След Освобождението през 1878 г., 1726 чехи и словаци подават молби да бъдат назначени на държавна служба в България, каза пред Радио София Мария Василева от Центъра за върхови постижения.
„Където и да пипнем в момента, като начало за нашата наука, изкуство, култура, навсякъде установяваме, че първите, които са били строители на съвременна България, са били чехи“, обясни Мария Василева.
Тя добави, че целта на инициативата е да се възроди паметта на българина към чехите, които са направили така, че днес страната ни да е модерна европейска държава.
„Много улици, площади, училища носят техните имена, срещаме ги в литературни произведения. Алеко Константинов започва да пише „Бай Ганьо“ в Прага. Много често минаваме покрай сгради и паметници, които са ни оставени от тях в наследство“, каза Мария Василева.
На 9 ноември в къщата-музей на майката на Христо Ботев ще бъде представен филма „Забележителни следи – България“, с автори Радован Липус и Давид Вавра. Предстои и тур в центъра на София, където има оставени следи от чешката архитектура. По-късно през деня е предвидено посещение на 56 СУ „Проф. Константин Иречек“ в столичния район „Люлин“.
В 18.00 часа, в Чешкия център, ще бъдат връчени наградите от конкурса „(Не)познатият чех“. Конкурсът събира истории за чехи, допринесли за развитието на България.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Група Overhook , пусна новата песен, наречена "Bad toro" . Тя прозвуча премиерно - съвсем топла-топла, в ефира на Радио София, ден преди да бъде пусната официално във всички музикални платформи. Гост в предаването беше Nick ST, който разказа повече . "Новата песен се казва "Bad Toro" (Лошият бик). В нея се разказва за един минотавър, който..
Изнесеното ни "Радиокафе" в разгара на 28-ото издание на Банско джаз фестивала е разположено точно до сцената в парка на курортния град. На нея в 11 часа всеки ден се представят проектите, селектирани за Джаз академията, а вечер 19 тук тече най-новата линия на фестивала – концертите от световната сцена. Именно от новото тази година и многобройната..
Парк "Врана" затвори врати на 10 юли. Столичната община се оттегли като стопанин, защото имотът е държавен. Ултиматумите на кмета на столицата Васил Терзиев не помогнаха и металната порта на входа на царска врата осъмнаха с катинар. Областният управител си пое владението и бед документи, държавата отпусна над 1,365 млн. лв. на Областната администрация..
Перник ще отбележи Международния ден на младежта с 4-дневна програма, изпълнена с изкуство, музика, танци и младежка енергия. От 9 до 12 август градът ще бъде сцена на младежки фестивал , обединяващ концерти, изложения и арт събития. Организатори на честванията са Община Перник, Консултативният съвет за младежка политика,..
Промените в Закона за движение по пътищата са обнародвани вече в Държавен вестник. От 5 септември тол камерите ще подават данни към МВР за средна скорост. Предвидено е нарушителите, които превишават ограничението на скоростта да получават електронен фиш. При превишаване на скоростта с над 40 км/ч, извън населено място, се предвижда глоба от 600 лв...
Травъл влогърът Десислава Иванова (Dessy Travels) e широко популярна в социалните мрежи, където разказва за своите пътешествия по един изключително забавен, любопитен и интересен начин. Тя пътува активно през последните 11 години. До момента е била в 90 държави , а крайната ѝ цел е да посети всички 197 в света, като се надява да е и..
От днес е задължително двойното обозначение на цените на стоки и услуги в лева и в евро. Двете трябва да са изписани с еднакъв шрифт върху етикетите, а търговците получават два месеца гратисен период, за да приведат в съответствие софтуера на касовите си апарати. Павлин Грозданов: Половината касови апарати все още не са готови за еврото..