Информационна кампания и обучение в училищата за ранна превенция по проблема с домашното насилие провеждат НЧ "Иван Вазов- 2014" и фондация "Emprove". в ж.к."Левски В".
Обученията са по проект "Доверие – разпознаване, реакция и превенция на домашното насилие сред деца и тийнейджъри“.
Настоящият проект се фокусира върху образователни семинари и беседи с деца и тийнейджъри. В основата на тези срещи е специално разработена иновативна програма, насочена към разпознаване и реакция на проявите на насилие и токсичност както във физически, така и в емоционален план.
За обученията и какво включва самият проект, пред Радио София разказа повече Орлин Денков - председател на НЧ “Иван Вазов“ 2014.
По думите му, съвместната работа на НЧ “Иван Вазов 2014“ и фондация "Emprove" продължава вече 4 години.
„Те са един невероятен екип, не беше планирано да работим с тях“, сподели той и допълни:
„Искахме темата за домашното насилие да залегне в дейността на нашето читалище, не само защото като хора, които работим в него сме ангажирани с тази тематика, но и настоятелство и членове сме имали досег с този проблем, чрез свои близки, познати, хора, които са преживели домашно насилие и токсични взаимоотношения“.
Затова решават, че читалището трябва да участва в процеса на превенция на това социално, негативно явление.
“Наши приятели ни препоръчаха и ни свързаха с екипа на "Emprove". Тъй като ние не сме хора с дълбока експертиза по темата за домашното насилие, искахме да установим контакти и партньорство с организация, на която фокусът е именно това“, разкри Орлин Денков.
Съвместният им проект, озаглавен „Довери се“ обединява всички инициативи организирани с цел превенция на домашното насилие – информиране на обществото и подкрепа на потърпевши момичета и жени.
„Проектът тази година надгражда тези дейности, като е насочен към ранна превенция на домашното насилие, с акцент работа с деца и тийнейджъри в начална и гимназиална степен на обучение. Фокусирахме се върху 2 училища, в които има деца от сегрегираните общности, деца от ромски произход, защото отчетохме назад във времето, че в тези общности рискът е повишен“, изтъкна той и уточни, че проблемът с домашното насилие е глобален и засяга всички общности и хора на всички нива.
„Но ако това се случи в една среда, където човек има варианти чрез приятели и близки да го преодолее, да е по-инициативен и по-информиран, то в маргинализираните общности, насилието е почти непреодолимо“, категоричен е Орлин Денков.
Друга надграждаща инициатива в проекта е обучението на учители по темата.
„Оказа се, че не малка част от учителите не са подготвени за адекватна реакция и подкрепа, в случай, че разберат, че техен ученик е жертва на насилие, следвайки един алгоритъм – училището да уведоми социалната дирекция, на чиято територия живее детето“, твърди Денков, допълвайки, че самите учители са изразили мнение, че не се чувстват подготвени в ситуация, в която трябва да окажат първоначална подкрепа.
В тази връзка с учителите са проведени пилотни обучения преди година, които днес се надграждат със срещи и беседи с децата, като същевременно се провежда широко онлайн проучване сред 10 училища, за да се проследи нивото на подготвеност на учителите. Целта е да се разбере дали проблемът е локален или системен, подчерта Орлин Денков.
Основен проблем е, че насилието в обществото се мултиплицира. От голямо значение е средата, семейният модел, в който се изграждат качества като разбиране и уважение или обратното – отношения, в които доминира насилие.
„Насилниците не се раждат насилници, те просто се формират такива“, каза ще Орлин Денков.
Още важни акценти по темата, чуйте в интервюто на Христина Иванова в звуковия файл.
"Все пак това е бегло запознаване с богатите ни експозиции, създавани десетилетия", вметна директорът и припомни за образователните програми и практически занятия, които се изпълняват с участието на млади хора. В момента музейните служители работят усилено за отваряне и на дигитална библиотека. Предстои да бъде оборудвана нова зала,..
Кръгла маса на тема: "Измамите в интернет – новата пандемия“ организираха Патентно ведомство на Република България, Комисията за защита на потребителите и Европейски потребителски център – България. Дискусионният форум бе със специалното участие на Главна дирекция за борба с организираната престъпност (ГДБОП). По време на кръглата маса..
Задържаният за убийството на 77-годишната жена от столичния квартал “Младост” Михаил Ценков остава за постоянно в ареста. Софийският градски съд определи най-тежката мярка за 41-годишния рецидивист, който е осъждан за грабежи и изнасилване, а преди по-малко от 2 месеца е излязъл от затвора, където е излежал 19-годишна присъда за убийство. Ценков е..
Европейският институт за иновации и технологии (EIT) , орган на Европейския съюз, започва най-новия си съвместен център в България . Чрез свързването на регионални участници, иноватори и партньори с най-голямата иновационна екосистема в Европа, новият RIS център на общността на EIT ще засили сътрудничеството между водещи бизнес,..
В три поредни дни, от 1 до 3 ноември, в "Ателие Пластелин" ще се състои есенното издание на "Джобен фестивал". Той се организира два пъти годишно и включва в себе си всички сфери на изкуството. Фестивалът навършва 12 години, каза пред Радио София създателят му Светослав Николов. "В началото си мислех, че това ще бъде поредното нещо,..
Първият учебен час да започва в 9 часа, а не в 7,30 или 8 часа , настояват родители на ученици от първи до четвърти клас. От поне 10 години Асоциация "Родители" застъпва по-късното започване на класната работа и настоява всички училища да преминат на едносменен режим на обучение , за да може това да стане реалност. "Когато повдигаме..
От ЦСКА София и “Главболгарстрой” показаха на медиите прогреса по строежа на стадион “Българска армия”. Строителството върви с доста добри темпове, като е съобразено с опазването на екоравновесието в Борисовата градина и се стреми към минимално влияние върху околната среда в парка. “Всички фази на проектиране са завършени, сега предстои най-хубавата..