"Витоша е страхотна планина, толкова близо до столицата, няма друг такъв град. Може би това донякъде я прави и опасна освен всичко друго, тъй като това не е Южния парк, да направим това уточнение. Това е първото, което ми идва, защото съм се нагледал на подценяване на планината, а пък това е основният проблем", сподели той.
Освен това посъветва туристите да имат предвид, че Витоша е доста коварна и колкото е красива, така може да бъда и много опасна. Поради това хората, които тръгват на разходка трябва да се информират за условията - какво ще е времето, каква е температурата и има ли вятър. И добави:
"Хубаво е да се знае и е крайно време хората да го разберат, че е много опасно сам да се движиш в планината. Близостта на Витоша дава това усещане на сигурност и много често хората ходят сами. Точно поради факта, че се подценяват условията там. Така, че това е едно от основните неща".
Относно това, дали животните слизат по пътеките той каза, че по-скоро не, освен ако на тези пътеки няма храна, а мечките по това време обикновено заспиват зимен сън. Освен това допълни, че е добре да се тръгне по-рано, за да може прибирането да стане в светлата част на денонощието. При евентуален инцидент Нешев каза, че специално на Витоша бързо може да пристигне спасителен екип, тъй като се поддържа 24 часово дежурство.
"Специално за подаването на координати на местоположението на пострадалите има много сценарии. Обикновено най-популярният начин е да имаш приложението на Планинска спасителна служба, от което много просто с два-три клика можеш да си изпратиш координатите в дежурната на централния денонощен пост на Планинска служба. Но всички трябва да знаят, че набирайки самия тел. 112, правя една скоба - ако сме със смартфони, които разполагат с GPS, набирайки 112 автоматично координатите им излизат в системата", отбеляза той.
Също така допълни, че това е най-бързият и сигурен начин човек да се свърже със службите за спешно реагиране. Това е от голямо значение, защото в зимните месеци времето за достигане на пострадалия е животоспасяващо, понеже хипотермията настъпва бързо.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Броят на контейнерите за разделно събиране на отпадъци от опаковки зависи от регистрираните жители на постоянен адрес. Ако се окаже, че са малко – например в бързо развиващи се квартали или по Витошката яка, може причината да е, че там живеят повече хора, отколкото са регистрирани официално. Това разясни пред БНР-Радио София Георги..
Днес в повечето райони ще е предимно слънчево, но на места в котловините и в равнините ще се задържи мъгливо. След обяд временно видимостта ще се подобрява, но от югозапад облачността, средна и висока, ще се увеличава. Почти тихо време. Максималните температури ще бъдат между 6° и 11°, значително по-ниски в районите с трайна мъгла, в София - около..
С нас е поетесата, радио и телевизионен журналист Виктория Катранова: "Аз съм невероятен оптимист. Първите ми журналистически изяви бяха като студент, сътрудник в БНР - детските и младежки предавания, после Предаване за столицата. Срещнах се с доста интересни хора, от които научих много неща. Когато минавам покрай БНР сърцето ми бие по-бързо. Освен..
Златна Костова е журналист, когото повечето познават като преводач - достатъчно е да кажете "дубрютру", за да се разбере словотворчеството ѝ, в случая в култовия сериал на ВВС "Ало, ало": "Както винаги предизвикателствата пред журналиста и преводача стават все по-големи заради навлизането на ИИ. Но преводачите на художествени произведения не са..
Ралица Мавродиева ни обяснява каква болест е цьолиакията: "Част съм от Асоциацията цьолиакия и майка на дете с цьолиакия. Това е автоимунно заболяване за цял живот, това е реакция към протеина на глутена. При прием на глутен се засяга лигавицата на тънкото черво. Тялото не се храни. Симптомите често се бъркат с други заболявания. Изследванията са..
Народната певица Руслана Аспарухова от „Мистерията на българските гласове“ ни разказва за очакванията ѝ за годината, които идва и за нещата, през които е преминала: "На всекиму да се случват все хубави неща. Много непринудено и по-детски чисто се присъединих към репетициите, на които ни покани един диригент в малките класове. И до ден-днешен обичам..
На 25 януари 2025 година, Българско национално радио отбелязва 90 години от издаването на Указ номер 25, подписан от Цар Борис III. С тази наредба-закон радиоразпръскването в България става държавна собственост. Тази дата се възприема за начало на професионалното радио в България: Запис от разговор с инж. Симов ни предостави друг емблематичен..