Чуждо тяло, чужда самоличност – проблемите на трансджендър хората в България: правни, институционални, социални парадокси пред хората, за които биологичния пол не съвпада със самовъзприятеието.
Случаят "Габриела", или защо една 32-годишна транс жена, опитен IT специалист, родител на 4-годишно дете обяви гладна стачка и вече трето денонощие мръзне болна пред Съдебната палата, след като съдът отказа да смени името й в личната й карта. Едва ли този казус е единствен. Има ли статистика колко са подобните случаи у нас, защо юридическата смяна на пола се оказва невъзможна и какво следва да се случи оттук нататък за да няма повече такива казуси - това са акценти в разговора в предаването "Ритъмът на столицата". По темата говориха Симеон Василев, активист за ЛГБТИ общността и основател на фондация GLAS и адв. Деница Любенова – юрист и защитник на човешки права. За самата Габриела бе трудно да участва в дискусията, тъй като бе арестувана.
Манифестирана причина за това е, че не може да се идентифицира - парадоксът, заради който е нейният протест. В разговора това потвърди и адв. Любенова.
"При невъзможност да предоставите 3 имена и ЕГН на органите на реда и не можете да представите лична карта, при невъзможност да бъдете идентифицирани с базата данни на населението, те могат да ви арестуват. Габриела води вече три години тази битка в съда, за да удостовери, да докаже, че тя всъщност е това, което е и човекът за когото се представя", посочи тя и допълни, че арестът всъщност е чиста провокация от страна на държавата.
Тя допълни, че заради едно тълкувателно решение на Общото събрание на Гражданската колегия на Върховния касационен съд от месец февруари т. г., съществува невъзможност транс хората в България да сменят своите имена и пол по документи.
Факт е, че обществото ни не се среща много често с подобни случаи и затова повечето от нас остават с впечатление, че транс-хората ги няма, но просто не се говори достатъчно много за тях. Рядкост са случаите, в които се стига до реална физическа смяна на пола. Но ето, че много хора се оказват в парадокса да се чувстват в чуждо тяло, с чужда самоличност.
ВКС срещу Европейския съд за правата на човека и делата заведени срещу страната ни.
На кого пречи смяната на пола и ще се огънат ли "българските ценности и традиционно семейство" под юридическия натиск на евроатлантическата идея за човешки права и лична свобода.
"Тази голяма общност на ЛГБТИ хората не само, че е най-малко представена, не само, че се страхуват да бъдат себе си, но и търпят изключително тежко ударите на закона", подчерта Симеон Василев.
Според него транс хората нямат достъп до десетки права, дори невъзможност да живеят пълноценен живот в страната ни и случаят "Габриела" е показателен за това.
"Години наред имаше дела, които минаваха успешно или не, но беше друга практиката на съда. Целта беше тази практика да се уеднакви, но за жалост в много грешна посока, която буквално забранява на едни хора да живеят в България", посочи Василев, подчертавайки, че в решението на съда за смяната на пола се цитират включително религиозни причини, свързани с морала и християнството.
"В една светска държава е крайно нелогично за мен да оправдаваме съществуването на някои хора с религията", заяви той. С ареста на Габриела някой е решил да покаже, че държавата е тази в която е властта и тя ще реши как да се справи с проблема", заяви адв. Любенова.
Трябва ли държавата да промени законодателството си, трябва ли да се помисли за прецизно законодателство, което да улеснява хората, които искат да сменят пола си, ако няма обществен консенсус по този въпрос?
"Не можем да търсим обществен консенсус, когато става въпрос за човешки права", категорична е адв. Любенова. Тя допълни още, че българската държава се опитва да лиши от човешки права една огромна група от хора, само заради тяхната джендър идентичност. Според проучване на фондация GLAS, тя представлява 4 % от населението на страната.
Още аспекти по темата как изглежда тя в рамките на политическото говорене от партиите, от които се очаква да се застъпват ясно, да лобират и осигуряват правата на транс-хората и защо в България това не се случва, чуйте в разговора на Антония Каменичка в звуковия файл.
Коментаторите в предаването "Форум" тази седмица са юристът Мими Шишкова и експертът от "Екипът на София" Жоро Пенчев. Част от темите, които коментираха те бяха: Излизането на "Спаси София" от управляващата коалиция в Столичния общински съвет - различни гледни точки; ЦСКА остана без метростанция, наименувана на отбора; Кадровата политика..
България е в сеизмична зона. София и околностите са в зона, която е с висока уязвимост от земетресения. Не може да се предвиди точната дата и час, когато земята ще се разтресе, но все пак има изразена периодичнос, казва инж. Георги Кордов – специалист в областта, във връзка с вчерашното земетресение в Истанбул. В Гърция и в Турция се готвят за..
Мария Брестничка, част от секретариата на Националната мрежа за децата, и автор на редица доклади и анализи свързани с политиките за децата и семействата, коментира идеята на МОН за задължителен предмет "Религия и добродетели" в учебната програма, както и за явлението "локални“ сред ученици с девиантно поведение. “Ние, от Националната мрежа..
Над 100 са участниците в дискусията, посветена на изучаването на добродетели и религии в българските училища в зала 6 на НДК. Тук са българският патриарх Даниил, главният мюфтия Мустафа Хаджи, депутати, учители, родители, изследователи и представители на гражданския сектор и неправителствени организации. Модератор на събитието е антропологът Харалан..
Стартират финалите на 25-те национални състезания по професии, които Министерството на образованието и науката организира всяка година през пролетта. Състезанията по професии са стимул за изява и подкрепа на най-добрите ученици. В организацията и провеждането им традиционно има представители на бизнеса и на висши училища , които под различна..
Педиатрите, които подадоха молби за напускане в началото на месеца, заради ниски възнаграждения, ще продължат работа в детското отделение на Пета многопрофилна болница за активно лечение. Това стана ясно от брифинг на зам.-кмета по финанси и здравеопазване на Столичната община Иван Василев . Той каза, че петимата лекари са оттеглили молбите си за..
Заплатите на актьорите в четирите общински театъра да бъдат вдигнати с 30%, предлагат от групата на ГЕРБ-СДС в Столичния общински съвет (СОС). Става въпрос за театрите "Възраждане", "Зад канала", "София" и Столичния куклен театър . Ако се приеме, това трябва да бъде заложено в бюджета на Столичната община, коментира общинският съветник..