Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Опазването на културното наследство ще бъде тема на форум в столицата

Снимка: Радио София

От 30.11 до 1.12.23 във Френския културен институт, Фондация "Проект Бузлуджа" организира "Форум за културно наследство: управление и интерпретация", посветен на предизвикателствата пред опазването на недвижимото културно наследство в България, търсейки добри практики и възможните им приложения. Подробности разказа арх. Дора Иванова, организатор на форума.

"Тази година форумът е насочен към културното наследство на България. Отправна точка отново е паметникът "Бузлуджа", защото беше проведен проект за обезопасяването на сградата, за да може тя да бъде отворена за посетители, но тя все още не е отворена. Причината за това е, че липсват работещи модели за управление на такъв тип обекти. Това е проблем генерално за сферата на паметниците и културните ценности. Ние искаме да поставим този въпрос по-широко, а именно как се управлява културното наследство у нас и какви добри практики можем да приложим в България", сподели арх. Иванова.


По думите й в България има 40 хиляди обекта на недвижимото културно наследство, като много малка част от тях са проучени и са дадени насоки как да бъдат опазени. Много от тези обекти не съществуват, защото са изгубени, тъй като няма човешки капацитет и структура, която да се грижи за цялото това огромно културно наследство. Ролята за съхранението на паметниците е на Националния институт за опазване на недвижимото и културно наследство, в който работят 57 човека.

"Този институт се намира в София на едно място и няма в страната различни звена, които да се грижат за отделните обекти и да носят отговорност. Централизираният модел е, че всички решения за всеки един от тези  обекти преминават през директно одобрение на министъра на културата с подпис на министъра на културата. Това е изключително тежка процедура. Това означава, че всяка една промяна, всяка една табела на един от тези 40 хиляди обекта трябва да мине през съгласуване с министъра на културата и неговия подпис. Така проектите се бавят и за съжаление се стига до това, че в България на културното наследство се гледа като на проблем, а не като на ценност", отбеляза Арх. Иванова.

Тя посочи, че целта на форума е да бъдат събрани експертите и всички заедно да се обединят около възможности за решаване, или поне дискусия в тази посока. Освен това много международни лектори ще покажат добри практики от чужбина. В дискусиите ще може да се включи и публиката.

"Ние не пазим културното наследство заради самия бетон и самия обект, а заради това как то носи ценност и история за хората", допълни тя. Всеки може да се регистрира за форума на страницата на "Проект "Бузлуджа".

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Майка: Таксата за частна детска градина ще се вдигне заедно с компенсацията

Компенсации за неприетите в общинска ясла или градина деца на възраст от 2 до 7 години се получават с месеци закъснение, оплакват се родители. Министерството на образованието пуска за обществено обсъждане идеята за увеличаване на компенсациите. В столичния район "Възраждане" репортерът Ана Попова разговаря с майка на 3-годишно дете, която не..

публикувано на 01.04.25 в 10:41

Сиво и дъждовно, температурите в София ще са между 7° и 11°

Ще преобладава облачно , на места в равнините и мъгливо време. С временни прекъсвания на много места в страната ще продължи да вали дъжд , като най-слаби ще бъдат валежите по поречието на Дунав и в Североизточна България, главно там ще има и по-значителни разкъсвания на облачността. Ще духа слаб, в Дунавската равнина и източните райони - умерен..

публикувано на 01.04.25 в 07:15

"Форум", 31.03.25: Главният архитект да е безкомпромисен към незаконното строителство, но и към законното

Новата седмица започва с нови коментатори във "Форум". До петък новините и тенденциите в обществото ще анализират Иван Господинов - председател на УС на сдружение "Образование без раници", и Стоил Цицелков – социален и културен антрополог, от "Обединение Честни избори" (ОЧИ). Основните теми, на които се спря тяхното внимание, бяха: Конкурсът..

публикувано на 31.03.25 в 18:45
Фрагмент от творба на Иван Кънчев

"Кръгът. Човече, къде си?" - пита с керамиката си Иван Кънчев в изложба

Изложбата на Иван Кънчев  "Кръгът. Човече, къде си?" в галерия "Българи" дава повод на своите посетители да се замислят и потопят в света на твореца. Повече в предаването “Радиокафе“ разказа кураторът, проф. Аксиния Джурова. “Иван Кънчев в последните години се извиси много над българската сцена и завоюва много награди по света в..

публикувано на 31.03.25 в 17:26
За огромния интерес говори и препълнената зала

Как се влиза в Академията на МВР?

Академията на Министерството на вътрешните работи днес отвори врати за всички, които искаха да разберат как протича един учебен ден във висшето училище, да видят демонстрации, да научат повече за образованието и подготовката във факултет "Полиция" . Програмата включваше информативна лекция с участието на преподаватели, които разясниха..

публикувано на 31.03.25 в 16:50

За студентите по медицина е нужен "морков", а не "тояга" за работа у нас

Част от държавно-финансирания прием по медицина да се обвърже със сключването на договор за задължителна реализация в лечебно заведение в страната, предвижда проект за промяна в правителствено постановление на министъра на образованието Красимир Вълчев, публикуван за обществено обсъждане. Целта е да се гарантира, че държавата заплаща..

публикувано на 31.03.25 в 15:55

Изкуството като двигател за развитие и опазване на градските пространства

"Градоскоп" е колаборация на различни експерти , фокусирани върху градската среда и нейното преобразуване - накратко - двигател за градско преобразуване, съставен от различни специалисти с различен фокус и различна експертиза. В екипа на "Градоскоп" Ина Вълканова е архитект и урбанист, Павел Янчев, също урбанист, Анета Василева, която се..

публикувано на 31.03.25 в 15:21