Лекарският съюз (БЛС) отново настоява да се върне възможността за хартиена рецепта, заяви на пресконференция председателят на съсловната организация д-р Иван Маджаров.
Тази възможност би трябвало да остане, докато поне 70 на сто от рецептите започнат да се изписват електронно и "до момента, когато сме убедени, че има адекватен контрол върху разпространението на лекарства", посочи той.
Във всички държави в ЕС съществува възможността за изписване на хартиена рецепта, освен в Испания, като липсата на възможност за хартиена рецепта нарушава правата на лекарите и на пациентите, отбеляза председателят на БЛС.
Предложение на съсловната организация е хартиената рецепта да се съхранява в аптеката.
Пациентът да се подписва върху хартиената рецепта при изпълнението ѝ в аптеката, а фармацевтът да я вкарва в електронната система и да съхранява за определен период - това е новото предложение на БЛС, с което организацията потвърждава искането си за връщане на смесения модел за изписване и отпускане на антибиотици и антидиабетни лекарства.
От Лекарския съюз настояват и за въвеждане на ефективен контрол от страна на държавата за доставките и складовите наличности, както и създаване на платформа с информация за регистрираните и наличните лекарства в страната.
"Към настоящия момент, колкото и да ни убеждават, че контролните органи проверявали, ние не вярваме. Това не се случва", каза председателят на Лекарския съюз.
Изписването на електронни рецепти за антибиотиците не постига декларираните цели за контрол и анализ, каза още д-р Маджаров и припомни, че антибиотиците не са в списъка на Специализираната електронна система за проследяване и анализ (СЕСПА).
По думите му не е известно какви са наличностите на антибиотици в страната, нито дали наистина е намаляла продажбата им, тъй като такъв контрол няма, а над 400 аптеки не са вписали данни от продажба на антибиотици в Националната здравноинформационна система.
Няма как да се знае дали продажбата на антибиотици е намаляла с 25%, както твърдят от Министерството на здравеопазването, защото не се е знаело каква е била продажбата преди 16 октомври, когато е-рецептата за антибиотици влезе в сила, каза още той.
Безплатното мобилно приложение, чрез което може да се изписват рецепти, може да се използва, само ако лекарят има регистрирано лечебно заведение и електронен подпис, сигнализираха още от БЛС.
По данни на съсловната организация изпълнението на електронните рецепти от средата на месеца се движи около 60%. От Лекарския съюз питат каква част от продадените антибиотици са минали през системата за верификация, насочена срещу фалшиви лекарства, и отново предупреждават, че ако не бъдат чути, ще стигнат до съда:
Ако не бъдем чути, ще се възползваме да защитим правата си в съда, добави д-р Маджаров.
По казусите, свързани с рецептите, недостига на медикаменти за диабетици и реекспорта, Костадин Ангелов от ГЕРБ и Делян Пеевски от ДПС поискаха спешни мерки:
Невена Николова и Данаил Конов са имена от екипа на радио София - той идва от Враца в София в 2015, тя идва от радио Шумен. Още за техния път към и в радиото - в звуковия файл: Може ли по обява да намериш призвание и има ли значение какво казват родителите? Кои са най-сладките позиции, каква е разликата между новинар и водещ, както и репортер -..
Гостува ни актрисата Маргарита Костова. Надежда Герова разговаря с нея относно призванието актьор и всичко, което заобикаля един човек на изкуството. За работата на актрисата в куклени и драматични постановки и как предава занията си на деца и младежи нека чуем повече сега.
Какви са предизвикателствата пред младите хора в България? Каква е ролята на активните граждани за преодоляване на разделението в обществото? По темата ни гостува Мирослав Цеков, председател на Форум гражданско участие: "Отвореното ни писмо до НС бе провокирано от насочени срещу НПО призиви от политически сили в НС. Това е откровена заплаха и опит..
Албена Димитрова от Американския Университет в Благоевград представя състезанието по социално предприемачество "Станция Иновация": "Аз съм втори семестър в първи курс, следвам два бакалавъра. Клубът ни за по-добро общество организира благотворителни базари и в "Станция Иновация" парите също ще отидат при лица в неравностойно положение. То се..
В месеца на любовта търсим формулата за здрава връзка в примерите около нас. Книгите събират ли хората? Събеседници: Темз Арабаджиева и Антон Биров: "Вчера вечерта много исках да затворя вратата и да си чета книга. Любовта не е един конкретен ден. Нямам нищо против празника, стига малките прояви на любов да не са само един ден. Същото е с..
Как интересът на децата към книгите оформя читателските нагласи в бъдеще и какво има и трябва да има в списъка с книги до 12 клас? Събеседникът ни Борис Илиев е учител по български език и литература в Националната природоматематическа гимназия (НПМГ) „Акад. Любомир Чакалов“, която завършва като ученик: "Моите ученици много обичат да четат, но..
Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..