Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кое е общото между трафикантите на хора

Снимка: Радио София

Какъв е профилът на трафиканта на хора? Подробности пред Радио София разказа Моника Николова от Фондация "А21". Случаите, с които работи "А21" и Националната телефонна линия за борба с трафика на хора, сочат, че трафикантите са от различни раси и етноси, на различна възраст и от различен пол. Едно от общите неща между тях е, че в повечето случаи те не са непознати и случайни хора за жертвите, а напротив, те са от близкото им обкръжение - членове на семейството, близки и далечни роднини, романтични партньори, колеги, съседи, приятели и познати.

По думите на Николова фондацията е глобална организация, а в България има офис от вече 11 години. Тя работи по направление "превенция" и помага на жертвите, които вече са излезли от трафика на хора за тяхното възстановяване.

"Трафикът на хора за съжаление продължава да се разраства. България е пета държава по статистика в Европа за износ на хора. По-голям процент са жените и момичетата, но също така в последните години виждаме нарастващ процент на мъже, които стават жертви. При тях трафикът е с цел трудова експлоатация", отбеляза тя. Освен това посочи, че много често жертвите намират предложения за работа във фейсбук, чрез приятели или познати и тръгват без да проверят условията.

"Националната телефонна линия предлага една услуга, която е проверка на работата. Всеки един човек, който иска и планува да замине в чужбина, нищо не му коства да се обади на тази линия, да каже какво е предложението за работа, в коя държава, ако знае повече детайли за фирмата. Съответно екипът си прави едно детайлно проучване и връща становище доколко тази работа е безопасна", каза Николова.  

Често хората, които заминават в чужбина работят в строителството или земеделието, а в този профил на работа 4000 евро са едно високо заплащане. Най-честият метод за набиране на жертви на сексуална експлоатация е романтичната връзка.

"Лампичката трябва да светне веднага, когато той започне да я изолира от близки и приятели, да я ограничава тя да се среща с нейния кръг от хора, които я подкрепят. Изолация, контрол, изведнъж отнемане на телефона й, проверка на всяко едно нещо, на всеки един контакт и разговор", отбеляза Николова.

Трафикантите понякога са част от организирана престъпна група, а друг път действат самостоятелно. Това е един от най-бързо развиващите се доходоносни бизнеси в момента. По думите на Николова жертвите се измъкват много трудно, защото в момента по глобални статистики хората държани в робство по света са 50 милиона, като само един процент от тях може да бъдат спасени. Затова една от дейностите на Фондация "А21" е превенцията, защото тя е ключова в това, хората да бъдат информирани. Много често жертвите са чули за Националната телефонна линия за борба с трафика на хора, обаждат се и линията помага спрямо държавата където жертвата се намира тя да бъде освободена.

"Много често помагаме на жертвите за съдебния процес. За съжаление критиката към България е, че все още няма ефективни присъди за трафиканти и затова се опитваме, ако трафикът се е случил в друга страна, там да се разглеждат делата", каза Николова.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Безплатни урологични прегледи в МБАЛ "Княгиня Клементина" през юни

Безплатни профилактични урологични прегледи ще се провеждат през юни т.г. в общинската МБАЛ "Княгиня Клементина" (известна и като Пета градска болница), съобщиха от Столичната община. Всеки работен ден в следващия месец от 12:00 ч. до 14:00 ч. д-р Младенов и д-р Лазаров ще приемат предварително записани пациенти в кабинет № 237 на втория етаж..

публикувано на 28.05.25 в 09:58
Милица Мирчева като участник в маратона

Милица Мирчева: Софийският маратон е много важно събитие, моя лична кауза

Софийският маратон привлича много хора да спортуват – включително и деца, припомни пред БНР-Радио София една от най-успешните български състезателки по лека атлетика Милица Мирчева, която преди дни официално пое поста спортен директор на Софийския маратон (Wizz Air Sofia Marathon). Най-голямото маратонско събитие в България тази година..

публикувано на 28.05.25 в 09:45
Диана Русинова

Диана Русинова: Не знаех, че предложението да оглавя АПИ има срок!

"Не знаех, че предложението да оглавя Агенция "Пътна инфраструктура" има срок. Това не ми е детска мечта. Аз подходих с уважение , отговорих официално.  Г-н Иванов (министъра на регионалното развитие Иван Иванов – бел. ред.) вчера дори не ми се обади да поговорим. Не бих си позволила да покажа точно каква е комуникацията с него и той трябва..

публикувано на 28.05.25 в 08:52

Слънце до обяд, в София - до 19°

Преди обяд над по-голямата част от страната ще преобладава слънчево време. По-значителна ще е облачността над Североизточна България и крайните южни райони. След обяд над много райони ще се развива купеста облачност и на места ще превали краткотраен дъжд. Ще духа умерен и временно силен северозападен вятър. Максималните температури ще бъдат..

публикувано на 28.05.25 в 07:20
Джевдет Чакъров и Делян Пеевски

"Форум", 27.05.25: Кой е като жертва на ало-измамници и кой е шахматистът?

Тази седмица на "Форум" започва от вторник. Двойката коментатори този път са Мина Христова от Института за етнология и фолклористика към БАН, и Атанас Радев – политолог, председател на Националния младежки форум. Провокирани от водещия Лъчезар Христов, те обсъждаха следните теми: "ДПС-Ново начало" обяви край на разделението . Какво..

публикувано на 27.05.25 в 18:50

Сговорни доброволци махат планина от автомобилни гуми

Как се почиства планина от автомобилни гуми? Как се премества, когато не е на място? Отговор на тази въпроси дават доброволци от Перник, които вече през миналия месец показаха "как се прави". Пред БНР-Радио София Мирослав Бонев разказа за поредната акция по почистване и облагородяване на обществено пространство - на 30 май, петък, от 10:00. Става..

публикувано на 27.05.25 в 18:18

Над 334 000 българи се лекуват от заболявания на щитовидната жлеза

6,4% от населението на България или общо 334 287 души се лекуват от заболявания на щитовидната жлеза, съобщиха от Българското сдружение по тиреодея и паратиреодея (БСТП), Българското дружество по ендокринология (БДЕ) и сдружение ВИОМ, по повод Международната седмица за осведоменост за заболяванията на щитовидната жлеза (25–31 май). По..

публикувано на 27.05.25 в 16:53