Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Да контролираш своя фийд

Иван Пантелеев
Снимка: радио София

Алгоритмите в социалните мрежи - задкулисният куратор на информация в ежедневието ни. По темата говорим с Иван Пантелеев, преподавател по дигитален маркетинг, съдружник и ръководител на Акаунт отдела в Xplora BG:

"Социалните мрежи като алгоритми базират на нашия профил, на това, което обичаме да гледаме. Това са рекламни платформи - за да е успешна, имат нужда от хора с добро и предвидимо поведение. Платформите го анализират. Анализът им позволява да имат по-добро преживяване. Съдържанието отговаря на нашия профил. ФБ ограничи бизнес-страниците, за да се увеличи тези от приятели. Ако хората виждат само реклами, спират да следят платформите. Аз лично следвам бизнеси и хора, които ми харесват, сам контролирам своя фийд. Всеки има отстрани бутон "не искам да виждам повече подобно съдържание".

Когато се създаде профил, той има конкретно съдържание. Платформата анализира взаимодействието със съдържанието и спрямо поведението се получава сходно съдържание, което кара да се стои повече в социалните мрежи. Има пасивни и активни интеракции, колкото повече прекарваш време, коментираш, споделяш, даваш реакции - платформите ги анализират повече. Пасивните гледания не дават голяма релевантност. 

Уникалното за Тик-Ток е, че хвана момента в който всеки може да създава съдържание. Търсачката му също работи по-добре от тези на другите платформи. В Азия се използва предимно как да учиш по-бързо.

Мястото където се намираме през деня, определя съдържанието, което потребяваме онлайн. Динамиката на ежедневието определя. Когато си в покой, обикновено отиваш в ютюб и гледаш множество сторита. Затова са кратките формати - но по на често. Но да направиш видео от 10-15" се работи часове.

Според мен, кратките формати ще останат, но ще продължат да се променят. Хората имат интерес от тях, но и поколенията се променят." 

По публикацията работи: Людмил Фотев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Детската престъпност не трябва да бъде приписвана на локалите, процентът й е доста висок - 14% за 2024 г.

Днес ще се гледат мерките за задържане под стража на тримата младежи, които пребиха двама души в центъра на София. Задържани са младежи на 15, 16 и 18 години. Това съобщи Атанас Доцински, зам.-районен прокурор на София, на извънреден брифинг тази сутрин, съобщава БГНЕС. Вчера лицата са били обвинени и задържани.  До развръзката се стигна след като в..

публикувано на 07.07.25 в 09:49

Денят започва със слънце, а следобед може и да превали

Днес през по-голямата част на деня и над повечето райони ще бъде предимно слънчево. В следобедните часове ще се развива купеста облачност и на отделни места, главно в планинските райони на Западна и Централна България и северните централни части на страната ще има краткотраен дъжд с гръмотевици. Ще духа слаб, а в Източна България и умерен вятър от..

публикувано на 07.07.25 в 06:35
Галя Георгиева

С. Житен и неговата добра среда

Днес Радиокафе гостува на  с. Житен  в район Нови Искър - Столична община. Първи гости са  Жана Захариева , председател на читалище "Наука-1921" и  Снежа Лозева , библиотекар: „Хората в пенсия имат много време да се веселят и да празнуват. Зарезваме лозите и имаме весела част. Направихме и конкурс „Сладко изкушение“ на женския празник...

публикувано на 06.07.25 в 11:58
поглед към жълтите павета на Царя с Военния клуб и Писателското кафене на съседния ъгъл

Софийски разкази - Радиоразходка по жълтите павета

От Народния театър до Орлов мост със спирки Народния театър (1907), старото кафене "България" на ул. "Дякон Игнатий" и бившия едноименен хотел на номер едно на същата улица. Кафенето "Цар Освободител" "изземва" функцията му десетилетие по-късно. Следва поглед върху бившия конак, княжески - царски дворец, Министерски съвет и Етнографски музей и НХГ. Не..

публикувано на 05.07.25 в 16:00
Кирила Възвъзова-Каратодорова

Историята оживява: Кирила Възвъзова-Каратодорова, Архиви Първи и Втори

Кирила Възвъзова-Каратодорова е първият експерт разчел личния тефтер на Васил Левски. Тя говори за народолюбието, за отдаването до пълна саможертва. "Това, което Левски направи за самата България, никой не го бе правил." В студиото е Кирил Казанджиев, неин внук: Слушаме разказ за структурирането на Народната библиотека, за изготвянето на..

публикувано на 05.07.25 в 15:00
Младоженци в Германия

Адресите на любовта - композиторът Петко Стайнов

Дори изобщо да не сте изкушени от симфоничната музика, няма начин поне веднъж да не сте чули емблематичната “Ръченица” от Тракийски танци на Петко Стайнов. Но те не биха се излели така вдъхновено изпод нотите на композитора, ако той нямаше до себе си жена, муза, подкрепа и всеотдайна грижа в лицето на съпругата му Стефанка. Внукът на..

публикувано на 05.07.25 в 14:00
Деян Янков, Мария Павлова и Петър-Сав Михайлов (вляво)

Най-мощната метъл вечер в парка

TRAP fest Open Air е част от културния календар на Столична община и едно от най-чаканите безплатни младежки събития в София. Подкрепено от НЧ „Тротоара 2020“, фестивалът обединява млади артисти, доброволци и стотици фенове на истинската музика.  Деян Янков, Мария Павлова и Петър-Сав Михайлов ни канят на събитието: "Младите организират и..

публикувано на 05.07.25 в 11:46