Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Създадоха онлайн текстилен калкулатор

Снимка: Радио София

Българският бранд TexCycle създаде онлайн текстилен калкулатор, който показва какви са екологичните спестявания от оставените в контейнерите за разделно събиране текстилни изделия. Подробности за инициативата разказа Сирма Желева, изпълнителен директор на Българската асоциация "Кръгов текстил" и мениджър устойчиво развитие в компанията за оползотворяване на текстилни отпадъци, създала калкулатора.

"Една от целите на нашата компания, наред с това да се грижим за разделното събиране на текстил и оползотворяването на текстилните отпадъци е да запознаваме хората с това, колко е важно всъщност и какви са ползите от разделното събиране. Затова направихме и този калкулатор, чрез който те мога да видят с помощта на примери какъв е техният принос за околната среда, въвеждайки количествата текстилни отпадъци, които са изхвърлили в контейнерите и сравнявайки ги с примери от ежедневието", сподели тя.

По думите й калкулаторът показва какви са спестяванията от гледна точка на въглеродни емисии и използваната вода и почва, както и от гледна точка на микро пластмасата. На контейнерите има QR код, който като бъде сканиран показва еко калкулатора, който може да бъде видян и на сайта на TexCycle. Желева отбеляза, че напоследък доста се коментира темата с текстилната индустрия, като се използва термина "текстилът - новата пластмаса". Текстилната индустрия е отговорна за 10% от общото количество от глобалните емисии, като самото производство е доста замърсяващ процес.  

"Носим ги доста кратко, данните показват, че понякога носим едва 7-8 пъти една дреха и вече не искаме да я носим. Ако тя попадне на сметището се разлага стотици години и води до още вредни въздействия, а ние произвеждаме и купуваме нови дрехи", отбеляза Желева.  

Ако дрехите биват изхвърлени в специализираните контейнери за текстил, тогава те биват оползотворени и нищо не попада на сметищата. Рециклирането е на няколко етапа. Сортират се годните за повторна употреба, тъй като това е най-екологичният начин за оползотворяване. Тези, които не са годни се отделят за производството на памучни парцали. Отскоро във Варна има експериментална линия за сортиране по механичен начин.

"Само за тази година на територията на София сме събрали над 1000 тона текстилни отпадъци. От началото на системите за разделно събиране на текстил в София, което беше през 2019 година сме събрали над 4500 тона. В България, спрямо страните от Западна Европа разделното събиране на текстил стартира много по-късно. Причините за това са чисто икономически, просто качеството на суровината събрана в Западна Европа е по-високо", отбеляза Желева.

В момента тече процес на коментиране на законодателни инициативи в тази насока, като целта е във всеки град да има достатъчно контейнери за текстил. Срокът за приемане във всички държави на ЕС за разделно събиране на текстил е 2025 година. На 16 ноември 2023 ч в Галерия "Кредо Бонум" се открива изложба, на която са представени творби от текстилни отпадъци.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Яна Спиридонова и Роман Михайлов

Ефирните Ян и Ин

В ефира на неделното Радокафе продължаваме да ви представяме гласовете на „Радио София“. Ред е на ефирната двойка Яна Спиридонова и Роман Михайлов, но не като водещи, а като хората, които слушателите не познават: Яна:  "Олеле, станаха 18 години. По случайност стана. Нямам проблеми да работя каквото и да е. Кандидатствах, нямах търпение, беше по..

публикувано на 20.04.25 в 11:55
с.Долна Секирна, Великден

Да бъде светлина

Кръст от светлина и светлина след кръста. С тази снимка, подарена ни от един от основателите на 12+3 на БНР, Георги Папакочев, желаем добро начало на Светлата седмица!

публикувано на 20.04.25 в 11:35

Огънят като начин да бъдат разрушени стените, които ни скриват

От 17 април до 2 май Италианският културен институт в София в сътрудничество със Столична община и Сдружение Network Italia Bulgaria ни канят на изложбата „Метаморфозис” на художника Фернандо Де Филипи. Олга Георгиева от Сдружението ни въвежда в нея: "Историята е малко дълга. Художникът беше гост на първото ни събитие в Милано и там се роди мечтата..

публикувано на 20.04.25 в 11:25

Дарения и духовност

По традиция всяка година на Велики Четвъртък, Народно читалище "Иван Вазов-1928" в село Нови хан отбелязва пролетните празници - Лазаровден, Цветница и Великден с празничен великденски концерт. За програмата на концерта, състоял се на обновената сцена разказва още председателят на читалището в село Нови хан, Сашка Ненова: Тазгодишният..

публикувано на 20.04.25 в 10:45
С адв. Пламен Димитров

С червено яйце, огряно от слънцето

Гостуваме на адв. Пламен Димитров и баба Лена в с. Друган , говорим за традициите и обичаите на Великден, за ценностите в българското семейство : "От 2019 живея в с.Долни Раховец. Реших да напусна родния си град София, тук е близко до София. Във всяка къща има минерална вода, единият от 9-те извора захранват селото с минерална вода. Зарибихме..

публикувано на 20.04.25 в 09:53

От Копривщица до София

Разговор с Боян Бочев за три копривщенски рода, които ще бъдат представени: "Отговорността да говориш за тези хора е огромна. Нашият род от майчина линия е от Копривщица. Открих данни за рода ми около 1844, а може би и от по-рано. А сега - Дебелянови, Палавееви и Маджарови. Всички говорим за Димчо Дебелянов, той е бил изключителен бохем, нищо че го..

публикувано на 19.04.25 в 16:00
Любомир Пипков

Историята оживява - Любомир Пипков, действие първо

Слушаме Любомир Пипков от Златния фонд на БНР - гласа му и музикални откъси от негови произведения. Говорим за композитора с проф.Юлиян Куюмджиев, преподавател в НМА и автор на книга за него, както и с внучката му, актрисата Ани Вълчанова: "Музиката му трябва да звучи по-често, изразил е себе си чрез нотите. В медиите и в концертните зали -..

публикувано на 19.04.25 в 14:55