Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Избор на ефективно отопление: варианти и сравнение

Как ще е най-изгодно да се отопляваме пред тази зима - климатик, централно парно от Топлофикация, твърдо гориво, или газ? Бойлерите и пералните машини са уредите, които изразходват най-много електроенергия. Как да ги използваме най-ефективно и най-икономично? Какви са останалите правила за използване на малки електроуреди, с цел минимален разход на енергия? Подробности по темата разказа Богомил Николов от "Активни потребители".

"Обикновено сградите се проектират за определен тип отопление и не е възможно всеки сезон да си избираме различен вид отопление. Ако една сграда е проектирана да се отоплява с парно, това е нейният начин. Ако друга сграда е газифицирана, то тя се отоплява с газ. Възможност за гъвкавост има в рамките на отопление с електроенергия, защото в последните години стана все по-ясно, че използването на климатик, а напоследък и термопомпа е в пъти по-евтино, отколкото използването на стандартен електроуред", поясни той.

Освен това отбеляза, че вече има приети европейски разпоредби, според които до 2030 година новото строителство трябва така да е проектирано, че да не се предвижда отопление. Тоест, да е базирано на стандарта на така наречената "пасивна къща" и това ще стане масова практика. По думите му в най-нестабилно положение по време на кризи са хората, които се отопляват на твърдо гориво.

"Видяхме миналата година покрай войната какво стана: цените започнаха рязко да се изменят и то точно за тези източници за отопление, тъй като те не са регулирани, на свободен пазар са. В един момент пелетите не просто станаха скъпи, а изчезнаха, нямаше ги. Цените на дървата също бяха много високи така, че въпреки, че сега има нормализация човек никога не знае", каза Николов.


Относно пестенето на енергия той сподели, че най-голямата грешка се прави при проветряването. Прозорецът не трябва да бъде леко открехнат, а да се отвори широко за кратко време. Термостатът на бойлера също не трябва да бъде държан на максимална мощност, защото така се подгрява много вода, която после не се използва. Същото важи и за пералнята, като в повечето случаи програмите, които са на 90 градуса не са необходими.

"Тези, които имат камини, но не ги използват често е много важно да знаят, че коминът всъщност е един огромен енергиен вампир, който може да отнеме цялата топлина от дома и затова е много важно този комин да бъде затварян. Там, където няма клапи и приспособления е напълно възможно да напълним с парцали една найлонова торбичка и да запушим комина. По този начин ще си спестим огромни средства за отопление. Много малко хора знаят, че хладилникът не трябва да се опира плътно към стената, защото това нарушава циркулацията на въздуха и на него му трябва повече електроенергия за да си свърши работата. Същото важи и ако е натрупал много лед. Още един трик да кажа за каната за топла вода. Масово хората обичат да я напълнят догоре и след това да я включат да я нагреят, като след това си правят просто една чаша чай. Не е ли по-разумно обратното - да напълним една чаша вода, която да излеем в каната и след това да загреем само толкова, колкото ще ни трябва", посъветва Николов.

А с какво ще се отопляват гражданите тази зима чуйте в анкетата на репортера на Радио София Ана Попова:  

Подробности можете да чуете в звуковия файл.
По публикацията работи: Никола Стоянов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Агенция "Митници" със съвети как да получим без затруднения пратките си за празниците

Пратките, които идват от чужбина се движат на два потока и разпределението им зависи от доставчиците, обясни за Радио София Станислава Владимирова - държавен инспектор в Агенция "Митници". За едните е необходимо митническо оформяне, за да стигнат до получателя, а вторият вид пристигат директно към потребителите, тъй като вече са освободени на..

публикувано на 22.11.24 в 09:34

Южен вятър вдига градусите в София до около 16°, вечерта - застудява

Днес вятърът от юг ще се усили и ще бъде умерен и силен, в Предбалкана и в близост до северните склонове на планините от Южна България - бурен. Облачността ще бъде разкъсана, значителна над западните райони, но след обяд от северозапад бързо ще започне да се увеличава, съобщиха от НИМХ. Максималните температури ще бъдат в много широки граници – от 6°-7° в..

публикувано на 22.11.24 в 07:35

"Форум", 21.11.24: Какво ще получим, ако доживеем до пенсия?

Днес коментаторите във "Форум" адв. Николай Хаджигенов и Светлин Желев отново обсъждаха актуални теми от деня, както и такива, които вълнуват хората от доста време: Технологиите: Защо автономните автомобили още няма зелена светлина в България и Европа? Идеи за организацията на движение в Столичната община – паркиране, зони, привилегии...

публикувано на 21.11.24 в 18:50

Детето показва своите емоции още в утробата на майката

"Разговор с психолог. Разбиране и преработка на детските емоции" - е акцентът на организираната тематична среща от Фондация "За нашите деца", която ще се проведе на 22 ноември с родители на деца от 0 до 7 години. Детето показва своите емоции още в утробата на майката, без да има представа и да осъзнава какви са те, това разказа в..

публикувано на 21.11.24 в 17:02

Можем ли да променим механизмите на остаряването и да го забавим?

Макар днес да живеем значително по-дълго от нашите предци, основните причини за смъртност остават все същите социално-значими заболявания - сърдечно-съдови, невродегенеративни и метаболитни нарушения. “Когато говорим за анализ на един сложен процес, какъвто е биологичното остаряване, на клетките, тъканите, органите на човешкото тяло и на всички..

публикувано на 21.11.24 в 16:55
Доц. д.р Росица Вачева говори за опасността от прекомерната употреба на антибиотици

В България се извършва непрекъснат надзор на антибиотичната резистентност

Отбелязваме Световната седмица за повишаване осведомеността за правилната употреба на антибиотици. През тази година темата е: “Антимикробната резистентност е невидима, аз не съм“ и има за цел да повиши осведомеността за въздействието на антимикробната резистентност върху живота на хората, като поставя пациентите в центъра на дискусията. Прекомерната и..

публикувано на 21.11.24 в 16:40

Международна конференция отбеляза 20 години БФЖ и отчете постигнатите резултати

Българският фонд за жените отбелазва своите 20 години, 20 години подкрепа за правата на жените в България. Фондът е основан през 2004година от Станимира Хаджичитова и нейни съмишленички. Международната конференция  “Феминизмът е за всички“ събра на 14 ноември представители на организации, подкрепени от Българския фонд за жените (БФЖ),..

публикувано на 21.11.24 в 15:30