Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Новото списание Дъга – комикс истории за тийнейджъри и възрастни

Снимка: Списание "Дъга"

Новото списание Дъга е детската пънкарска енергия, която крепи комикс авторите и преди 10 ноември, и днес.

Събеседник пред Радио София е Андрей Андров от "Комикс Манифактура", създател на новото списание "Дъга", чийто първи том излезе преди година, по време на подготовката за Коледния базар. Тази година по същото време се очаква да излезе и неговия втори брой, сподели Андров.

"Рисунката и текста са готови, остава само "скучната" работа около творческия процес и това да стигне до хората. Определено този брой е по-добър от първия, чули сме критиката и сме я адресирали много сериозно към подхода ни към работата. Като цяло ще се стараем комиксите да стават все по-качествени", увери той.

Обратната връзка между екипа и почитателите на комикси е много активна.

"Бих казал, че ключовата критика, към която се стремим е за епизодичността на комикса - това да не си завършваш историята или тя да се усеща като незавършена глава по глава. Някои хора негодуват за концепцията за насилието, за "тъмните" теми като цяло, че някои от героите са тъжни, депресирани, но тук въпросът е как отговорно да правим такова съдържание, отколкото да не го правим, защото и тези емоции са част от голямата палитра обуславяща човешкото състояние", посочи Андрей Андров.

Текущият проект "Дъга" е предназначен по-скоро за тийнейджъри. Макар да има носталгичен елемент, историите са предназначени именно за тях.

"Нямаме директна цел да угодим на феновете на проекти отпреди години, но ако авторите на тези проекти искат да ги възстановят или продължат, ние сме "ЗА", допълни още той.

По думите му това, което в момента "Дъга" не е - списанието не е за малки деца.

"Доста е отговорно да създаваш истории за деца и смятам, че текущият ни екип има нужда от правилния редактор за детски истории", каза още Андров.

"Ние искаме "Дъга" и има хора да бъде и за деца", увери той и допълни, че в екипа на изданието има автори на детски истории, но е добре те да бъдат менажирани от компетентен кадър в тази сфера, а фокусът на текущия екип е върху историите за тийнейджъри и възрастни.

"В момента се работи и в посока разширяване на екипа, защото името "Дъга" определено има нужда от по-голям екип", заяви Андрей Андров.

В разговора ще разберете каква е разликата в "Дъга" от миналото и днес и какво е развитието на комиксите в онези времена, характерното за антологичния формат на изданието.

Трите основни стълба на комикс индустрията на световно нива – това е европейската комикс индустрия, стилът на разказване и стилът на рисуване.

Целта на текущия проект е да покаже авторите, които в момента изгряват, или вече съществуват, подчерта Андров.

Чуйте разговора на Мария Бояджиева в звуковия файл, за да разберете повече.

По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Премахват крайпътна растителност в участък от АМ "Хемус"

От 21 юли до 25 юли от 8.00 ч. до 16.00 ч. ще се премахва крайпътна растителност в участъка от АМ "Хемус" от км 0 до км 32 на територията на Софийска област, предупреждават от АПИ. Ще бъде ограничен достъпът до аварийните ленти на магистралата. От 22 юли до 25 юли от 8.00 ч. до 16.00 ч. за премахване на крайпътна растителност между 46-и и 44-и км, в..

публикувано на 21.07.25 в 09:12

Столичният Дом на културата "Искър" с безплатни занимания за деца над 5 г.

Столичният Дом на културата "Искър" организира безплатни занимания за деца над 5 г. в инициативата "Весела ваканция", която се провежда вече 10 години. Инициативата се реализира съвместно с район "Искър" и "Булекопак", съобщава Столица.bg. Заниманията се провеждат три пъти седмично от 11.00 ч. до 13.00 ч., на открито, на площадката пред северния вход..

публикувано на 21.07.25 в 09:04

Васил Терзиев иска да се смени обслужващата Столичната община банка

Кметът на София Васил Терзиев иска да се смени обслужващата Столичната община банка. Той е внесъл доклад, който е в дневния ред на последната за политическия сезон сесия на СОС. Ако столичният местен парламент одобри доклада на 24 юли, Терзиев ще получи правото да започне процедура по избор на нова обслужваща банка на “Московска” 33. Той предлага още..

публикувано на 21.07.25 в 08:40

Седмицата започва със слънце и високи температури

През днешния ден ще бъде слънчево и горещо. В следобедните часове над планинските райони ще има временни увеличения на облачността. Температурите още ще се повишат и максималните ще бъдат между 34° и 39°, в София - около 36°. В планините ще бъде слънчево. След обяд ще се развива купеста облачност, но ще е без валежи. Ще духа слаб до умерен вятър от..

публикувано на 21.07.25 в 06:35
Кристиян Александров с Шанън Гейе

Кристиян Александров – от Акага до Ванкувър и (на 9 август) в Банско

Кристиян Александров днес е част от музикалната сцена на канадския град Ванкувър, който се намира на едни линия с прочутия си с алтернативните рок банди (и не само) Сиатъл. Но е роден в София. Завършил е Музикалното училище в София с пиано (+перкусии). Там най-добрият му е приятел е друг пианист, Ясен Велчев (Акага и Те). В неговия випуск са „и..

публикувано на 20.07.25 в 19:11

Долината на здравето

Радиокафе днес се излъчва от величествения Костенски водопад . Йордан Ангелов ,   кмет на Община Костенец е пръв наш гост и първите му думи са за проектите, по които работи общината, без да се забравят разбира се, и предизвикателствата и решенията: "Водят ме в Копривщица, Панагюрище, рецитирам за да обича и пази България" (Петър). "Четяхме..

публикувано на 20.07.25 в 12:00

Софийски разкази - Радиоразходка по ул. Георги С. Раковски

Разходката по ул. Георги С. Раковски започва от най-високото ѝ място, с паметника на Вазов и витошката морена, от която да гледа към любимата си планина. Наблизо е Палатата Св.София, дело на арх.Парашкеванов (1929). Там е пл.Николай Гяуров, кръстен по инициатива на Гена Димитрова, която също живее наблизо. Следва историята на Военния клуб - коя всъщност..

публикувано на 19.07.25 в 16:00