрасната зала България. Концертна зала, която в своите 8 величествени декади посреща знаменити музиканти, диригенти и творци на музикалното изкуство.
Това е зала с впечатляваща акустика, традиции с високо качество, зададени от Софийската филхармония и нейните високи гости. И най-вече Зала България и до днес възпитава поколения на изтънчени емоции и познания на класическото музикално наследство.
Кремена Николова – Флор, експерт реклама и връзки с обществеността към Софийска Филхармония, разказва за пореден път историята, невидимите нишки и причините зала България да бъде толкова обичана:
„Освен, че е една от най-добрите в акустично отношение зали в Европа, залата е и първата обществена сграда у нас със собствена климатична инсталация. Залата е построена в 1937 в стила на немския модернизъм, с много строги форми и без излишни детайли.
Входът от „Аксаков“ е бил „вход за простолюдието“. Тя е част от комплекса Хотел „България“, има специален вход, който я е свързвал с кафето, а от изхода . се е отивало направо в ресторанта. Хотелът е трябвало да издържа залата, продуцирането на солисти, диригенти.
Открита е със специално написано произведение от Панчо Владигеров, имало е и органово произведение. Свирили са най-добрите музиканти в Европа.
На 4 май 1944 бомба разрушава сцената с органа и двата рояла „Стейнуей“, но само за 3-4 години е възстановена, органът е възстановен в 1974-5, малко по-малък е от оригиналния.
Оригинално са били 1400 места, сега са почти 1200. Акустичното сърце, най-доброто място за слушане, може да се постави в центъра, около 8-10 ред. От най-първите две ложи, вдясно е била царската.
Залата е била най-престижната за музикалното изкуство. До 1944 е могло да се влиза само със смокинг, дълга рокля – идвало се е с цялото уважение и внимание. Не са правени никакви изключения от дрескода. Царският симфоничен оркестър е научил хората да идват навреме. Диригентът Саша Попов просто е заключвал вратите в 19 ч. и изобщо не го е интересувало кой какъв е и доста време този етикет се е спазвал.
В залата постоянно се репетира, графиците са много стриктни. Всички гости солисти и диригенти са очаровани. Залата има нужда от малко повече любов и внимание. Абсолютно престъпление е поне веднъж да не си отишъл в залата и да си слушал класически концерт."Във втория ден от седмицата темата за парламентарните разговори отново е във фокуса на дискусията в предаването "Форум". Още от темите: "ПП - ДБ" организира разговори в парламента с МЕЧ, "Има такъв народ" и "Алианс за права и свободи" за приемането на декларацията за санитарен кордон около санкционирания от САЩ и Великобритания Делян Пеевски и..
На 14 ноември отбелязваме Световния ден за борба с диабета. По този повод екип от Клиниката по ендокринология и болести на обмяната на Военномедицинска академия в София ще извършва безплатно измерване на кръвна захар и консултации с пациенти. Желаещите да се консултират могат да го направят на 14 ноември, от 9.00 до 12.00 часа, във фоайето на..
Само преди дни отвори врати обновеното педиатрично отделение в Многопрофилната болница за активно лечение в Ботевград . Средствата за ремонта на отделението са дарени от множество фирми и Община Ботевград. За реновирането на отделението своя принос има и Фондация „За доброто“ и тяхната инициатива “Светулка”, която си е поставила за цел да помага за..
През следващите два дни в столицата ще се състои Национална кръгла маса “Политиките за енергийна ефективност на сградите: в търсене на устойчивост, качество и предвидимост“, организирана от Центъра за енергийна ефективност ЕнЕфект и Общинската мрежа за енергийна ефективност ЕкоЕнергия в партньорство с Коалиция „Да обновим България“ и Асоциацията на..
В предаването "Радиокафе“ гостуваха Момчил Атанасов – пиано и басистът Християна Вълкова от Open Source Trio, за да разкажат за новата си музикална пиеса "Flow". Те вече имат издадени два албума, но по оношение на концепцията за стила музика, който определя звученето им, все още имат екзистенциални спорове, шеговито разкри Момчил Атанасов...
На заседанието на 14 ноември Столичният общински съвет ще гласува предложението в район "Лозенец" улица да носи името на Милчо Левиев, 5 години след смъртта на големия български музикант. Докладът е внесен от районния кмет Константин Павлов и общинския съветник Веселин Калановски. Двамата вносители напомнят, че Милчо Левиев (1937-2019)..
Симфоничният оркестър на БНР започва нова линия концерти само с българска музика. Първият концерт ще бъде на 13 ноември от 19.30 часа в Първо студио на БНР. Ще звучат „Заливът Дромос“ от Ценко Минкин, Концерт за цигулка и оркестър от Веселин Стоянов и сюита „Време разделно“ от Георги Генков. Ще гостуват двама даровити музиканти – цигуларят Стоимен..