В днешната ни среща ще опитаме да усетим политическата атмосфера в новото Княжество България. След цели 5 столетия, българите отново извоюват своя самостоятелна държава. И, както подобава за една европейска страна веднага след Освобождението най-учените и можещи наши предшественици се събират в Търново.
Там те приемат Конституцията, една от най-либералните и модернистични за своето време. След това се заемат с избора на държавния глава. За първи български княз депутатите във Великото Народно събрание, с благоволението на Великите сили. избират Любимецът Сандро.
Така Александър I Батенберг, роден във Верона, Кралство Ломбардия - Венеция, става първият владетел на Третото Българско царство. Неговата енергичност и физическа красота олицетворяват устрема на младия български народ. Готов не само да се завърне географически на политическата карта на Европа. А, и да издигне себе си и отечеството до едни светли бъднини!
Представям ви доктор Зигрун Комати - президент на сдружението за насърчаване на връзките между Германия и България. Доктор Комати е българист и филолог, работещ към Фондация “Хайлигенберг”, заела се с изследването на живота на Княз Александър I Батенберг.
Доктор Комати беше в България по повод откриването на изложбата „Сандро – княз Александър фон Батенберг“ в Националната художествена галерия. От нейния разказ разбираме, че всъщност там на юг от големия транспортен и икономически център Франкфурт на Майн, се намира едно местенце, посветено на първия български владетел след Освобождението.
Да, макар и млад, Княз Александър е бил истински визионер в развитието на България! Безспорно един от солидните държавни мъже от онова време е Стефан Стамболов. Революционер от годините на нашето Възраждане, по-късно народен представител, регент при избора на наследника на Батенберг - Княз Фердинанд Сакс-Кобурготски, Стамболов остава следа в нашата история. За историците неговите действия са противоречиви. Само че, имаме нужда от спокоен и безпристрастен разговор за личността на Стамболов.
Запознайте се с Костадин Смиленов. Той е електроинженер, изобретател на различни видове двигатели. Но, и духовно просветен човек. Пише книги. Някои от тях носят заглавията “Ехото на Балкана”, “Сиви бели Гълъби”, “Сътворение” и други. Господин Смиленов проучва историята и както става ясно от камбанарията на своите 90 години, е видял много неща с очите си. Говорейки за Стефан Стамболов и неговият първороден син Константин, един от хората, които са го познавали, е именно Дядо Коце Смиленов. Трагична е съдбата на държавника, на човека Стефан Стамболов. Затова, когато слушаме днешните политици и техните кавги, е добре да познаваме историята. И по-важното, да се поучим от нея.
Габриел Тачев за Историческа работилница "Люлин" и посветената на квартала експозиция: "Идеята започна като на шега - открихме първа витрина, която да стане част от музейна експозиция. Общият брой експонати са за две витрини. Започваме с предисторията: Модерно предградие като майката на Люлин. До 1976 кварталът се казва "Модерно предградие". Имаме..
Лилия ИлиЕва, aвторката на книгата с интервюта с 33-ма известни български мъже „Заведи ме в теб“, разкрива какво са ѝ споделили за любовта някои от героите ѝ в книгата. Актьорът Андрей Баташов ѝ изповядва: „ М исля, че взаимоотношенията между двама души зависят от качеството на информацията, която протича между тях, дали е точна, ясна и..
Мобилното студио на предаването „Радиокафе“ се настанява удобно на сцената на #гудгейм Lan Party 2025 . На 24 май – празника на българската просвета, култура и писменост, темите ще са предизвикателен фюжън между видео игрите и българския език. С разнообразните гости в три часовото предаване, ще проследим как се променя общуването в дигитална среда,..
Седмицата завършва с коментаторите във "Форум" – Адриана Диканчева и Никола Атанасов. Заедно с водещата Елена Пъневска, те дискутираха по различни теми от деня: - ПП "Възраждане“ апелират министерствата да разгледат членствата в различни НПО и да прекратят такива, които не носят полза за държавата - Тръмп блокира възможността..
Столичната библиотека отбелязва Деня на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност с фотодокументални изложби, литературни четения и Ден на отворените врати. Празничната програма за 24 май ще започне в 11.00 часа, а софиянци и гости на столицата могат да посетят Централната сграда на пл. "Славейков“, да разгледат..
Третото издание на Нова българска типография демонстрира постиженията на българските дизайнери, работещи в областта на калиграфията, летеринга, шрифтовия дизайн и типографията след 2019 година. Повишеният интерес към изкуството на шрифта през последните години създаде поле за изява на много автори и повиши критериите и очакванията на широката..
Сериозно разминаване между желанията за професионална реализация на завършващите училище и реалните нужди от кадри на пазара на труда, отчитат от една от големите компании в областта на HR решенията. Наблюденията са направени сред над 300 български и международни компании от различни сектори. През последните години сред най-желаните..