Един он гостите е Робин Инс, който заедно със своя колега Браян Кокс ще обсъдят любопитството като такова. Робин Инс ще разкаже каква е неврофизиологичната и революционна роля на любопитството.
"Интересното е, че любопитството не се среща само при нас хората, има го и при животните, като еволюционните биолози смятат, че то дава възможност на животните да обследват територии и да добият информация, която може да е жизненоважна за тях и тяхното оцеляване", отбеляза Кереков.
Относно понятието "свобода" Георгиева сподели:
"Имаме я, но идеята е какво правим с нея. Събития като Ratio ни дават възможност да погледнем към науката, да я видим по един достъпен начин и след това да си направим извод за това, какво се случва около нас и къде сме ние в цялата тази картина. Много е важно да се взема знание от хора, които го имат и то е на достъпен език. От гледна точка на това, че информацията днес е в огромни количества от много източници и ние чисто човешки нямаме времето да проверим всеки един от тях. Тя много често минава като шум, като една халюцинация и ние сами си избираме кое да го предадем нататък, когато някой любопитен срещу нас ни попита нещо и кое да запазим за себе си."
Тя отбеляза, че е много изкушаващо да очакваме, че с напредъка на технологиите те са безгрешни и съвършени. Истината е, че тези алгоритми са обучени на базата на това, което вече е в интернет, а негови създатели сме ние. AI е в помощ на тези, които са готови да работят с него и трябва да запазим критичното си мислене.
Кереков посочи, че когато работим с тези платформи се изкушаваме да им придаваме човешки качества. И допълни:
"Ако се съсредоточим ние ще видим колко е изобретателен AI. Той е изработил нещо, което чисто лингвистично и като структура изглежда абсолютно правилно, достоверно и дори в много случаи звучи много убедително. Това всъщност е големият риск. Защото ако изкуственият интелект е страхотна технология хората, които я използват трябва да имат винаги едно наум. Това до голяма степен ще представлява едно предизвикателство за начина, по който хората консумират комуникация."
Един от лекторите на събитието е Роберто Трота, който ще разкаже как звездите са повлияли на развитието на човечеството и са го напътствали по разнообразни и неподозирани начини. Пътешествието ще започне още от праисторическо време, за да разберем бъдещото и ролята на изкуствения интелект в астрономията и в изучаването на звездното небе. Ще бъде разгледан и един по-мрачен сценарий на светлинно замърсяване и екологична криза.
Относно фалшивите новини Георгиева каза, че в последните години все повече технологични компании мислят решения в тази посока. Георгиева ще участва във форума с тема за борбата с фалшивите новини. Тя отбеляза, че решенията срещу дезинформацията се увеличават и стават все по-ефективни. По време на събитието ще бъде представена интерактивна изложба, на която хората ще могат сами да взаимодействат с различни видове теми и да видят как те могат да се променят в двете посоки - от една страна да бъдат достоверни, и от друга страна да се изопачат до ниво да граничат с конспирация.
"Най-голямото предизвикателство пред медиите е как да представяме опроверженията на тези твърдения по нов начин и изкуственият интелект ни дава различни инструменти как да го правим", посочи Георгиева.
Друга интересна тема, която ще бъде обсъдена е тази за Океана, като неин лектор ще бъде морският биолог Луиз Алкок. Изследването на морските дълбини и намирайки живот дори в Марианската падина, това дава надежда на човечеството, че би могло да потърси живот и на друга планета.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
В градинката "Кристал" от 10:00 ч.ще бъде открита изложбата "3 секунди вечна преднина" , посветена на живота и постиженията на Васил Радев (1961-2025) – световен шампион по академично гребане, осми на Олимпийските игри в Сеул (1988), многократен балкански шампион и победител в едни от най-престижните международни регати, включително..
Във връзка с високите температури до 25 юли включително Столичната община организира раздаване на минерална вода за гражданите. Пунктовете за раздаване са три: на площад „Св. Неделя", до НДК (пилони) и в подлеза на Софийски университет "Св. Климент Охридски". Началото е от 12:30 до изчерпване на количествата. Дейностите са..
Днес преди обяд ще бъде слънчево. В следобедните часове атмосферата ще се лабилизира. Ще има развитие на купеста и купесто-дъждовна облачност и на места, главно в западните и централни райони, ще превали краткотраен дъжд с гръмотевици. В Северна България временно ще проникне относително хладен въздух. Вятърът ще се ориентира от изток-североизток и ще..
Извършва се текущ ремонт на участък от активната лента и автобусната спирка от пътното платно на бул. "Евлоги и Христо Георгиеви" от бул. "Драган Цанков" до повдигнатата пътека при входа на Националния стадион "Васил Левски", съобщиха от Столичната община след публикация на БНР-Радио София . Ремонтът се изпълнява във връзка с влошеното..
Асоциацията на производителите на безалкохолни напитки (АПБНБ) в България е готова да участва в изграждането на депозитна система у нас. В принципите на функционирането ѝ трябва да залегне финансовата мотивация за потребителите, разясни днес Жана Величкова, изпълнителен директор АПБНБ . Някои вериги магазини вече са предприели стъпки към това...
За пореден път общински съветници от „Продължаваме промяната - Демократична България“ настояха за обявяването на конкурси за ръководства на четирите транспортни дружества в София. Според тях докладите, които се разглеждат от Столичния общински съвет, включително и на предстоящото заседание, отразяват сериозните проблеми в обществения транспорт...
Да бъдат предприети спешни мерки, свързани с укрепване на активирано старо свлачище в бившия рудник в кв.”Кремиковци“, настояват кметът на едноименния район Лилия Донкова и зам.-кметът по екология Надежда Бобчева. Те настояват в доклад, който предстои да бъде гледан на предстоящата сесия на Столичния общински съвет в четвъртък, да се подпише..