С нарастването на употребата на електрически скутери, безопасността на пътя при управление на тези превозни средства става особено актуална. Данните от МВР показват, че броят на пътните инциденти с електрически скутери се увеличава значително. През май 2022 година само в шестте най-големи града на страната има 74 такива произшествия, докато през 2021 година те бяха 25, през 2020 година - 13, а през 2019 година - 3. През 2018 година не бяха регистрирани инциденти с електрически скутери.
В отговор на този растящ проблем, Асоциацията на българските застрахователи (АБЗ), съвместно с "Национална полиция" - МВР и Гаранционния фонд (ГФ), стартира информационната кампания "Безопасно на пътя с електрически скутер". Гост в предаването беше Максим Колев, председател на управителния съвет на Асоциацията и изпълнителен директор. Той подчерта важността на добрата видимост на участниците в движението, спазването на правилата за движение и пътната сигнализация. Той сподели и част от препоръките за безопасност, като даване на сигнализация при завиване и избягване на сляпата зона на шофьорите.
Относно законовата уредба и застрахователните продукти за електрически скутери, Колев поясни, че в момента на пазара няма такива продукти, предлагани от застрахователи, които да покриват отговорността на водачите на тези превозни средства.
Другата важна тема, разгледана в предаването, бе състоянието на велоинфраструктурата в столицата. Иво Делин, председател на "Велоеволюция", неправителствената организация, която се бори за подобряване на велосипедните условия и култура в града, даде своята оценка.
В предаването Делин заяви, че голяма част от наличните велотрасета са по „стар стандарт, който е доста по-тесен и не са поддържани“. Този стандарт не покрива почти никакви мерки за безопасност на велосипедистите, което представлява риск за тях. Той акцентира върху важността на безопасна велоинфраструктура и поддържане на съществуващите велоалеи.
Иво Делин предложи няколко важни инициативи за подобрение на ситуацията. Той изрази необходимостта от свързване на съществуващите велоалеи, ревизия на опасните участъци и възстановяване на работната група по "Пътна безопасност" към Столична община. Според него, активното участие на общността на велосипедистите в решенията е от съществено значение за успешното подобрение на велоинфраструктурата.
В заключение предаването "Хоризонт до обед" засегна две критични теми, засягащи живота в българските градове - безопасността на движение с електрически скутери и състоянието на велоинфраструктурата. С нарастването на употребата на електрически скутери, безопасността на пътя става все по-важен въпрос, който изисква незабавни мерки за адресиране и информираност на гражданите. Важно е гражданите да се съобразяват с правилата за движение, да бъдат видими и внимателни на пътя, за да намалят броя на инцидентите.
Относно велоинфраструктурата се подчерта, че е необходимо да се инвестира в поддържане и подобрение на велотрасетата в градовете. Усилията на организации като "Велоеволюция" и активното участие на велосипедистите са от съществено значение за създаването на по-безопасни и удобни условия за движение с велосипеди.
Обсъждането на тези теми и вниманието към тях от страна на обществото и органите са от съществено значение за създаването на по-добри и по-устойчиви градове, в които гражданите могат да се движат по-безопасно и комфортно.
Чуйте разговорите в звуковите файлове.Гости тази седмица в предаването "Форум" са Гергана Костадинова – пиар, директор на агенция "Right Direction” и Димитър Кръчмаров – продуцент, сценарист, част от екипа на спортната страница „Топка е“, които заедно с водещия Лъчезар Христов обсъдиха следните теми: Обществени нагласи около стоте дни на кабинета; Гласуват ли българите и има ли за..
В предаването “Добър вечер, София“ гостува певицата и вокален педагог Венелина Бонева, с която разговаряхме за следването и в Музикалната академия, за настоящите и бъдещи соло и групови музикални проекти. В момента тя е част от групата “The Blues Bakers” . “Освен с талант, всичко е свързано и с работа. От близо три години преподавам на..
Благотворителен турнир “Футбол за невидимите деца” набира средства за спортно-социалната програма на фондация „Конкордия - България“. Турнирът ще се проведе тази година за четвърти път. “Това е нашият благотворителен турнир за отбори от различни компании, които се състезават един срещу друг в името на каузата да подкрепят нашата спортна програма...
Тази година Световният ден за борба с астмата ще бъде отбелязан на 6-и май. По този повод водещи специалисти у нас насочват вниманието към грижата за пациентите с тежка астма - прогресиращо, хронично заболяване, което може да бъде животозастрашаващо. Тежестта на заболяването е значителна както за пациентите, чието качество на живот е нарушено, така..
След няколко научно-популярни книги Ирена Григорова написа и издаде роман. Определят "Последното предсказание" като българско фентъзи, но ако се съди по отзивите – или жанрът е много харесван, или книгата е написана увлекателно. Ирена Григорова е журналистка и работи в БНТ, но толкова обича книгите – а очевидно не само като..
Управляващите задължават пет ведомства да напишат пътна карта за нов пенсионен модел, което трябва да доведе до оздравяване и предвидимост в пенсионната система. “Надявам се, че това няма да е мащабна реформа на пенсионната система, а ще бъде усъвършенстване на пенсионната система, така че да отговаря на съвременните предизвикателства. През 2024..
Пред опасността да не се състои, извънредното заседание на Столичния общински съвет за промяна в състава на Съвета на директорите на “Метрополитен“ и обявяване на публичен подбор за избор на нови членове, все пак се проведе днес. След продължили няколко часови дискусии, общинските съветници в крайна сметка не приеха доклада за това и така потвърдиха..