От WWF коментират, че страната ни страда от все по-горещи вълни през летните месеци, през последните няколко години. Свидетели сме на невиждани наводнения, а зимите са почти без сняг. Вече има райони в България, които са застрашени от недостиг на вода. В резултат на климатичните промени, храната на дивите животни намалява.
Целта на „Подари природа. За нашето бъдеще“ е да насочи вниманието към това, че все още има надежда ситуацията с климатичните промени да бъде овладяна.
Пред Радио София координаторът на кампанията Калина Бояджиева сподели, че само ние, хората, определяме какво се случва в света около нас.
„Природата, климатичните промени, това, което се случва с биоразнообразието, зависи от нас. В момента сме свидетели на сериозни катаклизми, които се случват. Поставяме в опасност равновесието, което поддържа живота и здравето на нашата планета. Но така както действията ни могат да носят негативно въздействие, така могат да носят и положително“, каза Калина Бояджиева.
Тя добави, че целите на кампанията са дългосрочни, тъй като е необходима именно дългосрочна промяна.
„Човечеството в момента живее така все едно имаме ресурсите на повече от една планета. Затова имаме нужда от спешни действия, така че да тръгне промяна, която дългосрочно да се развива и да осигури едно по-добро бъдеще за нас“, уточни Калина Бояджиева.
Данните сочат, че над 138 000 души в Европейския съюз са загубили живота си заради природни бедствия и климатични аномалии в периода между 1980 и 2020 г. Зад всички природни катаклизми стои именно човекът.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Днес предаването гостува на община Пирдоп, където от днес се провеждат „Влайкови дни“. Дългогодишна традицияе през месец май в Пирдоп да се организират културните празници на града. Богатата културна програма ще бъде представена от 11 до 24 май. Тази година Влайковите дни ще бъдат белязани от 160-ата годишнина от рождението на Тодор Влайков..
Културното наследство между 1944 и 1989 е обект на страницата на Стефан Спасов " Забравената цивилизация ": "Избрах втората половина на 20 век, защото не се обръща много внимание към нея. Началото ми бе любителско, само снимах и публикувах. Постепенно това се разви сериозно, опитах се да се свързвам с авторите на произведения, на архитекти на..
Разговорът е с изследователите и генеалози Светлана Дяконова - Арсен - потомка на голям род от Банско и секретар на Българската генеалогична федерация “Родознание” и Ивелин Любенов - индивидуален член на Българската генеалогична федерация ‘Родознание”: "В научната статия на израелските учени Майкъл Чернин и Шай Халеви от Израелската служба за..
Въпреки, че паметта ѝ е почетена с паметници в Белово и родния ѝ Пазарджик, днес малцина знаят името на Мария Сутич – единствената жена в Хвърковатата чета на Георги Бенковски, станала поборничка от любов. Тя и съпругът ѝ, далматинецът Иван Сутич, служител на Барон-Хиршовата железница са младоженци, но когато той решава да се присъедини към..
„Това, което остава“ на Димитрис Георгиев тръгва с гала премиера: "Вдъхнови ме нещо много трагично. В съзнанието ми остана конкретната песен, която вървеше по времето на катастрофата, в която загина баща ми, аз също бях там. В началото това бе първа сцена, проследяваме последствията от един трагичен инцидент. Беше неизбежно да надградим сценария, той..
Вкус: наука за храненето – събитие от Ratio. Какво означава „вкус“? Как го възприемаме, как се променя и какво влияние има той върху начина, по който се храним? Гост – Наско Стаменов, учител в НПГМ, част от "Корпус за бързо гърмене": "Когато човек види, че нещо се случва, нормално е да се запита защо се случва така. Имаме невронна връзка,..
Какво е фасилитиране и как да го правим успешно. На тази тема ще говори Давид Бийота - създател на метода на компаса. За всички, които се интересуват от динамиката в група и искат да водят, обучават и управляват групи от хора. Албена Попова, Сашка Витанова и Северина Митева ни говорят за фасилитирането: "Думата не намери подходящ еквивалент на..