В днешната ни среща ще опитаме да усетим политическата атмосфера в новото Княжество България. След цели 5 столетия, българите отново извоюват своя самостоятелна държава. И, както подобава за една европейска страна веднага след Освобождението най-учените и можещи наши предшественици се събират в Търново.
Там те приемат Конституцията, една от най-либералните и модернистични за своето време. След това се заемат с избора на държавния глава. За първи български княз депутатите във Великото Народно събрание, с благоволението на Великите сили. избират Любимецът Сандро.
Така Александър I Батенберг, роден във Верона, Кралство Ломбардия - Венеция, става първият владетел на Третото Българско царство. Неговата енергичност и физическа красота олицетворяват устрема на младия български народ. Готов не само да се завърне географически на политическата карта на Европа. А, и да издигне себе си и отечеството до едни светли бъднини!
Представям ви доктор Зигрун Комати - президент на сдружението за насърчаване на връзките между Германия и България. Доктор Комати е българист и филолог, работещ към Фондация “Хайлигенберг”, заела се с изследването на живота на Княз Александър I Батенберг.
Доктор Комати беше в България по повод откриването на изложбата „Сандро – княз Александър фон Батенберг“ в Националната художествена галерия. От нейния разказ разбираме, че всъщност там на юг от големия транспортен и икономически център Франкфурт на Майн, се намира едно местенце, посветено на първия български владетел след Освобождението.
Да, макар и млад, Княз Александър е бил истински визионер в развитието на България! Безспорно един от солидните държавни мъже от онова време е Стефан Стамболов. Революционер от годините на нашето Възраждане, по-късно народен представител, регент при избора на наследника на Батенберг - Княз Фердинанд Сакс-Кобурготски, Стамболов остава следа в нашата история. За историците неговите действия са противоречиви. Само че, имаме нужда от спокоен и безпристрастен разговор за личността на Стамболов.
Запознайте се с Костадин Смиленов. Той е електроинженер, изобретател на различни видове двигатели. Но, и духовно просветен човек. Пише книги. Някои от тях носят заглавията “Ехото на Балкана”, “Сиви бели Гълъби”, “Сътворение” и други. Господин Смиленов проучва историята и както става ясно от камбанарията на своите 90 години, е видял много неща с очите си. Говорейки за Стефан Стамболов и неговият първороден син Константин, един от хората, които са го познавали, е именно Дядо Коце Смиленов. Трагична е съдбата на държавника, на човека Стефан Стамболов. Затова, когато слушаме днешните политици и техните кавги, е добре да познаваме историята. И по-важното, да се поучим от нея.
На територията на Столичната община съществува изградена мрежа от 188 читалища, по данни на публичния регистър на народните читалища. Те разполагат с материална база, но в по-голямата си част сградният фонд е остарял и се нуждае от по-голям обем инвестиции за отстраняване на възникнали във времето проблеми, прилагане на мерки за енергийна..
Остава малко повече от седмица до крайния срок за включване в петиция, с която граждани от ЕС целят да бъдат променени регламенти, засягащи именно правата им на потребители. В момента кампанията има над 1,4 млн. подписа, което е повече е необходимото, но въпреки това битката не е приключила. Инициативата “Спрете унищожаването на игрите“ се опитва..
Лилия Илиева е магистър по Българска филология и журналистика, преводач на интересни книги и самата тя автор на книгата “Заведи ме в теб“ , която представи при гостуването си в предаването “Добър вечер, София“. "Поводът, по който ми хрумна да събера 33 интервюта с известни български мъже, беше един мой разговор с френския писател..
Пет години след 2020 г. се вижда събуждащата се протестна енергия, която обаче не е толкова разгъната както преди пет години. Това се случва на фона на управление, което дойде след поредица от служебни правителства, но също е съмнително колко е стабилно. “Само за тези, които не познават механизмите и скритите капани на управлението, е изненада, че..
Администрацията на кмета Васил Терзиев иска от Столичния общински съвет да одобри проект за изменение на подробен устройствен план (ПУП), който отключва довършването на бул. “Тодор Каблешков“ и е ключов участък от Третия градски ринг на София, съобщават от пресцентъра на Столичната община. “Ако Общинският съвет вземе решение и подкрепи нашето..
Изключително археологическо откритие беше направено в крепостта Кокалянски Урвич край София – триъгълна каменна кула, датирана от края на II век. Разкритието е на младите археолози д-р Филип Петрунов и Виолина Кирякова в последните дни от археологическите проучвания, финансирани от Столичната община по програма "Култура". Откритието..
Лятото в града може да бъде истинска сцена – особено когато музиката идва при теб. RockSchool отново събира китари, цигулки, пиана, барабани, усмивки, страхотни преподаватели и екип и тръгва по парковете на София. И да – събитията са отворени за всеки. "Основаната идея на проекта в началото, в неговия генезис, беше да скъси тази културна..