По думите на Николова фондацията е глобална организация, а в България има офис от вече 11 години. Тя работи по направление "превенция" и помага на жертвите, които вече са излезли от трафика на хора за тяхното възстановяване.
"Трафикът на хора за съжаление продължава да се разраства. България е пета държава по статистика в Европа за износ на хора. По-голям процент са жените и момичетата, но също така в последните години виждаме нарастващ процент на мъже, които стават жертви. При тях трафикът е с цел трудова експлоатация", отбеляза тя. Освен това посочи, че много често жертвите намират предложения за работа във фейсбук, чрез приятели или познати и тръгват без да проверят условията.
"Националната телефонна линия предлага една услуга, която е проверка на работата. Всеки един човек, който иска и планува да замине в чужбина, нищо не му коства да се обади на тази линия, да каже какво е предложението за работа, в коя държава, ако знае повече детайли за фирмата. Съответно екипът си прави едно детайлно проучване и връща становище доколко тази работа е безопасна", каза Николова.
Често хората, които заминават в чужбина работят в строителството или земеделието, а в този профил на работа 4000 евро са едно високо заплащане. Най-честият метод за набиране на жертви на сексуална експлоатация е романтичната връзка.
"Лампичката трябва да светне веднага, когато той започне да я изолира от близки и приятели, да я ограничава тя да се среща с нейния кръг от хора, които я подкрепят. Изолация, контрол, изведнъж отнемане на телефона й, проверка на всяко едно нещо, на всеки един контакт и разговор", отбеляза Николова.
Трафикантите понякога са част от организирана престъпна група, а друг път действат самостоятелно. Това е един от най-бързо развиващите се доходоносни бизнеси в момента. По думите на Николова жертвите се измъкват много трудно, защото в момента по глобални статистики хората държани в робство по света са 50 милиона, като само един процент от тях може да бъдат спасени. Затова една от дейностите на Фондация "А21" е превенцията, защото тя е ключова в това, хората да бъдат информирани. Много често жертвите са чули за Националната телефонна линия за борба с трафика на хора, обаждат се и линията помага спрямо държавата където жертвата се намира тя да бъде освободена.
"Много често помагаме на жертвите за съдебния процес. За съжаление критиката към България е, че все още няма ефективни присъди за трафиканти и затова се опитваме, ако трафикът се е случил в друга страна, там да се разглеждат делата", каза Николова.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
"Все пак това е бегло запознаване с богатите ни експозиции, създавани десетилетия", вметна директорът и припомни за образователните програми и практически занятия, които се изпълняват с участието на млади хора. В момента музейните служители работят усилено за отваряне и на дигитална библиотека. Предстои да бъде оборудвана нова зала,..
Кръгла маса на тема: "Измамите в интернет – новата пандемия“ организираха Патентно ведомство на Република България, Комисията за защита на потребителите и Европейски потребителски център – България. Дискусионният форум бе със специалното участие на Главна дирекция за борба с организираната престъпност (ГДБОП). По време на кръглата маса..
Задържаният за убийството на 77-годишната жена от столичния квартал “Младост” Михаил Ценков остава за постоянно в ареста. Софийският градски съд определи най-тежката мярка за 41-годишния рецидивист, който е осъждан за грабежи и изнасилване, а преди по-малко от 2 месеца е излязъл от затвора, където е излежал 19-годишна присъда за убийство. Ценков е..
Европейският институт за иновации и технологии (EIT) , орган на Европейския съюз, започва най-новия си съвместен център в България . Чрез свързването на регионални участници, иноватори и партньори с най-голямата иновационна екосистема в Европа, новият RIS център на общността на EIT ще засили сътрудничеството между водещи бизнес,..
В три поредни дни, от 1 до 3 ноември, в "Ателие Пластелин" ще се състои есенното издание на "Джобен фестивал". Той се организира два пъти годишно и включва в себе си всички сфери на изкуството. Фестивалът навършва 12 години, каза пред Радио София създателят му Светослав Николов. "В началото си мислех, че това ще бъде поредното нещо,..
Първият учебен час да започва в 9 часа, а не в 7,30 или 8 часа , настояват родители на ученици от първи до четвърти клас. От поне 10 години Асоциация "Родители" застъпва по-късното започване на класната работа и настоява всички училища да преминат на едносменен режим на обучение , за да може това да стане реалност. "Когато повдигаме..
От ЦСКА София и “Главболгарстрой” показаха на медиите прогреса по строежа на стадион “Българска армия”. Строителството върви с доста добри темпове, като е съобразено с опазването на екоравновесието в Борисовата градина и се стреми към минимално влияние върху околната среда в парка. “Всички фази на проектиране са завършени, сега предстои най-хубавата..