Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Човекът и връзката му с природата са фокус в нова кампания на WWF

"Подари природа. За нашето бъдеще"

Снимка: БГНЕС

Човекът и неговата връзка с природата са фокус в стартиралата кампания на WWF „Подари природа. За нашето бъдеще“. Инициативата ще разкаже истории от работата на природозащитната организация, които показват как човекът излага на риск собственото си бъдеще, унищожавайки природата около себе си.

От WWF коментират, че страната ни страда от все по-горещи вълни през летните месеци, през последните няколко години. Свидетели сме на невиждани наводнения, а зимите са почти без сняг. Вече има райони в България, които са застрашени от недостиг на вода. В резултат на климатичните промени, храната на дивите животни намалява.

Целта на „Подари природа. За нашето бъдеще“ е да насочи вниманието към това, че все още има надежда ситуацията с климатичните промени да бъде овладяна.

Пред Радио София координаторът на кампанията Калина Бояджиева сподели, че само ние, хората, определяме какво се случва в света около нас.

„Природата, климатичните промени, това, което се случва с биоразнообразието, зависи от нас. В момента сме свидетели на сериозни катаклизми, които се случват. Поставяме в опасност равновесието, което поддържа живота и здравето на нашата планета. Но така както действията ни могат да носят негативно въздействие, така могат да носят и положително“, каза Калина Бояджиева.

Тя добави, че целите на кампанията са дългосрочни, тъй като е необходима именно дългосрочна промяна.

„Човечеството в момента живее така все едно имаме ресурсите на повече от една планета. Затова имаме нужда от спешни действия, така че да тръгне промяна, която дългосрочно да се развива и да осигури едно по-добро бъдеще за нас“, уточни Калина Бояджиева.

Данните сочат, че над 138 000 души в Европейския съюз са загубили живота си заради природни бедствия и климатични аномалии в периода между 1980 и 2020 г. Зад всички природни катаклизми стои именно човекът.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Полина Начева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пирдоп е малък град, богат на личности

Днес предаването гостува на община Пирдоп, където от днес се провеждат „Влайкови дни“.  Дългогодишна традицияе през месец май в Пирдоп да се организират културните празници на града.  Богатата културна програма ще бъде представена от 11 до 24 май. Тази година Влайковите дни ще бъдат белязани от 160-ата годишнина от рождението на Тодор Влайков..

публикувано на 11.05.25 в 10:19
Стефан Спасов

Софийски разкази - Стефан Спасов за “Забравената цивилизация“

Културното наследство между 1944 и 1989 е обект на страницата на  Стефан Спасов " Забравената цивилизация ": "Избрах втората половина на 20 век, защото не се обръща много внимание към нея. Началото ми бе любителско, само снимах и публикувах. Постепенно това се разви сериозно, опитах се да се свързвам с авторите на произведения, на архитекти на..

публикувано на 10.05.25 в 16:00
Йерусалим днес

Историята оживява - Хаджиите от Банско, част първа

Разговорът е с изследователите и генеалози Светлана Дяконова - Арсен - потомка на голям род от Банско и секретар на Българската генеалогична федерация “Родознание” и Ивелин Любенов - индивидуален член на Българската генеалогична федерация ‘Родознание”: "В научната статия на израелските учени Майкъл Чернин и Шай Халеви от Израелската служба за..

публикувано на 10.05.25 в 15:00
Мария Сутич

Адресите на любовта – Мария Сутич, жена-войн от Хвърковатата чета

Въпреки, че паметта ѝ е почетена с паметници в Белово и родния ѝ Пазарджик, днес малцина знаят името на Мария Сутич – единствената жена в Хвърковатата чета на Георги Бенковски, станала поборничка от любов. Тя и съпругът ѝ, далматинецът Иван Сутич, служител на Барон-Хиршовата железница са младоженци, но когато той решава да се присъедини към..

публикувано на 10.05.25 в 14:00
Мария Бакалова и Елена Телбис

Силата да продължим след смъртта

„Това, което остава“ на Димитрис Георгиев тръгва с гала премиера: "Вдъхнови ме нещо много трагично. В съзнанието ми остана конкретната песен, която вървеше по времето на катастрофата, в която загина баща ми, аз също бях там. В началото това бе първа сцена, проследяваме последствията от един трагичен инцидент. Беше неизбежно да надградим сценария, той..

публикувано на 10.05.25 в 11:23
Наско Стаменов

Въпросът е "колко", не толкова "какво"

Вкус: наука за храненето – събитие от Ratio. Какво означава „вкус“? Как го възприемаме, как се променя и какво влияние има той върху начина, по който се храним? Гост – Наско Стаменов, учител в НПГМ, част от "Корпус за бързо гърмене": "Когато човек види, че нещо се случва, нормално е да се запита защо се случва така. Имаме невронна връзка,..

публикувано на 10.05.25 в 10:51
Албена Попова и Северина Митева

Всички гледни точки в среда на доверие

Какво е фасилитиране и как да го правим успешно. На тази тема ще говори Давид Бийота - създател на метода на компаса. За всички, които се интересуват от динамиката в група и искат да водят, обучават и управляват групи от хора. Албена Попова, Сашка Витанова и Северина Митева ни говорят за фасилитирането: "Думата не намери подходящ еквивалент на..

публикувано на 10.05.25 в 09:54