Балет "Арабеск" ще представи трите си вечни класики "Нестинарка", "Лудо вино" и "Герман" в един спектакъл, посветен на мистерията на българската душевност, закодирана в нашия фолклор.
Зрителите ще могат да се насладят на грациозните танцьори в събота – 4 ноември, на сцената на Музикалния театър.
„Нестинарка“ (музика - Марин Големинов, хореография - Маргарита Арнаудова, сценография и костюми - Мария Трендафилова), „Лудо вино“ (музика – народна, хореография – Боряна Сечанова, костюми - Цветанка Петкова-Стойнова) и „Герман“ (идея и сценография - Васил Докев, хореография и режисура - Антония Докева) са наистина класики, не са изгубили нищо от стойността си от създаването си до днес, коментира пред БНР-Радио София Олеся Пантикина – хореограф и преподавател по класически и съвременен танц. Дълголетието им е неслучайно. Те продължават да вълнуват и да доставят естетическо удоволствие.
Пиесите са възстановени и ще се играят в Будителската седмица и не бива да се пропуска възможността да се гледат, допълни още Пантикина.
И за слушателите предостави подробности, свързани с историята на балетните спектакли и с превъплъщенията на великолепните солистки на „Арабеск“.
Чуйте разговора на Гергана Пейкова.
Горещите месеци отминават, но климатиците могат да се използват почти целогодишно. От асоциация "Активни потребители" за започнали кампания, в която се дават съвети за избор на такъв уред . Освен това се канят желаещи да участват в "колективна покупка" на климатик, при което ще се ползва между 10 и 15 процента отстъпка. На българските..
MustArt Fest 2025 превзема парк “Хиподрума“ на 17–18 септември с кино, музика и млади таланти. В предаването “Добър вечер, София“ гостуваха Девина Василева – млад режисьор и съорганизатор на събитието, и продуцентът и режисьор Кирил Киров-Кико. Фестивалът ще се проведе в четвъртото си издание с цел да подкрепи новото поколение творци,..
През новата учебна година образователната платформа "Буки" ще предостави безплатни STEM програми, подходящи за ученици от 1. до 4. клас на 50 държавни и общински училища. Учителите ще могат да ползват готови за преподаване уроци, включвайки презентации, задачи и примерен сценарии. Програмите са с фокус върху развитието на ключови дигитални..
Европейската агенция по лекарствата (European Medicines Agency, EMA) и ръководителите на агенциите по лекарствата предупредиха за нарастващата заплаха от незаконни лекарства, рекламирани и продавани онлайн в ЕС. Българската Изпълнителната агенция по лекарствата (ИАЛ) предупреждава, че подобни незаконни продукти представляват сериозен риск за..
До 30 септември се приемат кандидатури по програма "Културно наследство" на Столичната община. Процедурите по координиране на програмата обаче не са спазени. Има избран програмен съвет, но не и координатор по проекта. Срокът за кандидатстване по програмата би трябвало да се удължи, да бъдат спазени процедурите, да се попълнят коректно всички..
За втора поредна година, Посолството на Република Китай в България организира конкурс за създаването на нова песен, озаглавен "Древни рими - Вечната класика". Конкурсът комбинира китайска поезия и създаването на нова песен по текст от нея. Представени са 24 стихотворения преведени на български и английски език (и китайски за най-смелите)...
Книгата "Етюдите на София-десет години в кадри" на фотографа Иван Шишиев запечатва едни от най-интересните и впечатляващи хора, места и събития в столицата ни през последното десетилетие. Вече има публикувани над 18 хиляди кадъра, които разказват какво се случва в София и България. Публикувал е и снимки от Ирак, Албания, Киргистан,..