Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Неефективни ли са дигиталните извинителни бележки?

Снимка: Радио София

Омбудсманът Диана Ковачева сезира отговорните органи заради многобройните жалби, сигнали и постъпила петиция в институцията от родители, учители, граждански организации, лични лекари и специалисти, които са недоволни от новите електрони извинителни бележки за ученици. Всички са обезпокоени от неефективна система и недобре обмисления подход за извиняване на отсъствията на учениците, съпътстван от административни и финансови тежести за родителите. Причината е, че вместо да им спести време, усилия и разхождане от едно място до друго за лист хартия, процесът по издаване на дигиталната извинителна бележка на практика допълнително бюрократизира и изнервя всички участници по веригата.

Родителите с основание твърдят, че това нормативно изискване не е съобразено с действащата здравна система и дори детето им да оздравее по-рано, то трябва да се съобразява с посочения в е-бележката срок. Зад призива им за качествена електронна услуга застават Националната мрежа за децата, Българската педиатрична асоциация и Националното сдружение на общопрактикуващите лекари. Подробности пред Радио София разказа Ева Жечева, директор на Дирекция "Права на детето".

"Родителят е много важен в тази комуникация образование-ученик-родител. И тази доверителна връзка, за която постоянно настояваме, че трябва да бъде изградена между училището и между родителите, родителят да бъде овластен, родителят да бъде важна част от образователния процес на своето дете. Защото всеки родител е заинтересован по отношение на настоящето и бъдещето на детето си. Но родителят е изправен пред ситуацията върху него да се тестват всички нововъведения", отбеляза тя.

Освен това каза, че когато родителят прецени дали може да остави детето си вкъщи заради симптоми, които не влизат в каталога на всички заболявания, по които личният лекар трябва да постави диагноза, то родителят може да се погрижи за организацията и да си вземе отпуск.

"Има едно действие, наречено "оценка на въздействието". Винаги, когато ти правиш нововъведения, трябва да направиш оценка на въздействието. Трябва да имаш една обществена дискусия, трябва да имаш обществено обсъждане и да събереш мненията, защото много хора могат да ти кажат какво би могло да се случи в една такава ситуация", отбеляза Жечева.

По думите й хората най-често подават жалби свързани с образованието. Те са свързани с организацията, с достъпната физическа среда, като приоритетната тема на Дирекция "Права на детето" е свързана с децата с увреждания и СОП. Тя отбеляза, че след въвеждането на приобщаващо образование в България се вижда, че родителите на такива деца буквално са изправени пред една стена на липса на ресурси, на подготвени учители, достъпна физическа среда, помощни средства. Основният принцип на приобщаващото образование е, че детето и неговото образование трябва да бъдат подкрепени и развивани, но има много трудности свързани с деца със СОП:

"Голяма част от учителите са принудени поради липса на помощник на учителя да стоят заедно с децата си на последния чин в класните стаи, за да могат да подкрепят образователния процес на своето дете."  

Жечева посочи, че в България има над 25 хиляди деца със СОП и увреждания. Освен това в София има огромен дефицит на специалисти, които работят с такива деца.

"Поискахме данни от Министерство на образованието и науката на Движението на деца със СОП. В края на месеца и началото на декември ще направим голяма обществена дискусия по този въпрос. Омбудсманът е готов с предложенията си, но ние виждаме как през различните етапи на образователния процес децата със СОП отпадат. Те влизат в предучилищна, в първи клас и 7-8-9 клас тях вече ги няма. Те остават единици в образованието", каза тя.

Освен това отбеляза, че трябва да бъде концентрирано вниманието на държавата върху решаването на тези въпроси.  

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Васко Абаджиев

Адресите на любовта – цигуларят Васко Абаджиев

В "Адресите на любовта" припомняме за един от най-големите цигулкови виртуози на ХХ век, който умира беден и самотен, непознал любов и женска ласка. Един от редките случаи, в които разказваме анти-любовна история. Навремето наричали Васко Абаджиев гениален, но странен. Днес биха го описали с модерното определение „от аутистичния спектър“...

публикувано на 08.02.25 в 14:00

Ана Андреу Бакеро в "Перото"

Ана Андреу Бакеро гостува в България с дебютния си исторически роман „Принцесата от Бухенвалд“ – печалната история на Мафалда Савойска, сестра на Царица Йоанна Българска. Събеседник ни е Деметра Димитрова, редактор на романа: "Тайно се надявахме тя да дойде, имахме интересен диалог с читателите. Инициативата дойде от Институт "Сервантес"...

публикувано на 08.02.25 в 11:44
Екатерина Цанова

Контролираният транс

Лечение чрез хипноза – митове и легенди. Гост по темата е Екатерина Цанова: психолог, който работи с Позитивна психотерапия и Хипнотерапия при паник атаки, повишена тревожност, страхове, фобии, безсъние, депресивни състояния, обсесивно-компулсивно разстройство, хранителни разстройства, житейски кризи и др.: "Хипнозата е състояние на контролиран..

публикувано на 08.02.25 в 11:24

За българското кино в контекст

Започва 29-то издание на София Филм Фест – представя ни го основателят, самият Стефан Китанов: "Особено забележително е присъствието на българския филм - около 60 от 180-те филма са български. Почти 50 са премиерни, Важно е да гледаме българското кино в контекст, да сравним филмите помежду им и със световни.  Темите са многообразни - от исторически до..

публикувано на 08.02.25 в 10:33

Учене чрез преживявания

Започва Мисия „Стани инженер изобретател в Музейко“ – в нея ни въвеждат Александра Димитрова и Валентина Венкова: "Децата учат чрез играта, чрез преживявания. Така усвояват нови знания много лесно. Активират се всички видове интелигентност. С днешните работилници даваме възможност да се докоснат до различни професии, да влязат в обувките на..

публикувано на 08.02.25 в 09:56

"Форум", 07.02.25: Защо бойкотът на хранителните магазини няма да проработи?

Александър Христов и Яница ПетковаАлександър Христов и Яница ПетковаВ последния за тази седмица "Форум" водещият Лъчезар Христов насочи и предизвика актуалните коментатори да споделят мнения и разсъждения по следните теми : "Възраждане" внася в Народното събрание проекторешение за създаване на комисия, която да разследва дейността на чужди..

публикувано на 07.02.25 в 19:05
Остров Санторини в очакване на следващ трус

Как учените разчитат трусовете в Санторини?

За последните 10 дни на остров Санторини са усетени над 6400 труса. Как учените разчитат цялата ситуация и до какви дългосрочни последствия може да доведе? Събеседник по темата в предаването "Ритъмът на столицата" е  доц. Пламена Райкова, ръководител на Департамент "Сеизмология и сеизмично инженерство" към Националния институт по..

публикувано на 07.02.25 в 18:40