Ще има ли повишение на данък сгради и такса смет и какво предвиждат промените в Закона за местните данъци и такси?
Предложение за промени в Закона за местни данъци и такси предвижда данъкът върху имотите да е обвързан с пазарните им цени, а данъчните оценки на жилищата да могат да се актуализират на всеки две години. Предложението е на правителството и Националното сдружение на общините в Република България и е одобрено на заседание на Кабинета. Предстои обсъждане в Народното събрание. Какви са икономическите аргументи за това предложение и какви ще са ефектите ако то бъде прието? Подробности разказаха доц. Ивайло Симеонов, член на Управителния съвет на НСОРБ и кмет на Елин Пелин и икономистът Адриан Николов от Института за пазарна икономика (ИПИ).
"Има различни икономически аргументи, но по-важно е да започнем по-отдалеч, а именно по отношение на това защо се направи това предложение. Има много населени места, в които има изключително голяма несправедливост и то именно по декларираната стойност на сградата. Много често се получава в две съседни къщи, които са горе-долу приблизителни като разгъната застроена площ да плащат 10 и повече пъти различия в данъците, които имат за сградите, което е изключително несправедлвио. Тук не говорим само за увеличение, защото много често чувам популистки изказвания от гледна точка на това "ето, вдигат се данъците", а пък никой не поставя въпроса, че много дълги години имаше една такава крайна несправедливост, която вече е време да бъде регламентирана. Да не говорим, че има села, в които данъците, които събираме не стигат дори за покриване на уличното осветление", коментира доц. Симеонов.
Той отбеляза, че предложението цели не толкова вдигане на данъците, колкото да има справедливост, а и да няма много укрити доходи. Освен това каза:
"Това подобряване на качеството на живот, на инфраструктурата трябва да дойде отнякъде. И аз не искам да хитруваме, предпочитам варианта да има справедливост и да има прозрачност на данъците и тяхното разходване, отколкото да се залъгваме, че някой увеличава нещо, само защото иска да вземе повече средства."
Относно това, че омбудсманът Диана Ковачева е изпратила становище до шест парламентарни комисии, в които се противопоставя на предложените промени в закона, в което становище настоява да се направи анализ на социалния ефект особено върху уязвимите групи доц. Симеонов коментира:
"Тук не става въпрос за уязвими групи, а по-скоро става въпрос за това да я има тази справедливост при подхода за формиране на данъците. За тези уязвими групи трябва да се направят социални инструменти, с които те да бъдат стимулирани, подпомагани, или по някакъв начин обезщетени, ако виждаме, че има някаква несправедливост." И добави:
"Съгласен съм с абсолютно всички социални инструменти, които се правят с цел да подпомагат семейства, да подпомагат хора, които са в неравностойно положение, или по някакъв начин са изпаднали от социалния живот. В същото време съм много против популизма на някои партии, особено които са в опозиция, които се стремят да продължават да държат тази несправедливост в страната, която е направо вече крещяща."
Той изрази мнение, че за "такса смет" трябва да има разработен специфичен и много конкретен инструмент, с който хората, които генерират да плащат, а не както досега.
Коментар по темата направи и икономистът Адриан Николов. Той посочи, че въпросът за данъците и таксите е най-важната точка, тъй като тя засяга най-голям брой хора.
"Идеята, която е предложена е всъщност да се създаде механизъм, който регулярно да обновява тези оценки на база на реалните пазарни стойности. Това създава един много сериозен страх от повишение на данъците на хора, които с години и десетилетия са плащали много нисък данък на своите имоти, независимо, че живеят на много скъпи локации в големи градове. Но трябва да видим всъщност как ще изглежда във финалния си вариант този закон", сподели той.
Николов отбеляза, че не трябва да забравяме за способността на самите общини да варират в рамките на самия данък. По думите му основната цел е да се създадат повече финансови възможности на общините да провеждат собствени политики.
"Това, което не бива да пропускаме е сериозният риск от повишаване на несъбираемостта на данъците. Дори в момента, при настоящите доста по-ниски равнища много общини, особено по-малките имат сериозен проблем с това, да събират голяма част от данъците, които налагат и които трябва да налагат. Колкото по-нагоре вдигаме данъчната ставка и реалната стойност, която домакинствата трябва да плащат, толкова повече влизаме в риск те просто да се откажат да плащат изобщо. Това трябваше да бъде оценено много преди предлагането на промените", заяви Николов.
Относно двегодишния срок за актуализация на данъчната оценка той каза, че въпросът е дали чисто административно ще може да се случи този процес, тъй като ще трябва стотици хиляди жилища да претърпят обновление на оценката, като не е възможно да се избегнат грешки, които също ще трябва да бъдат коригирани. Това зависи изцяло от капацитета на администрацията, която ще го изпълнява и ще трябва да има механизъм за подаване на жалби от граждани, които смятат, че оценките на техните жилища са прекалено високи.
Какво е мнението на гражданите чуйте в анкетата на репортера на Радио София Златина Петкова:
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Разходката по ул. Георги С. Раковски започва от най-високото ѝ място, с паметника на Вазов и витошката морена, от която да гледа към любимата си планина. Наблизо е Палатата Св.София, дело на арх.Парашкеванов (1929). Там е пл.Николай Гяуров, кръстен по инициатива на Гена Димитрова, която също живее наблизо. Следва историята на Военния клуб - коя всъщност..
Веселина Узунова от ИИИ-БАН за Аспарух Лешников: "Басът на групата Роберт Биберти е завиждал и на Аспарух Лешников, и на евреите в групата. Омразата по онова време се е ширила, дори и между членовете на групата. Аспарух Лешников става плячка на Биберти. След 9 септември 1944 на Лешников не е разрешено да напусне България. Писмата му доказват..
Борис Руменов, чиито псевдоним Борю Зевзека е измислен от проф. Иван Шишманов, е легендарна фигура сред софийските интелектуалци и бохеми през първите десетилетия на ХХ век. Името му е нарицателно, и също както за проф. Александър Балабанов, за него се разказват комични и куриозни случки. Хуморът му е свеж, заразителен и незлоблив, автор е на 15..
Шри – Шри Рави Шанкар гостува отново в България – Константин Драгов и Сана Драгова: "Той е основателят на фондация "Изкуството да живееш", тя е в над 180 държави. Учителят ще има лекция с възможност за въпроси и отговори и най-вече, ще има медитация в залата (НДК - зала 1). Ще е като на концерт. Заедно ще преминем отвъд хаоса. Блаженството е..
Филмът „Гунди“ влиза в британската разпространителска мрежа – режисьорът Димитър Димитров с подробностите: "Много е важно, че филмът продължава като част от програмата на британските кина от веригата "Одеон". Тя е достъпна в сайта им и те са си направили сметка, че не само българи ще го гледат. Като студент там не съм си и мечтал, че някой ден мой..
Голямата маса: Градски дворове – Божидар Емануилов, зам.-кмет на "Оборище": "Има най-различни работилници за деца и възрастни в един от дворовете, гаражна разпродажба в друг, жива музика. Градските дворове е изчезваща среда, тези, които сме израснали в центъра ги помним. Те са мост между поколенията. Има и хора, които негодуват заради ограничения..
Уикенд с „ Мале-мале“ – второ издание на мини фестивала в Южния парк, гост по този повод ни е Петринел Денев: "Програмата ни е малка, първото издание бе изцяло за деца. Хуморът е подходящ и за възрастните. Предвидили сме и уъркшоп за улична клоунада - така и ние започнахме с "Мале-мале". Уличното изкуство дава свобода - да пробваш, да..