Чуждо тяло, чужда самоличност – проблемите на трансджендър хората в България: правни, институционални, социални парадокси пред хората, за които биологичния пол не съвпада със самовъзприятеието.
Случаят "Габриела", или защо една 32-годишна транс жена, опитен IT специалист, родител на 4-годишно дете обяви гладна стачка и вече трето денонощие мръзне болна пред Съдебната палата, след като съдът отказа да смени името й в личната й карта. Едва ли този казус е единствен. Има ли статистика колко са подобните случаи у нас, защо юридическата смяна на пола се оказва невъзможна и какво следва да се случи оттук нататък за да няма повече такива казуси - това са акценти в разговора в предаването "Ритъмът на столицата". По темата говориха Симеон Василев, активист за ЛГБТИ общността и основател на фондация GLAS и адв. Деница Любенова – юрист и защитник на човешки права. За самата Габриела бе трудно да участва в дискусията, тъй като бе арестувана.
Манифестирана причина за това е, че не може да се идентифицира - парадоксът, заради който е нейният протест. В разговора това потвърди и адв. Любенова.
"При невъзможност да предоставите 3 имена и ЕГН на органите на реда и не можете да представите лична карта, при невъзможност да бъдете идентифицирани с базата данни на населението, те могат да ви арестуват. Габриела води вече три години тази битка в съда, за да удостовери, да докаже, че тя всъщност е това, което е и човекът за когото се представя", посочи тя и допълни, че арестът всъщност е чиста провокация от страна на държавата.
Тя допълни, че заради едно тълкувателно решение на Общото събрание на Гражданската колегия на Върховния касационен съд от месец февруари т. г., съществува невъзможност транс хората в България да сменят своите имена и пол по документи.
Факт е, че обществото ни не се среща много често с подобни случаи и затова повечето от нас остават с впечатление, че транс-хората ги няма, но просто не се говори достатъчно много за тях. Рядкост са случаите, в които се стига до реална физическа смяна на пола. Но ето, че много хора се оказват в парадокса да се чувстват в чуждо тяло, с чужда самоличност.
ВКС срещу Европейския съд за правата на човека и делата заведени срещу страната ни.
На кого пречи смяната на пола и ще се огънат ли "българските ценности и традиционно семейство" под юридическия натиск на евроатлантическата идея за човешки права и лична свобода.
"Тази голяма общност на ЛГБТИ хората не само, че е най-малко представена, не само, че се страхуват да бъдат себе си, но и търпят изключително тежко ударите на закона", подчерта Симеон Василев.
Според него транс хората нямат достъп до десетки права, дори невъзможност да живеят пълноценен живот в страната ни и случаят "Габриела" е показателен за това.
"Години наред имаше дела, които минаваха успешно или не, но беше друга практиката на съда. Целта беше тази практика да се уеднакви, но за жалост в много грешна посока, която буквално забранява на едни хора да живеят в България", посочи Василев, подчертавайки, че в решението на съда за смяната на пола се цитират включително религиозни причини, свързани с морала и християнството.
"В една светска държава е крайно нелогично за мен да оправдаваме съществуването на някои хора с религията", заяви той. С ареста на Габриела някой е решил да покаже, че държавата е тази в която е властта и тя ще реши как да се справи с проблема", заяви адв. Любенова.
Трябва ли държавата да промени законодателството си, трябва ли да се помисли за прецизно законодателство, което да улеснява хората, които искат да сменят пола си, ако няма обществен консенсус по този въпрос?
"Не можем да търсим обществен консенсус, когато става въпрос за човешки права", категорична е адв. Любенова. Тя допълни още, че българската държава се опитва да лиши от човешки права една огромна група от хора, само заради тяхната джендър идентичност. Според проучване на фондация GLAS, тя представлява 4 % от населението на страната.
Още аспекти по темата как изглежда тя в рамките на политическото говорене от партиите, от които се очаква да се застъпват ясно, да лобират и осигуряват правата на транс-хората и защо в България това не се случва, чуйте в разговора на Антония Каменичка в звуковия файл.
Новата седмица започва и с нови събеседници в предаването "Форум" - основателят на Finance Academy Георги Захариев и социологът от Института по философия и социология при БАН Алексей Пампоров. Част от темите, които дискутираха с водещия Лъчезар Христов, днес бяха: - Първите политически стъпки и решения на новото правителство - Еврозоната и бюджетът..
Безплатен видеокурс за учители, създаден от платформата prepodavame.bg, обединява на едно място теми, свързани с ценностите. Проучване, направено през 2024 г. сред преподаватели в страната, показва, че именно преподаването на ценности в училище среща редица предизвикателства. Пред Радио София Преслава Байчева - специалист "Дигитален..
За втора поредна година у нас ще се проведе Националната кампания за борба с разхищението на храна "Zero Food Waste February". Целта е да се обединят хора и общности в България в усилията за намаляване на разхищението на храна. Foody е първото уеб приложение в страната, посветено на борбата с хранителните отпадъци. Негов инициатор, основател и..
Тази година Виенският благотворителен бал в София ще се проведе на 8 февруари и ще бъде посветен на 200 години от рождението на Краля на валса Йохан Щраус-син. Специално ще бъде и гостуването на оригиналния оркестър "Щраус капеле Виена". Предците на фамилия Щраус не са имали нищо общо с музиката. Дядото на Щраус - баща е бил тапицер - евреин, който..
Финансовият министър трябва да е много смел политик, за да изпълни целите, които декларират по отношение на новия държавен бюджет. Това коментира пред Радио София Любомир Дацов - член на Фискалния съвет и бивш зам.-министър на финансите. "Трябва да бъдат взети много неприятни политически решения. Как се взима решение от обещано от едните вече..
В рамките на програмата "Активни читалища", тази вечер кино "Влайкова" продължава инициативата "По три филма на трима големи", с прожекция на филма "Закъсняло пълнолуние" на режисьора Едуард Захариев. “Стремежът е да показваме в кино "Влайкова" филми, каквито то, като едно хубаво кино, заслужава. Да обучаваме младите хора, т.е. да им показваме какви..
Една книга има толкова послания, колкото читатели има, казва писателят Георги Б. Геров и допълва, че за него вътрешният свят винаги е бил по-интересен и той се опитва да постави акцент върху това. Отвъд спирка „Съвършена“ е първият роман на родения в Шумен писател, публикуван в края на миналата година от издателство „Жанет 45“. Писателят пише..