Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

България бележи ръст в поставянето на фотоволтаици

Снимка: solaracademy.bg

Реформа на Европейския съюз цели да ускори внедряването на енергията от възобновяеми източници (ВЕИ) в държавите членки. Съветът на ЕС постигна съгласие на 17 октомври 2023 г. по предложение за изменение на структурата на пазара на електроенергия (СПЕ) в ЕС. Това ще позволи на председателството на Съвета да започне преговори с Европейския парламент за постигане на окончателно споразумение. По-рано този месец, на 9 октомври Съветът на Европейския съюз прие новата Директива за енергията от възобновяеми източници за увеличаване на дела на енергията от възобновяеми източници в общото потребление на енергия в ЕС до 42,5% до 2030 г. с допълнително индикативно увеличение от 2,5%, което би позволило да се достигнат 45%. Всяка държава членка ще допринесе за постигането на тази обща цел. Подробности по темата разказа председателят на Сдружение "Соларна Академия България", д-р инж. Веселин Тодоров.

По думите му възобновяемите енергийни източници са навсякъде около нас и ние като общество трябва да се възползваме от тях. Трябва максимално бързо да ги внедрим в нашето ежедневие, за да имаме едно устойчиво бъдеще и да имаме сигурност в живота на нашата планета. Факторите за по-изостаналите действия по отношение на ВЕИ в България са административните пречки и икономическият фактор свързан с инвестициите, посочи той. В момента соларните панели са най-достъпни, но д-р инж. Тодоров отбеляза, че те трябва да се инсталират на покривите, а не на земята, тъй като у нас тя е много плодородна.


"Анализите показват, че една такава инвестиция към днешна дата с цената на тока за бизнеси и за стопански потребители се изплаща ориентировъчно между 5 и 7 години, а за битови потребители между 7 и 8 години. Предвид предстоящото излизане на битовите потребители на свободния пазар, най-вероятно една такава инвестиция ще се изплаща много по-бързо", отбеляза той.  

Освен това допълни, че за да не се възпира прехода на зеления процес трябва да се проведе силна информационна кампания по отношение на ползите от ВЕИ, пазара на електроенергия и Зеления преход. Един от административните проблеми за това, че не се поставят фотоволтаици на жилищни кооперации е, че Законът за етажната собственост не дава достатъчно свобода живущите да се кооперират. За да се постави такава инсталация на една многофамилна сграда е необходимо да има 50+1 съгласни. Енергията, която се генерира от този фотоволтаик чисто административно може да бъде ползвана за общите части.

"Ние трябва да влезем в т. нар. "модерни градове", тоест ние да имаме възможности за инсталиране на ВЕИ на покривите на тези сгради. Дали и как те ще бъдат оползотворявани по отношение на това, дали директно ще ползват енергията, или ще бъде от типа на "net metering", който се прилага масово в Европа, също така и инсталиране на зарядни станции пред входовете на блоковете с цел зареждане на електромобили, това са неща, за които ние започваме да мечтаем. По най-бързия начин тези неща може би ще влязат чисто икономически щем не щем в нашето ежедневие", сподели д-р инж. Тодоров.  

Последните данни от доклада на ЕС по отношение на Енергийния съюз сочат, че за 2022 г. Има много голям дял на изграждане на фотоволтаични централи, като до момента те са с мощност 41 гигавата. Това е два пъти повече в сравнение с предходната година. По отношение на инсталирането на фотоволтаици България се намира в "златната среда", като сме на едно от челните места по нарастване на инсталирането им.

"Програмата, която върви в момента за финансиране на домакинствата за изграждането на фотоволтаици на покривите, за съжаление отново не е комуникирана достатъчно добре към обществото, за да може то да се възползва максимално добре от програмата и за да може изцяло да усвои средствата по програмата. Това, което виждаме от последните данни е, че може би ще останат не малка част неусвоени средства по тази програма", посочи д-р инж. Тодоров.

Той отбеляза, че в България не сме далече от приемането на закон, който да задължава новопостроените сгради да са снабдени с фотоволтаици, защото чисто конкурентно и икономически инвеститорите, които строят сгради одобряват тази идея.  

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Историята оживява: Колоездене България от XIX-и век до днес

България се радва на сериозни традиции в колоезденето. И заедно с моите гости, ще ви разкажем подробностите.  Гостите са Драгомир Кузов - председател на Българска федерация Колоездене, основател и изпълнителен директор на българската компания за производство на велосипеди DRAG и Веселин Стоилов “Спиро” - продуктов мениджър в DRAG и бакалавър по..

публикувано на 18.05.24 в 16:00

Софийски разкази - Българският исторически комикс

Д-р Александър Въчков за Национална изложба на българския исторически комикс: " Таблата са около 170 на брой. Бях изненадан какви неща притежавам. Непрестанно сканиране на нови комикси. Резултатът може да се види на 2 етаж. Издирихме около 110 иммена, но не всички имаха добро качество. Историческият комикс е сред най-застъпения вид...

публикувано на 18.05.24 в 15:00

Адресите на любовта - Димитър Шишманов

Синът на проф. Иван Шишманов се венчава за по-възрастна с 23 години дама Синът на проф. Иван Шишманов, писателят и дипломат Димитър Шишманов, се залюбва със семейна приятелка на родителите си - съпругата на генерал Сава Савов Пенелопе Калъпова. Току-що завърналият се от следването си в Женева младеж е на годините на най-големия от тримата ѝ..

публикувано на 18.05.24 в 14:00
Гергана Богданова и Йоана Лазаро

Читалището - отворена общност за младите хора

Гергана Богданова и Йоана Лазаро за пролетното почистване на Народно читалище "Христо Смирненски": "Нашето читалище е стара институция. Но в динамичното време вникваме в нуждите на хората в сегашно време - консуматорското общество, в което всеки има всичко и в излишък. Затова се надяваме всеки да донесе това, което му е излишно - книги, цветя, посуда..

публикувано на 18.05.24 в 11:47
Пролет в КвАртал

София има своя стар град

"Пролет в КвАртал" с един от организаторите му, Мартина Стефанова: "Фестивалът е наесен около Деня на София, но не е достатъчно. Затова започнахме с други по-малки събития, за пръв път правим "Пролет в КвАртал". Зимата направихме и видима Коледа тук.  Чудесна програма с локации, турове, София има своя стар град и с тези събития продължаваме да го..

публикувано на 18.05.24 в 10:43

Децата четат разнообразни неща

"Книговище стимулира детското четене и критично мислене. Цял месец над 3500 деца се включиха в това. Децата искат да четат! това е само малка част от тези, които се включват през цялата година. Децата имат възможност да се запознаят с един достъпен език. Щастливи сме, че ще участват едни сладури с рап-песен "Яко е да знаеш". Колкото повече днешните..

публикувано на 18.05.24 в 10:28

Linares Live е дългоочакваният дебют на перуанския певец

Дългоочакваният дебют на перуанския певец Алекс Линарес с новият му соло проект се казва Linares Live . Фронтменът на най-известната формация за салса в България - Манго Дуенде, ще изпълни любими латин-поп песни заедно с авторските си композиции в компанията на музикантите: Калин Жечев - пиано, Борис Таслев - бас, Борислав Бояджиев "Борче" -..

публикувано на 18.05.24 в 10:19