Най-старата астрономическа обсерватория в нашата страна - тази на СУ „Св. Климент Охридски“ в Борисовата градина е в по-лошо състояние, отколкото преди започналия след дълги настоявания и спънки ремонт. От екипа на катедра „Астрономия“ при Физическия факултет на университета е изпратено Отворено писмо до Министерския съвет и отделни министерства, до Националния институт за недвижимо културно наследство, Столичната община и др. относно "пълната разруха в Обсерваторията, вследствие на действия или бездействия на изпълнителя, ангажиран с ремонтни, консервационни и реставрационни дейности по сградите", и то по силата на договор, сключен по обществена поръчка.
„Мечтаехме за ремонт и реставрация, но сега – като виждаме какъв е резултатът, съжаляваме. По договор проектът трябваше да се изготви за 45 дни, а отне 2 години, и то след намеса на министърът на културата. Работата трябваше да започне през март, но до средата на май ремонтът така и не стартира“, обясни пред БНР-Радио София доц. д-р Евгени Овчаров, ръководител на Астрономическата обсерватория.
По думите му, след това валежите бяха оправдание за спиране на работата до края на август. Имало е наводнения и други поражения, изгоряло е осветлението. Покривът така и не е завършен.
Снимка: БГНЕС
„От фирмата изпълнител отговарят на запитванията, но няма как да им вярваме. След ден-два всичко тръгва постарому“, допълни доц. Овчаров.
От 2017 г. досега са изготвени поредица от доклади за състоянието и промяната на сградите на обсерваторията.
След отвореното писмо, е имало силни реакции от страна на медии и организации.
„В миналия петък трябваше да има среща на всички заинтересувани страни, но представител на Софийския университет не можа да дойде. От фирмата изпълнител се дадоха поредните обещания, но до момента нищо не се е изпълнило. Днес на обекта е дошла нова бригада с нов ръководител“ каза още ръководителят на Астрономическата обсерватория.
Според него основните неща по укрепване остават, но след пораженията проектът трябва да се промени, и то за сметка на изпълнителя.
„Ежедневно ще правим публично достояние на това, което занапред ще се случва или няма да се случва в Обсерваторията“, зарече се доц. Евгени Овчаров.
С него разговаря Данаил Конов.
Чуйте.
Снимка: БГНЕС
Невена Николова и Данаил Конов са имена от екипа на радио София - той идва от Враца в София в 2015, тя идва от радио Шумен. Още за техния път към и в радиото - в звуковия файл: Може ли по обява да намериш призвание и има ли значение какво казват родителите? Кои са най-сладките позиции, каква е разликата между новинар и водещ, както и репортер -..
Гостува ни актрисата Маргарита Костова. Надежда Герова разговаря с нея относно призванието актьор и всичко, което заобикаля един човек на изкуството. За работата на актрисата в куклени и драматични постановки и как предава занията си на деца и младежи нека чуем повече сега.
Какви са предизвикателствата пред младите хора в България? Каква е ролята на активните граждани за преодоляване на разделението в обществото? По темата ни гостува Мирослав Цеков, председател на Форум гражданско участие: "Отвореното ни писмо до НС бе провокирано от насочени срещу НПО призиви от политически сили в НС. Това е откровена заплаха и опит..
Албена Димитрова от Американския Университет в Благоевград представя състезанието по социално предприемачество "Станция Иновация": "Аз съм втори семестър в първи курс, следвам два бакалавъра. Клубът ни за по-добро общество организира благотворителни базари и в "Станция Иновация" парите също ще отидат при лица в неравностойно положение. То се..
В месеца на любовта търсим формулата за здрава връзка в примерите около нас. Книгите събират ли хората? Събеседници: Темз Арабаджиева и Антон Биров: "Вчера вечерта много исках да затворя вратата и да си чета книга. Любовта не е един конкретен ден. Нямам нищо против празника, стига малките прояви на любов да не са само един ден. Същото е с..
Как интересът на децата към книгите оформя читателските нагласи в бъдеще и какво има и трябва да има в списъка с книги до 12 клас? Събеседникът ни Борис Илиев е учител по български език и литература в Националната природоматематическа гимназия (НПМГ) „Акад. Любомир Чакалов“, която завършва като ученик: "Моите ученици много обичат да четат, но..
Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..