Писателят Илко Димитров разказа пред Радио София за новата си книга, озаглавена “Веднъж през август“
По образование той е юрист, но и писането върви паралелно през житейския му път. Носител е на националната награда за поезия „Иван Николов“, автор е на много книги, първата от които излиза в края на 1989 година, когато заедно Ани Илков, Кирил Мерджански и Росен Друмев, тогавашното издателство “Български писател“ ги представя като млади гласове, след събитията от 10 ноември, същата година. Споделя, че ако не са се случили събитията на промяната по онова време, издаването на творчеството му не би било възможно. С подкрепата на поета Иван Теофилов, който го въвежда в публичното пространство.
„Той ме посъветва да сглобим една книжка, но тя престоя повече от година и трябваше да изчака да се случи демокрацията“, разказва писателят.
"Тогава беше време на сериозна цензура и опит да се излезе изпод един похлупак. Всяко време си има своите похлупаци, тогава бе един – тоталитарен похлупак, днес е друг – похлупакът на пазара, разбира се, той е за предпочитане пред тоталитарния", отбеляза Илко Димитров.
„Не ми е по-лесно от преди, казвам то съвсем отговорно, въпреки че беше тежко тогава“, твърди той.
Но литературният му път в поезията и есеистиката тръгва все пак в онова преломно време.
„Някакси се налага нуждата да извадиш от себе си нещо, а не умеех да пея, нито да рисувам. Оказа се, че се появяват думи, а след това се оказа, че това е по-силно от мен и така е до днес“, разкрива писателят, споделяйки, че не се вписва в общи групи и течения за взаимност и творчество.
„Стихосбирките на Илко Димитров винаги са концептуални, сериозни, посветени на големите въпроси на съществуването, питащи за смисъла и за ставането на нещата“, пише за книгата му „Веднъж през август“, Амелия Личева.
Всъщност, темата е една – реакцията на човека към това, което го заобикаля, обобщава авторът.
„Тази книга е много специална за мен, тя е много остра като саморазкриване и фокусирана върху злободневни проблеми, за разлика от другите ми книги, които са по-философични, тя е с акцент към войната и всички тези преживявания“, уточнява Илко Димитров.
"Заглавието на книгата „Веднъж през август“ цели да напомни за август 1914 г., когато се случва Първата световна война - събитие, което бележи прага на поносимостта и преглъщането на човешката агресия, и способността на човечеството да дава в жертва безброй трупове и да продължава напред, все едно нещата не са се случвали", отбелязва авторът
"Веднъж през август" ще бъде представена на 23 ноември в библиотеката на Гьоте институт
Чуйте още за аспектите набелязани в книгата му, която искрено и откровено търси пътя към читателите. С Илко Димитров разговаря Лили Големинова.
Продължаваме кюстендилските си срещи с Евгени Серафимов, автор на концепцията за нетрадиционната коледна елха, предизвикала оживени дискусии в града: "Кюстендилци са много ревниви към града си, разбират от красивото. Елхата бе композиционен център, площадът като че ли порастна. Получи се европейски площад. Самоцелното оригиналничене не е моят път...
Тромпетистът Михаил Йосифов за връзката си с Осоговската планина: "Музикалната ми пиеса "Отново в джаза" е като ефект на пеперудата. Мишо написа музиката на спектакъла, това е за мен проекта на годината. В един разговор за джаз музиката на бенда ме помете като вълна. Представих си какво ще е за публиката, ако успея да го прехвърля на театрална сцена...
Първото неделно "Радиокафе" за годината гостува на Кюстендил, а пръв в него гостува самият кмет, г-н Огнян Атанасов: "Смело се заявихме като културната столица на Западна България. Културата е основен двигател в един град да има добър живот. Работим и за местното население, и за туристическия интерес. Съхраняваме и представяме традицията, но сме с..
Изключителна клавирна педагожка - личност, родена да дарява знание. Виртуозна пианистка, която впечатлява с талант, техника и отношение. Прави го със замах, както в родината си, така и из цяла Европа. Тя се казва професор Панка Пелишек. С разказ за нейния 90-годишен път откриваме поредицата “Историята оживява” за Новата 2025-а година: Слушаме..
Имало ли е примитивни пивоварници в София преди фабриката на братя Прошек? По колко бурета дневно се е пило в София? Кои поети и писатели са били сред посетителите на "Дълбок зимник" и какво е свързвало кръчмата с пивоварната? Освен отговори на тези основни въпроси, напомняме и другите дела на двамата братя и кой от тях е бил личен приятел на Левски -..
Фестивалът „Сурва“ гостува в Борисовата градина на 5 януари. Подробностите от заместник-кмета на община Перник Стефан Кръстев и Борис Радев: "Очакваме да доставим голяма радост с шест от най-награждаваните групи на "Сурва Перник". Те са от област Перник, три са от община "Перник", като две от групите са носители на най-голямата награда "Златната..
СВОБОДНА ЗОНА - Гледна точка , изложба,организирана с благодарност към проф. Иван Кирков. Представя ни я Валентин Щинков: "За 4-5 поредна година организираме това събитие за човека-явление в българската действителност. Няма нещо в сферата на изкуствата, с която да не се е занимавал. Филип Зидаров го нарича "необходимият художник" - дава сили на..